Balıkesir'de kutlu doğum sempozyumu!

14 Nisan Salı günü Balıkesir'in en büyük salonunu dolduranlar Diyanet İşleri Bş. Prof Dr Ali Bardakoğlu ve davetlilerle birlikte haftanın açılışını yaptılar.

Balıkesir'de kutlu doğum sempozyumu!

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı Kutlu Doğum Haftasına Balıkesir'den start verdi. 14 Nisan Salı günü Balıkesir'in en büyük salonu olan Gala Düğün Salonu'nu dolduran vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanı Prof Dr Ali Bardakoğlu ve davetlilerle birlikte haftanın açılışını yaptılar. Hz. Peygamber (sav)'in Miladi doğum yılı olarak kutlanan kutlu doğum haftası son yıllarda büyük bir katılım ve çoşkuyla yapılmakta. Ülkemizin farklı yerlerinden yapılan açılışlar o illerde kısa süreli de olsa bir tanıma, hareket, bereket ve akademisyenlerle vatandaşları bir araya getirme fonksiyonu olmaktadır.

 

Baharı müjdeleyen aydınlık ve ılık bir günde Gala salonu sabah saat 10'da davetliler, merkez ve civardan gelen Balıkesirlilerle doldu. Havanın iyi olması dışarılara taşan kalabalığı memnun etti.

 

Açılış Programında Başkan Prof Dr. Bardakoğlu kısa bir konuşma yaptı. İki gün önce Brüksel'de Avrupa'daki kutlu doğum haftasının açılışını yaptığını söyleyen Bardakoğlu "yurttaşlarımız yirmi bin kişilik salonu hınca hınç doldurdu" dedi. Böyle bir kalabalığın spor programlarından sonra bir ilk olduğunun söylendiğine de değinen Bardakoğlu, böylece kutlu doğumla yenilenen Peygamber sevgisini müşahede etmekten gururlandığını da sözlerine ekledi. Balıkesir Valisi ve Belediye Başkanı da iyi dileklerini beyan ettiler. Programın sürprizi naat yarışmasında birincisi bayanın eserini okuması oldu. Dünden bugüne Peygamber sevgisinin devam eden akışıyla gönüller bir kez daha yıkandı. Kısa bir mini konserle açılış programı sona ererken vatandaşlara pilav dağıtıldı.

 

Öğleden sonra teması 'aile' olan sempozyumun ilk oturumu yapıldı. Dr Huriye Martı'nın 'İdeal Eş Olarak Hz Peygamber' adlı tebliğini okumaya hepimizin ama en çok da erkeklerinin ciddi anlamda ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda hadis kürsüsünde öğretim görevlisi olan Huriye hanım Hz. Peygamber'in eş olarak gündelik hayatını hadislerle gözler önüne serdi. İdeal bir eş olarak Hz. Peygamberin en ayırıcı vasfı hanımlarının kişilik özelliklerini değiştirmemesi, onları olduğu gibi kabul etmesi olduğunu öğrendik.

 

 

47 Akademisyen!   

Sempozyumun ikinci gününde çok yoğun bir program vardı. Öğleden önce iki öğleden sonra iki olmak üzere dört oturum yapıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olan Prof Dr Burhanettin Tatar'ın 'yerleşiklik' ve 'sürgün' metaforları üzerinden ele aldığı geleneksel ve modern aile açılımı önemli bilgiler içermekteydi. Günümüzde değişen hayat şartları geleneksel yerleşik aile hayatının benzerini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte paradoksal olarak aile/yerleşik ve atalarının mekanından kopmakta çok da zorlanmayan modern insan gittiği yerde yine yerleşerek aile kurmak ve tutunmak mücadelesi vermektedir dedi. Sempozyumun bir diğer ilginç tebliği 'Fetva Sorularında Boşanma' oldu. Vatandaşların yaşadıkları duruma dair bire bir beyanı olan 'fetva soruları' son yıllarda akademik çevrelerde bir veri olarak görülmeye başlamıştır. Tebliğci tarafından kitabi bilgilerin ete kemiğe bürünmüş kaynağı şeklinde tarif edildi. Bu durumda da aktif, canlı ve dinamiktir ve bizimle daha direkt bağlantı kurar dedi. Katılımcı ve tebliğci olarak çok değerli kırk yedi akademisyenin iştirak ettiği program Salih Tozan Kültür Merkezinde yapıldı ve Balıkesirliler tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

 

Kuş ve su ne güzel yakışır!

İçinden tren geçen illerimizden olan Balıkesir Bursa'ya iki saat uzaklıkta ufak ama eski bir kenttir. Zağnos Paşa Camii Fatih dönemi Beylerinden Zağnos Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami halen ibadete açık ve heybetini korumaktadır. Tahta asma kat camiye ayrı bir estetik katarken kadınların ayrı bir kapıdan giriş çıkışı da ibadetlerini kolaylaştırmaktadır. Caminin önünde küçük hazirede Zağnos Paşa, ahfadı ve diğer ileri gelenler yatmaktadır. Haziredeki biteviye kuş seslerinin güzelliği kaydetmeyi gerektirecek kadar bizi etkilerken Mescid-i Aksa'yı da hatırlattı. Kuş ve su camilere çok yakışmakta ve adeta ibadetin parçası olmaktadır. Anıt tepe kenti kuş bakışı görme imkanı verdi. Garı ve diğer tarihi mekanları yanında Birgivi Cami de modern Balıkesir'in ibadet mekanı olarak göz doldurdu.

 

Nevin Meriç yazdı

Yayın Tarihi: 27 Nisan 2009 Pazartesi 07:48 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 17:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat AKKANAT
Cevat AKKANAT - 13 yıl Önce

Teşekkürler, teşekkürler...
Bir Kutlu Doğum faaliyetine Balıkesir'de besmele çekilmesi... Balıkesir'in böylesi muhteşem bir başlangıca ev sahipi seçilmesi... Bir Balıkesirli olarak bununla iftihar ediyorum. Haberi yapan arkadaşıma ve dunyabizim.com'a teşekkür ediyorum...
Cevat Akkanat

banner19

banner26