Başörtülü mü dedin!

'Cuma'ya Kalsa' dizisinde başörtülü bir kadın rolü de var. Ama bakın nasıl?

Başörtülü mü dedin!

Yoğun siyasî gündem, dünyanın dört bir yanından kan ve zulüm haberleri ve yoğun iş temposu... İnsanın, ister istemez televizyondaki garip dizilere gözü kayıyor. Tamam tamam, saklamaya gerek yok; bazen özellikle oturup izliyoruz!

İlk kez bir dizide oynuyorlar!?

Yine bir gün oturmuş, televizyonda yeni yayınlanmaya başlayan bir komedi dizisini izliyorum: Haluk Bilginer'in oynadığı, bir Amerikan dizisinin Türkiye versiyonu olan “Cuma'ya Kalsa”. Amerikan tipi garip esprileri olsa da Haluk Bilginer'in mükemmel oyunuyla izlenesi bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Dizinin bir yerinde başörtülü bir kadın sahneye geldi. Hanıma dedim ki; “İlk kez bir dizide başörtülü kadın oynatılıyor, ülkemizde kadınların %50 si başörtülü olmasına rağmen televizyonda, sinemada ve reklam sektöründe asla görünmüyorlar.”

Dizi usulü başörtüsü bağlama şekilleri
Dizi usulü serbest başörtüsü bağla(yama)ma şekilleri

Bu da bir gelişmedir

Türkiye'deki kadınların %50’si görünmez addediliyor yani. Eşim benim kadar iyimser değildi: “Örtünme şekline baksana; yarım örtmüş, kelebek gibi bir şey.” Dediği gibi askerî lojmanlara girebilecek nitelikte, garip bir örtünmeydi. Ama ben nedensiz iyimserliğime devam ettim; “Bu da bir gelişmedir!” Ancak çok geçmeden işin aslı ortaya çıkmıştı. Ben, ‘dizinin yönetmenini ve senaristi kimdir acaba? Liberal bir kişi midir’ diye düşünürken eşim; “bak”, dedi “kadına, neymiş özelliği?” Kadın okuma-yazma bilmeyen genç sayılabilecek yaşta bir kadındı ve okuma-yazma öğrenmenin faziletleri hakkında dizinin başrol oyuncusuna nutuk çekiyordu.

Ne zaman görecekler gerçeği?

Başörtülü kadının laik medyadaki rolünü böylece görmüş oldum bir kez daha. İyimser olmak ve onların gözlerinin açılması için biraz daha zaman gerekiyor. Eşimin de dâhil olduğu üniversite mezunu, meslek sahibi kadınları görmemeye devam edecekler anlaşılan cicili bicili kanallarında. Ve dahası, okumak isteyen, kariyer yaparak sanatçı, bilim adamı veya iş kadını olmak isteyen binlerce genç kardeşimizi üniversite kapısından döndürerek halkın gözündeki “okuma-yazma bilmeyen cahil örtülü kadın” imajını sabitlemek merkez medyanın ana amaçları olmaya maalesef devam edecek.

Bunun bir üzücü yanı da, 28 Şubat öncesi çeşitli muhafazakâr kanallarda tesettürlü programcı, haber spikeri ve muhabir varken; 28 Şubat'tan sonra tesettürlü genç kadınların ancak “Kalp Gözü” tarzı dizilerde yer alabilmesi ne yazık ki...

Cumaya Kalsa

 

 

Enes Malikoğlu dikkat çekti

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2010 Cumartesi 21:37 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 00:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
liman
liman - 12 yıl Önce

merkez medyanın amacı, bazı insanları cahil göstermekten ziyade, onları bürokratik ve politik pedagojiye endeksli bir cehalet/eğitimlilik tanımına ikna etmek olsa gerek. Yazıya bakılırsa, bunu da başarmış görünüyorlar.

İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 12 yıl Önce

aile bağlarında evin kızı uzun bir süre baş örtülüydğ.Gerçi dizilerde baş örtülü karakterle olunca başımız göğe mi erecek o da ayrı bir mesele

tuna
tuna - 12 yıl Önce

takdire şayan bir dikkat.. yazara teşekkürler.. o kadar gözden keçmış ya da kaçırılmış bir konu ki.. ama böyle olacağına olmasın demek daha mantıklı geliyor. hani vardır ya yeşilçam'da hocalar hacılar... filmin kötü adamını bile aratırlar; onlar gelliyor akla...

amarat
amarat - 12 yıl Önce

Reklamlara bile girmediyse dizilere zor girer.

http://entelektuel.com/basortululer-reklamlarda-hangi-rolde/

kefnun
kefnun - 12 yıl Önce

Bi< Ne KAdar Yer Veriyoruz Başörtülülere..
MTTB Afişleri Dikkat Çekici, Malum Her Yerdeler..
Kampüse Sorduk Diyor DÖrt Öğrenci Silüeti..
1 Erkek Bir Başörtülü Olmayan Kız Öğrenci Bir Erkek Öğrenci Daha Bir Mini Etek Pantolonlu Başörtüsüz Öğrenci..
MTTB'nin Kampüs Telakkisinde Dahi Olmayan Başörtülüler Varsın Dizilerde de Olmasın..
Vesselam

sabri ünal
sabri ünal - 12 yıl Önce

işin yoğun olduğu bir gün sultanahmetten aksaraya inen tramvaydan pencerenin laleliye bakan tarafından başörtülü kişi görebilir miyim diye bir gün saydım... ya 3 5 di veya hiç yoktu...

şimdi başörtülü saydık diye gülünç gelebilir... acaba bir de açık veya mini etek veya daha ne bilim bir tip diye aynı şeyi saysam ne dersiniz!

:) diziler ve kanallar berbat... başörtülüler televizyona çıkmak istiyorlarsa kendi dizilerini ve hikayelerini senaryolaştırmaya başlasalar iyi olur...

küratör hasan
küratör hasan - 11 yıl Önce

Eskiden böyle kutsal bakış varmıştı falan.Başörtülü mü,ovv,baş köşeye koy onu.Önemli bir şey,soğuk bakan açısından da sıcak bakan açısından da.Şimdi o kutsallık,o değerlilik hali gitti ve reklamlarda da görelim istiyoruz.

Mesela Bugün TV'nin spikerleri SKYTürk ile yarışacak kadar hoş.Seküler STV ile Mehtap arasındaki vurgu farkı belli.Hilal başörtüsüz çalıştırmıyor.Kanal 7 caydı.Napıcamı ben de bilmiyorum.Şaşkın vaziyetteyim.

İmdi bu referandum,başörtüsüne üniversite kapısını açacak mı?

AHMET EMİR TALHA AKTAŞ
AHMET EMİR TALHA AKTAŞ - 11 yıl Önce

efendim
başörtü reklamlarında oynayan mankenlerin dahî saçının yarısının dışarıda olduğunu göz önünde bulundurursak ,
şu merhalede bahis mevzuunun çok zor olduğundan söz etmiş oluruz ...
hem toplumun dikkatini celbeden,izl.rekorları kıran
dizi-filmlerin müstehcen içerikli olduğunu da biliyoruz ...
şayet böyle birşeye el atılıcak ise ; ki bu bizlerce en doğru görünendir...
evvela rtük işini doğru yapmalıdır...sözde edebiyat eserlerini yayımlayarak toplumumun ahlakını bozmaya kimsenin hakkı

banner26