Batılılar İslam'ı 10 yıldır 'online' öğreniyor

Ebubekir Sifil yönetiminde başlayacak yeni bir program vesilesi ile 'online eğitim' sisteminin ilklerinden birini gündeme almak istiyorum. Mehmet Erken yazdı.

Batılılar İslam'ı 10 yıldır 'online' öğreniyor

 

 

Haber vermiş olalım, “Sahn-ı Semân” ismi ile yayına başlayan site, temel İslami ilimler programını uygulayacak, online ders sistemine dayalı bir site olarak kurulmuş. Belirli bir program dâhilinde devam edecek program 8 ayrı ders içeriyor. 25 saatten 10 hafta sürecek her ders, öğrenci ve normal talebeler için ayrı fiyatlarla anlatılacak.

Sunni Path

2003 yılında insanların dini sorularına cevap vermek amacıyla kurulan mütevazı bir site olan “Sunni Path”, 2004 yılında online eğitime başladı. Arapça, akaid, İslami ilimler, hadis, tefsir ve diğer İslami ilim dallarına dair belirli sertifika programları bulunan "Sunni Path”, hoca kadrosunu yıldan yıla geliştirmiş.

Nuh Keller öncülüğünde, ekseriyeti Batılı ülkelerde doğmuş, fakat Arap dünyasında yoğun eğitimler almış isimlerden oluşan hoca kadrosuyla “Sunni Path”, yine Batı dünyasında İslami eğitime rahatlıkla ulaşamayan insanların teveccüh ettiği bir site olmuş. Yıllık yaklaşık 1000 civarında öğrenci, devamlı yahut tekil derslere iştirak etmiş.

2008 yılında “Sunni Path”, bir Amerikan üniversitesi ile denklik anlaşması yaparak, verdiği diplomaları üniversiteler nezdinde kabul edilir hale getirmiş.

Qıbla

 “-mış”lı geçmiş zaman kullanmamızın sebebi, “Sunni Path”in isim değiştirmiş ve “Qıbla” ismiyle yola devam ediyor oluşu.

3 sene önce “Qıbla” ismini alan kurum, her sene hem öğrenci sayısını hem de hoca sayısını artırıyor.

Öğrencilerin düzenli dersleri takip edebildiği, kaçırdıkları derslerin kayıtlarını izleyebildikleri, materyalleri okul tarafından temin edilen bu program. yaklaşık 4 yıldır, yaz okulu programları da düzenliyor.

Amman'da bulunan merkez ofisinin yakınlarında kiralanan evlerde ikamet eden öğrenciler, “Qıbla” merkezinde derslere yüz yüze devam ediyorlar.

Bu vesile ile hem öğrencilerin bir arada kalma, bir İslam ülkesinde yaşama tecrübesi edinmesi sağlanıyor. Türkiye’den bakıldığında pek de anlaşılmayacak bu gayretin, gelen öğrenciler nezdinde bıraktığı karşılığın fazlasıyla çarpıcı olduğunu söylemekte yarar var.

Ezan sesi duymak, markete girdiğinde yiyeceklerinin kısıtlı olmaması, Müslüman hocalardan ders görmek, İslami hassasiyetlere göre yaşamaya çalışan insanlarla bir arada vakti geçirmek gibi Batılı ülkelerde temin edilmesi zor imkanları bu vesile ile yaşayan öğrenciler, burada sayma imkanı bulamadığımız pek çok nedenden ötürü bu programa yoğun ilgi gösteriyorlar.

“www.qibla.com”dan derslerin detaylarına ve ders veren hocaların bilgilerine ulaşılabilecek bu okul, etkili bir eğitim kurumu olmak yolunda hızla ilerliyor.

 

Mehmet Erken haber verdi

 

YORUM EKLE