Asım Gültekin geçti bu dünyadan

"Kalabalıklardan uzakta kalmak, öğrenme hevesi olanlarla konuşmak, onların geleceğe hazırlanmasında düşünce üretmelerinde katkı sağlamak… Asım Gültekin elinden geldiğince bunu yaptı, yaptı ve gitti." Duran Çetin yazdı.

Asım Gültekin geçti bu dünyadan

Asım Gültekin mütevazı kişiliği ile herkesin ilgisini çeken ve takdir edilen bir güzel insandı. Onun yaptıklarını yapabilecek kaç kişi olabileceğini de düşünecek değiliz. Bazı insanlar nevi şahsına münhasırdır, öyle gelir ve öyle gider.

Bizim mahallenin insanları onu tanır, tanımayan çok azdır. Tanındığı kadar kıymeti bilinmiş midir? Buna olumlu cevap vermek zor. Çünkü bizim mahallenin problemi bu; içlerinden çıkanları takdir etmekten uzak, hatta bazen kıskançlık duygularıyla görmezden gelmek gibi bir duruşları var. Asım Gültekin bunlara ihtiyaç duyar mı, elbette hayır. Çünkü ulvi bir gayenin peşindeydi o. Kimin ne diyeceği, kimin onu nasıl göreceğinin çok da önemi yoktu. Onun derdi gençlerdi. Derdi olan gençler/dertlenenler, ümmetin dertlerini yüklenenlerin çoğalması için çırpındı durdu. Sessiz ve derinden… Vefatından sonra yazılanlara baktığımızda bunu çok net bir şekilde görebiliriz.

Son zamanlarda yazılarının yan ısıra Rasim Özdöneren Bey’in işlerini kolaylaştırmak adına bir çalışmanın içindeydi. Aynı zamanda kendisinin konuşmalarını da görmekteydik.

Onun Konya’ya geldiğini duyunca dinlemek istedim. Kendisine haber vermeden salona gittim. Salon doluydu, gençlerden bazıları (bazı haşarı gençler) onu anlamak ve dinlemekten çok uzaktaydı.

Sükûnetini koruyarak konuşmasına başladı. Konuşmacı açısından dinleyicilerin tepkisi ve salon içindeki tutumları önemlidir. Netice itibariyle hepimiz insanız ve etkileniriz.

Konuşmasının sonunda sessizce ayrıldım. Ama bir şeylerden rahatsız olmuştum. Asım kardeşimin rahatsızlığından ben de rahatsız olmuştum. Ona şu mesajı yazdım:

“Esselamü aleyküm Asım kardeşim, sizi bugün özellikle dinlemeye geldim. Allah sizden razı olsun. ‘Allahçı’ olarak az da olsa egonuzun olduğunu itiraf mahiyetinde söylediniz. Oldukça da sabırlı davrandınız. Sabrınızın karşılığında sizi dinleyen bir grupla rahatça konuştunuz. Eyvallah. Sizi oğlum da … Lisesinde dinlemiş. Akşam bahsedince şartları zorlayıp sizi dinlemeye geldim. Konuşma şeklinizle ilgili olarak bir kaç şey söylemezsem sorumlu olacağımı düşünüyorum. Sizin gibi insanların sayısının çoğalması duamdır. Düşünmeye sevk ediyorsunuz, güzel. Ama düşünmek istemeyenlere anlatıyorsunuz. Bu daha da güzel."

Yayın Tarihi: 22 Temmuz 2022 Cuma 12:00 Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022, 14:47
YORUM EKLE

banner19

banner36