Aycı'nın dertlerime derman şiirleri!

Mehmet Aycı'nın şiiri en coşkun anında, taşarak köpürerek aktığındabile- ki çoğu zaman böyledir- bulanık değil.

Aycı'nın dertlerime derman şiirleri!

 

Ben Ebabil Yayınları'ndan çıkan iki güzel kitabından sonra Mehmet Aycı'nın şiirini çok sevmeye başladım. Önce Derin'i okudum günler boyu. Sonra Yakı'yı satın aldım dertlerime derman olsun diye.  İkisi de beni günlerce heyecanla ve zevkle koşturdular sevgilinin vadisinde. İstedim ki yaşamın ve aşkın kıvrımlarında kıvrananlar da haberdar olsun bu kitaplardan. İstedim ki böyle geniş, lirik, taze, berrak bir şiir ırmağının akışını vasfedeyim biraz. Bir şiir kitabını tanıtmaktan çok bir çağrı bu etkileyici şiiri okumaya.

Mehmet Aycı, DerinMehmet Aycı'nın şiiri en coşkun anında, taşarak köpürerek aktığında bile- ki çoğu zaman böyledir- bulanık değil. Sevgilinin hasretiyle şairin içi kan ağlarken de şiirine bunu bulaştırmamayı başarıyor.

Ey aşık! Sevgiliye nasıl sesleneceğini, nasıl yakaracağını Mehmet Aycı'dan öğren. Yazamıyorsan benzerini veya daha iyisini; onun şiiriyle git sevgilinin kapısına. Üstelik dolunay çıkar, görünürüm bütün sefaletimle diye korkmana da gerek yok. Uzat elini sevgiliye doğru ve mırıldan 'sol omzumda melek mesaisiz elin değince'. Senin nice bin halin var o 'derin' kitapta. İnançların, çelişkilerin, tedirginliklerin, ürpertilerin, korkuların, yalvarışların, haykırmaların, inceliklerin...

'böyledir yük oluruz bazen kimliğimize/
ki  bize / kuşkulardan da serin / zararsız kuşlar konar, baht deriz,
talih deriz'
Ey sevgili!
'yüzüne baktığımda bütün ülkeler güney
 hazırım yolculuğa'
'anladım ki bin yıldır susuzum yokluğunda'

Mehmet AycıBu mısralar sana okundukta daha fazla mı nazlanacaksın? 'sana koşuyorum bilincimden çıkarak / sana koşuyorum denize koşar gibi ' Şımaracak mısın şair seni böyle benzersiz kıldığı için?  Türkülerden,  Karacaoğlan'dan, halk ozanlarından, divan şairlerinden 21. Yüzyıla taşıdığı bir ruhla-söyleyişle sana seslendiği için nasıl hissedeceksin kendini?' Sana senden bakan, kendinden -merkezinden, kıyısından, taşrasından- bakan, cennetten, cehennemden, a'raftan bakıp duran' aşık şaire neler edersin acep?
Ey sevgili! Dinleme kendi duygu ve kelime labirentlerinin karanlığında kaybolan kekeme şairleri. Duy Aycı şairin kalbin, ruhun derinliklerinde çınlayıp duran berrak ve taze sesini. Bak sana bin bir renkli cennet çiçekleri, henüz yaşanmamış baharlar, soylu acılar, hiç girilmemiş ormanlar getiriyor. Takip et mısralarını, yeni bir şiirin ufkuna doğacaksın. Okudukça sevinç yürüyecek damarlarına, okudukça genişleyecek kalbin ve aklın o sızının eşliğinde. Ve derinleşecek bu yüzden sendeki acı. Daha da güzelleşeceksin. Seni bu şiirlerin ışığıyla sevecek aşığı arayacaksın.
Bakma sen şairin:

Mehmet Aycı, Yakı'derim ki, tanrı yalnızca / şair Mehmet Aycı için yarattı o sızıyı'

demesine. Sen de sarsılacaksın, kendine içinde yeni bir yer arayacaksın sen de.  'Derin' e dalmaya başlayınca günümüz büyük şairlerinin kokusu da saracak şiir okuyan, şiire gömülen yerlerini. Ve en içten, en incelmiş sesinle sen de sevgilinin gözlerinin içine bakarak şöyle diyeceksin:

'gülümse / mimarım benim, onaranım/ soylu çırpınışlardan elbiseler dikenim'

Şiirin şairini tanımamız gerekir mi bilmem. Ama ben Mehmet Aycı'yı sadece şiirlerinden ve bazı yazılarından biliyorum. Acaba trenlere olan sevgisi şiirinin akıcılığına etki etmiş midir, etmekte midir? Hayatın, acının, aşkın, ruhun kompartımanlarını bizimle paylaşan, bizi de bu incelikli duyarlılığa ortak etmeye çalışan Mehmet Aycı ismi benim şiir okuma serüvenimin önemli bir ismi. Kendisine müteşekkirim.

 

Mustafa Nezihi Pesen derin yaralarla yazdı

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2009 Cuma 08:46 Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2009, 08:25
banner25
YORUM EKLE

banner26