Arapların en büyük TV prodüksiyonu yayında

Hz. Ömer, Suriyeli yönetmeni Hatem Ali, Filistinli senaristi Velid Seyf, Katarlı yapımcısı, çeşitli İslam ülkelerinden oyuncuları ve bizim de yakından tanıdığımız bir Türk’e ait müzikleriyle tam bir ümmet dizisi..

Arapların en büyük TV prodüksiyonu yayında

 

Hz. Ömer denince gözümüzün önüne dengeli bir terazi gelir muhakkak. Adaletiyle nam salmış, İslam devletinin ikinci büyük halifesini anlatan birçok kitap okuduk bugüne kadar, birçok kıssa dinledik. Fakat bir gün onu anlatan, hatta tasvir eden bir dizinin çıkacağını tahmin etmemiştik. İşte bu fikrin hayata geçirilmeye başlanmasının üzerinden bu sene itibariyle tam üç yıl geçti.

Arap televizyon tarihinde bir ilk

Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu olan dizi geçtiğimiz yıl Ramazan ayında tüm dünya ile birlikte bizde de vizyona girmişti. İki yıldır da Ramazan ayında ATV’de yayınlanıyor. Fakat dört halifeyi tasvir etmesi nedeniyle geçen sene tartışmaları da beraberinde getirmişti. Özellikle İran tarafından tamamen yasaklanan dizi çeşitli din âlimlerinin fetvaları sonucunda bazı ülkelerdeki popülaritesini oldukça yitirmişti. Tabii bunun aksini iddia edenler de yok değildi. Hz. Ömer dizisi kimilerince de “Çağrı’dan sonra İslam dünyasının ihtiyaç duyduğu bir yapım” olarak da nitelenmişti.

Dizi, adil halifenin hayatının son demlerinden başlayıp sonrasında gençlik yıllarına uzanıyor. İlk bölümlerde yalnızca Hazreti Ömer’in Müslüman olmadan önceki hali değil, aynı zamanda Kureyş’in durumu da anlatılıyor. Kureyş efendilerinin İslam düşmanlığı, kölelerin insandan sayılmayışı, yeni dini kabul edenlerin çektiği eziyetler tümüyle yansıtılıyor. Devamında ise önce Hz. Hamza’nın, sonrasında ise Hz. Ömer’in Müslüman oluşuyla dinin güçlenişine yer veriliyor.

Yalnızca Hz. Ömer değil, birçok sahabe de anlatılıyor

Dizi oyuncularından özellikle Hz. Ali’yi canlandıran Ghanem Zrelli oldukça ilgi gördü. Bunun nedeni pek tabii Hz. Ali’yi tasvir eden resimlere oldukça benziyor oluşuydu. Onun dışındaki oyuncular yine yerli yerinde, kıssalardan duyduğumuz kadarıyla yadırgamadığımız seçimlerdi. Hz. Ömer (Samer Ismaael) tahmin edildiği gibi oldukça heybetli, elinden asasını düşürmeyen, dik duruşlu ve sert; Hz. Ebubekir (Ghassan Massoud) sakin, yumuşak ve kırılgan, aynı zamanda yine dik duruşlu; Hz. Osman (Tamer Arbeed) haya sahibi ve güler yüzlü kişiler olarak tasvir edilmişti. Bunlara ek olarak Abdullah bin Süheyl (Abdeslam Bouhcini), Zeyd bin Hattab (Mahmoud Nasr), Abdullah bin Mesud (Jaber Jokhadar) gibi pek çok sahabe de dizide anlatılıyor. Fakat özellikle Hz. Hamza rolü (Mohamed Miftah) beklenen ilgiyi göremedi. Tabii ki bu hususta Çağrı filminin yıllar boyu üzerimizde bıraktığı etkiyi göz ardı edemeyiz.

Dizi Hulefa-i Raşidin’in ikinci halifesi olan Hazreti Ömer’in hayatını en objektif haliyle yansıtıyor. Öyle ki izledikten sonra ikinci halifeyi anlatan herhangi bir kitabı okurken olaylar gözünüzde canlanıveriyor. Özellikle Bedir’den itibaren Hz. Ömer’in tanıklık ettiği hemen hemen tüm savaşlar etkileyici sahneler eşliğinde dizide yer alıyor. Halid bin Velid (Mehyar Khaddour), Ebu Ubeyde bin Cerrah (Mahmoud Khalil) gibi komutanların başında olduğu savaşlar ekrana başarıyla yansıtılıyor. Tabii bunda sayısı on binlere varan figüranlar, Hollywood filmlerinden tanıdığımız BUF’ un ve ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu’nun katkısı yadsınamaz.

Kaynak niteliğinde bir dizi

Tüm bunların yanında benzersiz bir siyer kaynağı niteliğini de taşıyor aynı zamanda Hz. Ömer dizisi. İzleyenler hatırlayacaktır, otuz bir bölümlük dizinin ilk on yedi bölümü –birinci bölüm hariç- yalnızca Hz. Ömer etrafında değil, aynı zamanda Peygamber Efendimiz (s.a.v) etrafında gelişiyor. Bunun devamında Hz. Ebubekir döneminde de olabildiğince ayrıntılara değiniliyor. Yalancı peygamberler, zekat vermeyi kabul etmeyenler, dinden dönenler dizide yer alan sahnelerden bazıları. Dolayısıyla kitap okumayı sevmeyen bir nesil için oldukça işlevsel nitelik taşıyor.

 

Merve Kaplan yazdı

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2013 Perşembe 13:47 Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 13:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hümeyra
Hümeyra - 8 yıl Önce

Ben netten bir çırpıda izledim 31 bölümünü. İslam Tarihi'ni kaynaklarına göre çok güzel aktaran, görseli ve oyunculuğu dört dörtlük olan bir dizi. İnşallah bu dizi gibi yapımların devamı gelir ve gençler yüzlerini batı dizilerinden bu tarafa çevirir. flim'in insan hayatındaki etkisi çok büyük, dikkate almak lazım!

Tarık Selim Sencer
Tarık Selim Sencer - 8 yıl Önce

Bizim isimlerimizi İngilizce telaffuza göre yazmak da neyin nesi? Mesela Mahmud Halil yazılamıyor mu? Biraz hassasiyet lütfen.

banner26