Aslolan sanatçı mı insan mı?

Emir Kusturica'ya Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yer verilmesine Çocuk Vakfı başkanı Mustafa Ruhi Şirin'den tepki...

Aslolan sanatçı mı insan mı?

47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Seçici Kurul üyesi olarak Emir Kusturica’nın davet edilmesi nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı (Prof. Dr.) Mustafa Akaydın’a, Çocuk Vakfı başkanı Mustafa Ruhi Şirin tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde kınama mektubu gönderildi.Çocuk Vakfı

Mustafa Ruhi Şirin’in bu konudaki açıklaması şöyle: “İnsanlık tarihinde şiiri ve sanatıyla örtüşmeyen şairler ve sanatçıların sayısı hiç de az değildir. Bu tiplerin çağımızdaki ilginç örneklerinden biri de Emir Kusturica’dır. 1991-1995 yılları arasında Bosna’da işlenen insanlık suçlarını ‘doğal afet’ olarak nitelendiren Bosnalı sinema yönetmeni Emir Kusturica, bugüne kadar öldürülen bebeklerden, çocuklardan, tecavüze uğrayan kadınlardan, insanlardan ve canlılardan özür dilememiştir.

Mustafa Ruhi ŞirinFelsefî içerikten yoksun bir savunma

Bosna’da insanlığa ve medeniyete karşı barbarlık yapan Sırp ve Hırvatların soykırım yaptıkları ve insanlık suçu işledikleri tescil edildiği halde Emir Kusturica geciken özrünü de bugüne kadar yapmamıştır.

Emir Kusturica’nın, halkın oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanı tarafından 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne Seçici Kurul Üyesi olarak davet edilmesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Altın Portakal Sinema Festivali Mustafa AkaydınKomitesi’nin ‘Bizim için üst kimlik sanatçıdır’ açıklaması ise felsefî içerikten yoksundur ve kabul edilemez. Sanatın masumiyeti insanın masumiyetinden önce değildir ve aslolan insandır ve insanlıktır. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı Antalyalılardan, Türkiye’den ve insanlıktan özür dilemeye davet ediyorum.”

8 Ekim 2010 tarihli kınama mektubu:

Sayın Mustafa Akaydın (Prof. Dr.),

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Seçici Kurulu’na Bosna’da işlenen insanlık suçlarını “doğal afet” olarak nitelendiren Emir Kusturica’nın davet edilmesiyle siz de bu suçun ortağı oldunuz. Bosna’da medeniyete karşı barbarlığa seyirci kalan ve bugüne kadar öldürülen bebeklerden, çocuklardan, tecavüze uğrayan kadınlardan, Emir Kusturicasivillerden ve canlılardan özür dilemediği bilinen bir sinemacıyı sizi seçen halkınız adına davet etmiş olmanızı esefle kınıyor ve size saygı duymuyoruz. Komitenizin açıklaması da söz oyunundan ibarettir. Unutmayın ki sanatın masumiyeti insanın masumiyetinden sonradır ve üst kimlik insandır. Halkın oylarıyla seçilmiş bir yöneticinin insanlığa ve halkına saygılı davranmasını öğrenmesini temenni ederiz.

Mustafa Ruhi Şirin

Çocuk Vakfı Başkanı

Editörün notu: Emir Kusturica, 10 Ekim Pazar günü saat 12.13 itibariyle jüri üyeliğinden ayrıldığını ve ülkesine döneceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2010, 20:28
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET KAMİL
MEHMET KAMİL - 10 yıl Önce

Bosnalı Çocuklar ve tüm dünya çocukları adına teşekkürler Mustafa Ruhi ŞİRİN...

hercaist
hercaist - 10 yıl Önce

sözlerinin çarpıtıldığını iddia ettiği halde, o sözlerin düzgünlerini hala bir türlü söylemeyi başaramamış, insani duygulardan yoksun olduğu halde sanatçı kimliği taşımaya çalışan bir başarısız. isabet etmiş, gitsin tabi, dönmesin de bir daha..

dersaadet
dersaadet - 10 yıl Önce

Antalya BB Başkanı'nın kırdığı ceviz sayısı bizi ziyadesiyle rahatsız etmekte.

kamil
kamil - 10 yıl Önce

müslüman adil olan insandır. mustafa ruhi şirin'in hassasiyetini anlıyorum. lakin antalya belediye başkanına gönderdiği kınama metnini ak partili'li bursa belediye başkanına da göndermişmiydi. zira o belediye başkanı da çağırıp bursa'da konser verdirmişti.

banner19

banner13

banner26