Bakan olsam kaçırmam

360tr.com adında bir site var. Siteye girdiğinizde tarihi ve turistik mekanları gezmeye başlıyorsunuz.

Bakan olsam kaçırmam

360TR LogoŞöyle bir düşünelim: Sivas'ın bir köyündesiniz ve Ayasofya'yı geziyorsunuz. Van'da oturduğunuz yerden Kars'ta yer alan bir camiyi oradaymış gibi izliyorsunuz. Teknoloji çağında bunlar mümkün diyorsunuz. Zaten okuduğunuz zaman da şaşırmadınız. Bu cümleleri 10-15 yıl önce kursam muhtemelen insanlar gülüp geçerdi.

 

Nasıl çalışıyor?

360tr.com adında bir internet sitesi var. Burdur Müzesi'ni bir yılda 9 milyon kişiye gezdirmişler. Mevlana Müzesi'ni ise 2.5 yılda 260 milyon kişi gezmiş. “Site bu işi nasıl başarıyor, hangi teknolojiyi kullanıyor” diye proje ekibinden İmdat Demir'e sorduk ve bize şu bilgileri verdi :

“Panoramik fotoğraf çok yeni nesil bir uygulamadır. Terminoloji daha yeni yeni oturmaya başladı. Bildiğimiz iki boyutlu fotoğraf görüntüsünden çok farklıdır. Hareketli oluşu videoya benzese de video değildir. Bu görsel sanatlarda yeni bir dil, yeni bir ifade biçimdir. Fotoğrafta mekân dondurularak iki boyuta sıkıştırılır. Videoda biraz daha farklı olarak yeniden üretilir. Her iki biçimde de özne/kişi sadece seyreder. Yani pasif/edilgendir. Oysa 3 boyutlu hareketli panoramada ise özne/kişi daha aktiftir. Sınırlı alanda da olsa mekânın içinde her yöne bakışını çevirebildiği gibi, mekânın ya da bir nesnenin etrafında dönebilir.

Urfa

Bu, bilgisayar oyunlarına benzer bir yarı gerçekçi bir duygu yaratır. Öznenin/kişinin kendini oradaymış gibi hissetmesi sağlayarak kişide sanal olmakla beraber “gerçeklik algısı” yaratmaktadır. Bu durum, özellikle mekânla uzamsal olarak uzak kullanıcılar için önemli bir fırsat yaratmaktadır.”

Yani 360tr.com “panaromik fotoğraf” tekniği ile çalışıyor. Siteye girdiğiniz zaman sizi hiç uğraştırmadan arşivlerindeki yerleri gezebiliyorsunuz.

Topkapı

Sitede nereler var?

Sitede şu an:Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yürekten Kaleler Efsanesi: Çanakkale Zaferi (Gelibolu yarımadasını kapsamakta), Dolmabahçe Sarayı, Mevlana Müzesi, Antalya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Zeugma Müzesi, Burdur Müzesi, “Kar/Altı Hayatlar: SARIKAMIŞ”,Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gezilebiliyor. Sırada ise; Mekke Ve Medine Projesi,

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yedikule Zindanları, İstanbul Sinagogları, İstanbul Ermeni Kiliseleri, Bulgar Kilisesi, Katolik Kilisesi, İzmir Efes, Meryem Ana Kilisesi, Aspendos, Perge, Antalya Kale İçi, Antalya Side, Samsun Müzesi, Çorum Müzesi, Amasya Müzesi gibi yerler var.

Ayasofya

Bakan olsam kaçırmam

360tr.com hem gezdiriyor hem de öğretiyor. Bu ülkede eğitimden sorumlu bakan olsam bir yazı ile bu siteyi tüm okullara tavsiye ederim. Nasıl olsa şu an her okulda bilgisayar sınıfları oluşturulmuş durumda.

Siteyi ziyaret için: //www.360tr.com

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=107

 

Cesur Küçük gezdi, inceledi.

Yayın Tarihi: 26 Ekim 2009 Pazartesi 17:09 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2009, 08:41
YORUM EKLE

banner19

banner36