Atıf Hoca'nın Risalesi Evlerde!

İskilipli Atıf Hoca'nın asılmasına bahane edilen risalesi "Frenk Mukallitliği ve Şapka" 2 Nisan Cuma günü Millî Gazete ile birlikte verilecek..

Atıf Hoca'nın Risalesi Evlerde!

Klasik İngiliz Bowler şapkasıRasim Özdenören bahsetmişti. Erdem Bayazıt’ın ‘‘Boşuk-lu Yaşamak’’ şiirinin hayatla bitiştiği yeri anlatmıştı bize. Maraş’ta, geniş bir meydanda bir adamı idama getirirler. Erdem Bayazıt’la Rasim Özdenören de birlikte olanları izlemekteler. İnfaz gerçekleşir. Ölü darağacında asılı bırakılır, vakit ilerler. Şiirde şöyle bir dize geçer: ‘‘ayaklarına kara kan oturmuş ben çorap sandım diyor biri’’. Buradaki ‘biri’, Rasim Özdenören’dir. Vakit geçtikçe ölünün vücudundaki bütün kan ayaklarına doğru akar ve simsiyah olur ayaklar. Bunu ilk kez gören Özdenören de, o ayaklardakini çorap sanmıştır.

İstiklal Mahkemeleri'nde

Bu meseli dinlerken donakalmıştım, çarpıcı, yalın ve dahası yabandı. Bu sahneyi bir kişi için tekrar gözümün önüne getiriyorum: İskilipli Atıf Hoca. Malumunuz, 1925’de ilan edilen şapka kanunundan sonra, bu tarihten 2 yıl evvel yazdığı Frenk Mukallitliği ve Şapka risalesinde şapka giymenin küfür olduğunu yazması sebebiyle şapka kanununa muhalefetten yargılanır. Giresun İstiklal Mahkemesi hakkında takipsizlik kararı verse de, ardından Ankara İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır, bu kez ‘halkı kanunlara karşı kışkırtmak’ suçundan. Savcı 3 yıl hapis ister fakat hakim idam kararını açıklar. Meclis'in yan tarafında, bir hamam harabesinde asılır. Gün boyunca orada asılı bırakılır.

Frenk Mukallitliği ve Şapka

Millî Gazete ile birlikteMilli Gazete

İskilipli Atıf Hoca’nın kanun çıkmazdan evvel yazdığı fakat buna rağmen katledilme bahanesi yapılan risalesi Frenk Mukallitliği ve Şapka, 2 Nisan Cuma günü Millî Gazete ile birlikte verilecek. Yakılan, yasaklanan, müellifini hapse götüren, infazına bedel olan kitaplar, bir kat daha değer bulur benim nazarımda. Cuma günü, Millî Gazete almalı.

 

 

M. Fatih Kutan Cuma gününe çağırdı

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2010, 00:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
b.e
b.e - 11 yıl Önce

cuma günü çok ince sızılar sızlattı geçti gönlümüzü. fatih kutan'a haberdar ettiği için gönülden teşekkür

Yahya
Yahya - 11 yıl Önce

İnşallah hayırlı bir çalışma olur..
Böyle güzel çalışmaları, kendilerini muhafazakar medya olarak yahut islami medya olarak tanımlayan diğer gazete ve dergilerden hatta tv ve radyo kanallarından da bekliyoruz...
Kelebekler Sonsuza Uçar'ı STV'de izlemek güzel olmaz mı? Ya da Ülke Tv, Kanal 24'te...

caner sezer
caner sezer - 11 yıl Önce

milli gazeteye teşekkürler

bahanellerden canı yanan insanlardan biri..
bahanellerden canı yanan insanlardan biri.. - 11 yıl Önce

maksatın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu bi ülkede, bi yasanın ne zamanın çıkacağını iki yıl önceden kestiremiyorsanız, yazdığınız kitaplar bırakın sizden sonra yayınlansın..

Gökhan Demirci
Gökhan Demirci - 11 yıl Önce

Fatih Kutan'a hem anektot, hem de bu eşsiz eseri edinme fırsatından haberdar ettiği için bizleri, teşekkür ederim.

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 11 yıl Önce

bazıları konuyla alaka kuramasa da,Mustafa Uğurlu'nun mesajına ekleme yapayım,Hüsayin Atlansoy bir şiirinde;

'/O çocuğa spor ayakkabıları bir başlangıçtır
Üstüne savrulan büyü suları gelen dalga bir/sonuç.

'demiştir.Hayatımızda çokça masum görünen şeyler var,bizi hep tatlı tatlı kemirip bitiren şeyler.Alışkanlıklarımız,hobilerimiz,birkereden birşey olmaz'larımız var,bunların varlığını sorgulamıyoruz..Birileri bunları bizden önce gördü, bunlara tavır koydu ve bizim için öldü.

m.esen
m.esen - 11 yıl Önce

gazetede mehmet sılay tarafından hazırlanan oldukça faideli bir yazı disizi var. bugün üçüncüsü yayınlandı: http://www.milligazete.com.tr/haber/-frenk-mukallitligi-ve-sapka--158011.htm

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 11 yıl Önce

Şöyle o zamandan bu zamana doğru bir yolculuk yapıp da düşünelim. O zaman ne için mücadele ettik şimdi neleri kaybettik. Mukallitliğimiz nerelere kadar geldi. Şapka için onu diyen Atıf Hoca bugün neler derdi acaba? En azından insanın canı sıkılması lazım...


banner19

banner13

banner26