Bakanlık ile nasıl bir projeyle kafa bulmuştu?

Erol Akyavaş gibi istisnalar umudumuzu korumaya yardım ediyorlar.

Bakanlık ile nasıl bir projeyle kafa bulmuştu?

 

Pek kimse bilmez Erol Akyavaş'ı, çünkü İslam temelli toplumlarda resme karşı hep bir haram helal kaygısı vardır. Ama Erol Akyavaş, Müslüman olmasına rağmen ressam olmayı seçmiştir. Kendine özgü geliştirdiği çizim stiliyle beraber entelektüel birikimini de artırmıştır Akyavaş. Resim sanatına Müslümanca bir bakış ve ufuk getirebilmiş özgün ressamı 1999 yılında kaybettik, mekânı cennet olsun.Erol Akyavaş

Erol Akyavaş halkla ve politik gelişmelerle iç içe olan bir ressam imiş. Hatta o zamanların hükümetinde ne gibi "işleyiş dışı" yürütmelerin olduğunun farkındaydı. Ama insanlar bir ressamın sözlerini ne kadar dinler ki. Olsun, varsın dinlemesinler.

Zamanın Bayındırlık Bakanlığı o kadar profesyoneldi ki!?

Akyavaş bir gün arkadaşlarıyla otururken "Bakın size Bayındırlık Bakanlığı'nın ne kadar baştan savma işlediğini göstereyim mi!" benzeri sözler etmişti. Arkadaşları pek önemsememişti elbette ama erken davranmışlardı.

Akyavaş, ressam olmasının dışında üniversitede mimarlık eğitimi almıştı. O yüzden mimarî çizimler konusunda da yetenekliydi. Bayındırlık Bakanlığı'na gönderilen projeler normal şartlar altında bir ekibin incelemesinden geçirilir, sonra da projenin inşası için çalışmalara başlanırdı.

Erol Akyavaş bir hastane projesi çizmişti. Öyle bir hastane ki, 5 katlı ve katlar arasında merdiven yok! Projenin en ilginç kısmı hastanenin ilk katının bir "genelev" olacağı ve buranın giderlerinin, hastaneden gelen gelirlerle karşılanacak olduğuydu.

Erol AkyavaşArkadaşları ve olaydan haberdar olanlar projenin geçmesine hiç ihtimal vermezken, Akyavaş beklemeye koyulmuştu. Bir süre sonra gelen haber ise Akyavaş hariç herkesi şoka uğratmıştı. Evet, proje Bayındırlık Bakanlığı'ndan geçmişti!

Ressamın burada asıl göstermek istediği şey tabi ki de sistemin, düzenin ne kadar yanlış ve eksik işlediğiydi. Haklı da çıkmıştı. Yoksa elbette kimse altında genelev olan bir hastane projesi çizmez. Hadi o oldu diyelim, asansörün neredeyse hiç kullanılmadığı zamanlarda arasında merdiven olmayan katlar kabul edilebilir gibi değil.

İnsanların bazı hataları görmek için çarpıcı örneklere ihtiyacı var

Bir ressam, bir berber, bir terzi vs. belki bu ülkenin pek öne çıkan, pek de kıymet gören meslek sahipleri değiller. Erol Akyavaş gibi istisnalar umudumuzu korumaya yardım ediyorlar.

Akyavaş'ın koca bir hayatı ve çok güzel başka yaşanmışlıkları da var. Burada sanatını, sanat anlayışını değil, sadece kısa ve çarpıcı bir hikâyesini aktardık.

 

Erol Akyavaş'ın eserlerinden bir seçki için buyurunuz.

 

Ali Agah Çelen yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2012, 02:21
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13