Aşk nasıl olur da ölüme benzer?

Aşk mezhebi seçilesi değil. Duçar olunma durumudur. Ölüme biraz, bir zaviyeden, bir miktar bundan benzer. Ahmet Mercan yazdı.

Aşk nasıl olur da ölüme benzer?

Nasıl olur da, aşk bir zaviyeden bakılınca, ölüme benzer?

İlahi aşk geriye dönüşü olmayan karakteriyle ölüme benzer. Bir kapının kapanması, yeni bir kapının açılışıyla ve dahi eski hale muhal halin varlığıyla, benzeşmeden söz etmek imkân dâhilindedir.

Ayrıca ikisi de, çok sarsıcı ve şedit tezahür etme açısından da benzerlik gösterirler.

Aşkı anlama ahdine düşen akıllılar, fazla bir şey elde edemezler. Sonuçta, içinde küçümseme barındıran, âşıka acıyan tespitlerle işin içinden çıkıldığı sanılır.

Âşık bir akıl düşmanı da değildir aslında.

Denilebilir ki, aklı yele vermek bir bedel ister.

İnsanın en kıymetli melekesinden vazgeçmesi, sıradan olmayan bir durumdur.

Elde edilen yeni halin, akıldan haz etmediği de düşünülürse ve bu düşünme işi yine akla sorulacaksa sonuç aşkın lehine olmayacaktır.

Bu durum “düş de gör” bahsinde kalır.

Aşk anlaşılır olduğunu iddia etmiyor. Bilinmek, tezlere konu edilmekten de yana değil. Üstelik her bir ruhta farklı duruşuyla, denek haline getirilemiyor, laboratuvara taşınamıyor.

Dışarıdan anlaşılan, aklı yele verecek, tüm vardan arınıp ortaya çıkacak, rezil rüsva olmayı göze alacak ne ola ki?... Nasıl ola ki, insanı, toplumu, devleti, arzı hiçe saya bir insan... Bünyeye ne olanda ağuyu bal diye avuçlar.

Aşk mezhebi seçilesi değil. Duçar olunma durumudur.

Ölüme biraz, bir zaviyeden, bir miktar bundan benzer.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 14:34
banner12
YORUM EKLE

banner19