Aşk estetiği artık gereksiz mi?!

Medeniyetimizin estetik kodlarını anlaşılır ve derinlikli ortaya koyan eserlerden biriydi Aşk Estetiği kitabı.

Aşk estetiği artık gereksiz mi?!

Aşk Estetiği, Beşir Ayvazoğlu

Beşir Ayvazoğlu,  medeniyetimizi derinlemesine tahlil eden ve bu tahlillerini cömertçe biz gençlerle paylaşan, çok değerli bir hocamız, sağlam bir kültür insanı. Okumuş olduğum ilk kitabı –üniversite ikinci sınıfta okuduğum-, Aşk Estetiği’ydi. Kitabı kütüphaneden alıp okuduğum için satırların altını çizememiş, derkenar edememiştim. Bir kitabı, hele Aşk Estetiği gibi bir kitabı bir defa okumak, o kitabı pek de okumak sayılmazdı zaten. İlerde satın alır, tekrar okurum, diye düşünmüştüm.

Aşk Estetiği, medeniyetimizin estetik kodlarını bu derece anlaşılır ve derinlikli ortaya koyan sayılı kitaplarımızdan biriydi. -Bir diğeri Turan Koç’un İslam Estetiği kitabıdır.- Ben o kitapla çinilerin dilini çözmeye başlamış; resmin bizim medeniyetimizde neden minyatüre; çiçek desenlerinin niçin hatayilere, gonca güllere ve pençlere; kuş kanatlarının rumilere dönüştüğünü anlamıştım. Ayşe Şasa’nın da Yeşilçam Günlüğü kitabını yazarken çok fazla yararlandığını ifade ettiği bu kitabı, uzun zamandır aramama rağmen bulamıyorum. Kitabı ilk yayımlayan yayınevinde baskısı yok. Beşir Ayvazoğlu’nun şimdilerde kitaplarının çıktığı yayınevinde de kitap mevcut değil.

Medeniyetimizin dinamiklerini konu alan telif ve tercüme kitapların sayısının artması oldukça sevindirici bir durum. Beşir Ayvazoğlu’nun Aşk Estetiği’nin yeniden yayımlanması, bu konuda bayramımız olacak.

 

Serdar Arslan olsa keşke dedi

 

 

 

 

 

 

Yayın Tarihi: 22 Ekim 2011 Cumartesi 02:00 Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kakir Kunduraciyan
Kakir Kunduraciyan - 10 yıl Önce

Mengüşoğlu'nun Vahiy ve Sanat adlı kitabı bu bağlamda baba bir kitaptır.

avahap
avahap - 10 yıl Önce

epeydir soruyorum,hala çıkmamış.Oysa bunun gibi kitapların sayısının çok daha artması gerekir diye düşünüyorum.Ama arz talep meselesi herhalde.

Murathan Küçükali
Murathan Küçükali - 10 yıl Önce

Bu soruyu bizzat Beşir hocaya sordum. Bu kitabı tekrar yayınlaması için oturup tekrar yazması gerektiğini söyledi. Bu durumun (kitabın bir şehir efsanesi haline gelmesinin) hoşuna gittiğini de ekledi.

a.selim
a.selim - 10 yıl Önce

aşk estetiği yazıldığı dönem için islam sanatına bir giriş cümlesi olma niteliğini kazanmış önemli bir adım adımdır. lakin kitap geniş bir alan olan islam sanatığını dar bir muhteva içerisinde anlatmaya çalışmıştır. kitabın yeniden yazılması meselesi, atılması gereken bir adımdır :) prof. dr. turan koç kitabı güzel, çok güzel bir kitaptır!

banner26