Bayramda bile başörtüsü eylemi!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 220 haftadır başörtüsü için basın açıklaması yapıyor. Meydanlara çıkıyor!

Bayramda bile başörtüsü eylemi!

Helal olsun bu adamlara!

Üstad Necip Fazıl "Ayağa kalk Sakarya!" demişti de Anadolu ayağa kalkmıştı hani.

Aradan yıllar geçti. Gençlerimiz Üstadı tanımaz hale getirildi. Gençlerimiz örtüsünden, inancımızdan, medeniyetimizden kopartıldı.

Kültürel anlamda bir türlü iktidar olamadı Müslümanlar bu topraklarda!

Ne direniş kültürü, ne şiir kültürü, ne tasavvuf kültürü, ne bilimsel bir ortam...

Hepsinde çok sorunlar yaşıyoruz!

Gazetelerinde Müslüman kültür adamlarına yer vermekten korkanlar "bizde kültür neden geri" diye yazılar yazıyorlar! 

Özbeöz bizim insanımızın sivil eylemlerini görmezden gelenler eğer yapılan bir eylem, yapanları "bizden" değilse o eyleme koca koca yerler veriyorlar.

Tüm bunları Rabbimiz görüyor!

Bakın, sizlere Sakarya'da yaşayan mübarek kişilerden haber vermek istiyorum. Bu güzel insanlar, hayırlı mü'minler 220 haftadır meydanlardalar! Ne için başörtüsü yasağı isimli ilkelliğe karşı çıkmak için!

Kimse haddini aşıp "sokağa çıkmakla ne oluyormuş" demesin! Ellerinden öpüyorum bu insanların. İnancın ve sorumluluğun, despotizme karşı dik duruşun onurlu çocukları bu insanlar!

Kolay değil, 220 hafta! Evet, Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 220 haftadır başörtüsü yasağı için basın açıklaması yapıyor. Meydanlara toplanıyor. Bir hak için yapıyorlar. en tabii bir hak için. Kimseden hak yalvarmıyorlar! Bu açıdan da teşekkürü hak ediyorlar! Onurla, izzetle, dimdik haklarımızı gasp edemezsiniz diyorlar!

Bizlerse diyemiyoruz koskoca Anadolu kıtası....

Diyemiyoruz...

Bu Türkiye'nin yüzakı platform en son bayramın 2. günü  Adapazarı AKM önünde toplandılar.

Tahsin Tokyüreğin okuduğu basın açıklamasında  Kurban ibadetinin önemine değinerek teslimiyetin yalnız ALLAHA olduğu vurgusunu yaptı. Açıklamada Danıştay'ın son kararının tarih sayfasına kara leke olarak geçecek bir karar olduğu,  esas yönden elle tutulur hiçbir yanı olmadığı, birçok çelişki içerdiği dile getirildi.

"Sakarya Adalet Girişimi olarak bürokratik oligarşinin dayatmalarına boyun eymeyeceğimizi, meşru hak ve taleplerimizden vazgeçmeyeceğimizi ve bu konudaki mücadelemize aynı kararlılık ile devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyoruz" denip Ümmetin Kurban bayramının hayırlara vesile olması temenni edildi.  Açıklamadan sonra geleneksel bayramlaşma programı için Belediye meydanında toplanan platform gönüllüleri ve aileleri bayramlaştılar. Eylem Nihat Bahçeli'nin yaptırdığı dua ile sona erdi.

Eylemde "Başörtüsüz Asla", "Başörtüsü Müslüman Kadının Kimliğidir", "Direniş 5. Yılında Zillet Bizden Uzaktır", "Yasak Sürüyor (D)uyuyor musunuz" pankart ve dövizleri dikkat çekti. Eylemdekilerin hepsine, hepsine hürmet ediyorum! Allah tüm Anadolu'nun Sakaryalaşmasını nasib etsin!

 

Asım Gültekin tebrik ve takdir etti

Yayın Tarihi: 29 Kasım 2009 Pazar 10:02 Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2009, 15:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sakarya Başörtüsü Platformu
Sakarya Başörtüsü Platformu - 11 yıl Önce

İlginiz ve muhabbetiniz için teşekkür ederiz. Sakarya'daki eylemlerle birlikte bu eylemler haftalık olarak Kocaeli, Ankara, Akyazı(Sakarya), Konya ve Kütahya'da da yapılıyor. Afyon'da iki haftada bir, Antalya, Bursa ve Van'da da her ayın ilk cumartesi günü "Başörtüsüne özgürlük!" çağrısı yükseltiliyor.

Yeryüzünde tek bir zalim kalsa da, tek bir mazlum kalmayana kadar mücadelemiz sürecektir.

simyaccı
simyaccı - 11 yıl Önce

beyler/bayanlar bişey sormak istiyorum...
ben başörtüsü konusuna liberalist yaklaşan biri olarak(herkesin-başörtülü başörtüsüz eğitim ve kamu alanında çalışma hakkı vardır) şunu sormak isterim ki: yapılan bu gösteriler atılan bu sloganlar hakikaten bu işleri yasaklayanlara ulaşıyor mu?Haklı reaksiyonlar olmasın,herkes içine atsın demiyorum ama bu işlerin danıştay vs bu tarz yerlere yapılacak baskı ve itirazlarla çözüme kavuşacağına inanıyorum.yoksa halkın ekseriyetinin kafasında okdir bence.

beytullah emrah
beytullah emrah - 11 yıl Önce

merkez medya ya da camianın(!) pek çok gazetesi bu eylemlere gazetelerinde, televizyonlarında ya da dergilerinde yer vermese de, bilmesi gerekenler haberdar oluyor bu eylemlerden... zalimler, yasakçılar maalesef mahalle sakinlerinden daha dikkatli ve hassaslar bu mevzuda. bu yüzden engel çıkarmanın da yollarını arıyorlar ama engellere rağmen beş yıldır yılmadan ilerlenen bir süreç bu hamdolsun....

sahici bir çözüm için önce müslümanlar taşın altına elini koymalı değil mi?

banner26