Atom bombasının şaşıran hedefi: Kokura şansı

Japonya’ya 9 Ağustos’ta atılan ikinci atom bombasının gerçek hedefi Nagazaki değildi. Son anda değiştirilmişti.

Atom bombasının şaşıran hedefi: Kokura şansı

1 Eylül 1939’da başlayıp 2 Eylül 1945 tarihinde biten ve 50-60 milyon insanın canına mâl olan 2. Dünya Savaşı insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biridir. Amerikan tarihinin resmi söylemlerine göre 8 Mayıs 1945’te Almanya’nın teslim oluşunun ardından sahada yalnız kalan Japonya’nın teslim olmasını ve dolayısıyla savaşın daha kısa sürede sonlanmasını sağlayan asıl faktör atom bombasının kullanılmasıdır.

ABD 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, 9 Ağustos’ta da Nagazaki’ye atom bombası atmış ve daha ilk dakikalarda 1 milyon santigrat derecenin üstündeki bir ısıda on binlerce insan can vermişti. İlerleyen saatler ve günler içinde bu rakamlar yüz binleri buldu. Bugün bu iki atom bombasının yaklaşık 200 ile 300 bin Japon’un ölümüne ve bir o kadarının da hastalanmasına yol açtığı biliniyor.

Savaşın bitmesi ve Japonların teslim olmaya ikna edilmesi için atom bombasının kullanılması gerçekten gerekli miydi? Yoksa bu saldırı başka bir amaca mı hizmet ediyordu? Bu soruların sevabı için Oliver Stone’nun yönetmenliğini yaptığı ABD’nin Gizli Tarihi belgeseli oldukça ilginç bilgiler veriyor. Yine Stone’nun aynı isimle yazdığı kitap, Türkçeye de çevrildi.

Nagazaki

9 Ağustos’ta ikinci atom bombasının atıldığı gün çok ilginç bir olay yaşanır ve bu hadise bir şehrin felaketini önlerken bir diğerinin kâbusu olur. Nasıl mı? Biraz geriden alalım.

Franklin D. Roosevelt’in yerine 1945 Nisan’ında ABD başkanlık koltuğuna oturan Harry S. Truman, 3 Ağustos’tan sonra hava şartlarının uygun olduğu bir vakitte seçilen hedeflerin vurulmasını emretti. Truman ve ekibi hedef olarak iki şehri seçmişti: Hiroşima ve Kokura. Nagazaki öncelikli hedef değildi. Her ihtimale karşı listede yedek olarak yer alıyordu.

İlk hedef Hiroşima’ydı. 6 Ağustos’ta insanlık tarihinin ilk atom bombası sabah 08.15 civarında hedefini vurdu ve birkaç dakika içinde 80 bin insan buharlaşarak can verdi. 9 Ağustos 1945’te sıra ikinci hedefe, yani Kokura’ya gelmişti. B-29 Superfortess tipi ABD uçağı sabah 10.00 civarında şehre ulaştı. Yaz olmasına rağmen hava sisliydi, göz gözü görmüyordu. Pilota bombayı hedefi gözle gördükten sonra bırakması emredilmişti. Uçak yarım saatten fazla havada tur attı fakat herhangi bir değişiklik olmadı. Durumu Pentagon’a bildirdiğinde pilota listedeki diğer hedefe yönelmesi emredildi. Yani Nagazaki’ye…

Saat 11’i birkaç dakika geçe Nagazaki’ye havadan ölüm yağdı. İlk anda ölenlerin sayısı 70 bini geçmişti. Öte yandan Kokura sisli hava sayesinde büyük bir felaketten kurtulmuştu. Sonradan şehrin bu talihi Japonlar arasında “Kokura şansı” deyimiyle ölümsüzleştirilecekti.

Kokura

YORUM EKLE

banner36