banner17

BBC Ses Efekti Arşivi Bir Tık Uzağımızda

1920 yılından beri BBC radyosunda efekt olarak kullanılan 16,013 ses dosyası artık BBC’nin ilgili internet sitesinden dinlenebiliyor. Sitede belli başlı anahtar kelimeler aratılıp Güney Amerika papağanının şakımasından eski İstanbul sokaklarında insanların konuşmalarına, ayak seslerine, pazarcıların naralarına eğlenceli sonuçlara ulaşılabiliyor. Dilara Yabul yazdı.

BBC Ses Efekti Arşivi Bir Tık Uzağımızda

BBC, tarihinde ilk defa ses efekti arşivini kullanıma açtı. 1920 yılından beri BBC radyosunda efekt olarak kullanılan 16,013 ses dosyası artık BBC’nin ilgili internet sitesinden dinlenebiliyor.

İngilizlerin ünlü Independent gazetesi “Umutsuz bir şekilde Güney Amerika papağanının şakımasına ya da Belçika’daki bir posta ofisinin gürültüsüne ihtiyaç duyuyorsanız çok şanslısınız çünkü bu ve daha fazlası sadece bir tık uzağınızda” diyerek verdi bu haberi.

Sitedeki sesleri sadece RemArc Lisans’ına uyarak kullanabilmek mümkün. Yani, sadece kişisel sebeplerle ya da eğitim ve araştırma için kullanılması uygun görülmüş seslerin. Ancak bunun için ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Sesleri indirdiğinizde otomatik olarak bu kuralı kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Eski İstanbul sokaklarındaki sesler de var

Sitede belli başlı anahtar kelimeler aratılıp eğlenceli sonuçlara ulaşılabilir. Mesela ‘mosque’ yazdığımızda Sultanahmet Camii’nde kaydedilmiş bir ses karşımıza çıkıyor. Turistlerin ve turist rehberlerinin seslerini Sultanahmet’in akustiğinde dinliyoruz. Turkey yazdığımızda da ‘hindi’ ile alakalı sonuçları es geçerek eski İstanbul sokaklarındaki gürültülerden, insanların konuşmalarından, ayak seslerinden, pazarcıların naralarından nasiplenmek mümkün. Burada küçük bir ayrıntı dikkatimizi çekiyor: Ayasofya ‘kiliseler’ başlığı altında kategorilendirilmiş ve ilgili sesin özetinde de Ayasofya ‘Kilisesi’ olarak geçiyor.

Siz de kömür madenlerinden boks müsabakalarına, araştırma laboratuvarlarından yerlilerin ilahilerine kadar pek çok sesi incelemek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

http://bbcsfx.acropolis.org.uk/

 

Dilara Yabul

 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 16:05
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20