Ayağım kırılsa da dönmem!

Sara Jawhari, (20) Konya'da kaza geçirdi, ayağı kırıldı. Ama o pes etmedi. Şimdi tekerlikle sandalyede Filistin'e yolculuğuna devam ediyor.

Ayağım kırılsa da dönmem!

İşte Anadolu halkının Gazze aşkı

Gazze’de devam eden ahlaksız ambargoyu kırmak amacıyla Londra'dan yola çıkan Özgürlük Konvoyu yoluna devam ediyor. Biz de Konvoy ile birlikte Adana ve Gaziantep’e geldik. Adana TÜYAP fuar alanında düzenlenen miting esnasında yüzüklerini, bileziklerini ve altınlarını Gazzeli kardeşlerine bağışlayan onlarca hanımefendi, alandaki herkesi gözyaşlarına boğdu.

Gemiler satın alacağız

İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım’ın; “Gazze’ye denizden girmek üzere gemiler satın alacağız” demesi üzerine Ayşe Topal isimli duyarlı bir hanımefendinin yüzüğünü teslim etmesi, oldukça duygusal bir atmosferin yaşanmasına neden oldu. İlk yüzüğün teslim edilmesinin akabinde İHH ekiplerine adeta yüzük, küpe ve altın yağdı. Londra’dan konvoy ile Türkiye’ye gelen katılımcılar da miting alanında yaşanan bu görüntüleri şaşkınlıkla ve gözyaşları ile izlediler. Adana’da yaşanan bu olan, “İşte Anadolu bu” dedirtti.

Bülent YıldırımBülent Yıldırım: Teyakkuzda olun

Gazze Konvoyunu takip eden M. Mustafa Uzun’a konuşan İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım; “Biz bugünkü tabloyu Bosna savaşında da Çeçenistan savaşında da yaşamıştık. Bu başlangıç, Anadolu halkının Gazze’deki kardeşlerine de, zalimlere de iyi bir mesajdır” dedi. Konvoydaki bütün araçların Gazze’ye teslim edileceğini söyleyen Yıldırım; “250 civarında araçla gidiyoruz fakat şehirlerde bizi yüzlerce araçlık konvoylar bekliyor. Adapazarı, Ankara, Konya ve Adana ayağa kalktı. Şimdi de Gaziantep yolcusuyuz. Önümüzde Suriye, Ürdün ve Mısır var. Nihai hedef Gazze. Yalnız Türkiye’deki kardeşlerimiz teyakkuzda olsunlar. Gazze girişinde eğer bir sıkıntı olursa bütün İslam alemi ayağa kalkmalı. Eylemler, yürüyüşler yapılmalı. Hükümetlere baskı yapılmalı. İslam dünyası Gazze’de süren ambargoyu delmemiz için hassas olmalı, haber beklemeli” diye konuştu.

Sara Jawhari
Sara Jawhari

Bu yoldan dönmem

Amerika’dan gelen ve Filistin asıllı olan Sara, konvoyun en genç yolcularından…

Sara Jawhari, (20) Konya’da kaza geçirdi, ayağı kırıldı. Ama o pes etmedi. Şimdi tekerlikle sandalyede Filistin’e yolculuğuna devam ediyor. Sara aslen Filistinli. Ancak kendisi Amerika doğumlu. Filistin’de akrabaları var. Filistin’e ilk defa gidiyor.  Konvoyun en genç yolcularından. Üniversitede gazetecilik okuyor. Amerikan medyasının sürekli İsrail’i haklı çıkaran haberler yaptığını ifade ediyor. Arkadaşlarıyla birlikte Amerikalıların bu önyargısını kırmak için şimdiden kolları sıvamış. Bu yolculuğa da bu amaçla katılmış. Amerika’ya döndükten sonra Gazze’de gördüklerini yayınlayacak. Çevresindeki insanlara anlatacak, seminer ve toplantılara katılacak.

Sara; “Değil tek ayağım, iki ayağım da kırılsa ben yine de giderim, vazgeçmem” diyor.

9827
öğretmen Josephine (55),
Gazeteci Rada Daniell (53)

Kadın şoförler var

Konvoydaki kadın şoförlerin azmi dikkat çekiyor. Gazeteci Rada Daniell (53) ve öğretmen Josephine (55) Gazze’ye 2 ambulans götürüyorlar. Bindikleri ambulansın şoförlüğünü Rada Daniell yapıyor. Arkadaşımız M. Mustafa Uzun’a konuşan ve Londra’dan beri araç kullanan Rada; “Filistinliler 60 yıldır mücadele ediyor, yoruluyorlar. Benim yorgunluğum onların yorgunluğu yanında ne ki?” derken yol arkdaşı Josephine ise “Ne yazık ki hükümetimiz çok sessiz. Onlar adına utanç verici bir durum. Biz hükümetimizde bir hareketlilik göremeyince kendimiz harekete geçtik. Arkadaşlarımızla kendi aramızda para toplayarak 2 ambulans aldık ve şimdi o ambulansları Filistin halkına götürüyoruz” dedi. 

9826

Rahat yataklarda değiliz

Diğer taraftan Filistin’e giden konvoy mütevazı yolculuğuna devam ediyor. Konvoy ekibini uzun ve yorucu bir yolculuk bekliyor. Ancak kimse bu durumdan şikâyetçi değil. Gidilen illerde spor salonlarında kalınıyor. İnsanlar yerlere uyku tulumlarını sererek sabahlıyorlar. Tamamen mütevazı şartlarda geçen bir yolculuk bu. Konvoyda her renkten ve dilden insan var. Ama menzil ortak;

Son durak Gazze.

Gazze Konvoyu’nun Adana fotoğrafları için tıklayınız

 

M. Mustafa Uzun Gazze’ye Özgürlük Konvoyu ile Gazze’ye doğru yol alıyor ve gördüklerini, konuştuklarını yazıyor.

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2009 Pazartesi 09:21 Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2009, 12:30
banner25
YORUM EKLE

banner26