Antalya'da hangi sahafta kaybolmak serbest?

Antalya, hem Akdeniz'in incisi, hem de doğal güzellikleriyle ülkemizin sayılı şehirlerinden… Peki Antalya’da üniversite okuyan bir genci neler bekliyor, bu haberimizde..

Antalya'da hangi sahafta kaybolmak serbest?

 

 

Antalya, bu zamana kadar hep deniz turizmiyle gündeme gelmiş bir şehir. Yaz aylarında sık sık televizyonlarda adını duyduğumuz bu belde aslında tipik bir Selçuklu şehridir. Maalesef üzerine yapışmış olan kötü etiket, ailelerin çocuklarını Antalya'ya gönderirken tereddüt yaşamalarına sebep oluyor. Oysa ki bu şehir inançlı insanlara ihtiyaç duyar bir hale gelmiştir.

Evet, kabul etmek gerekir ki inançlı ve değerlerine sahip çıkmaya çalışan gençler bu şehirde ilk dönemlerde sıkıntı yaşabilirler fakat bu sıkıntıyı aşmak yine kendi çabalarıyla olacaktır. Üstelik son zamanlarda bu konuda olumlu gelişmelerin yaşandığına bizzat şahit olmaktayım.

Şehir merkezinde yer alan Akdeniz Üniversitesi yaklaşık 45.000 öğrenci nüfusuna sahip. Son derece büyük bir kampüs alanına inşa edilmiş üniversite otuzuncu yaşını devirmiş durumda ve her geçen gün daha da büyüyor.

Hangi vakıf-dernek faal?

Antalya'da birçok vakıf ve dernek faaliyet göstermekte. Üniversiteye gelen öğrenciler bu vakıf ve derneklerin çalışmalarına katılıp vakitlerini faydalı bir şekilde geçirebilirler. Yeryüzü Vakfı, sene içinde yaptığı çalışmalarla gerek yetişkinlere gerekse gençlere yönelik önemli bir merkez konumunda. Kutup Yıldızı Gençlik Derneği, sene içerisinde gençlere yönelik yaptığı ilmî ve sosyal çalışmalarla gidilebilecek yerler arasında ilk sıralarda. Yine bunların dışında Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Antalya Fikir Derneği, Semerkand Antalya Temsilciliği, Milli Türk Talebe Birliği Antalya Şubesi, Özgür-Der Antalya Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği Antalya Şubesi ve Asır-Der gibi dernek ve vakıflar çeşitli çalışmalarını şehir genelinde yapıyor. Bu kurumların hepsi kendi özelinde yaptığı programlarla sene içinde aktif konumdalar.

Bunların dışında bağımsız bir grup gencin düzenlediği bir kitap okuma grubu var. Mekân olarak önce Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’ni, daha sonra ise Birlik Vakfı Antalya Şubesi’ni kullanan gençler 15 günde bir yapılan okumalarda geçen sene daha çok Sezai Karakoç kitapları okumuşlardı. Yine bunun gibi Asır-Der bünyesinde yapılan kitap okuma programında farklı konular ve yazarlar arasından belli bir programa göre okumalar ve kritikler yapılmakta. Bu faaliyetler edebiyata ve okumaya meraklı gençlerin ilgisini çekebilir. Yine bu noktada Kepez Belediyesi'ne ait Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde ve Akdeniz Üniversitesi bünyesinde düzenlenen sempozyum, konferans ve seminerler takip edilebilir. Üniversite içerisinde ise Sosyolojik Araştırmalar Topluluğu yaptığı çalışmalarla öğrencilerin dikkatini çekebilir.

Nerelerde kalalım?

Antalya’ya gelen bir öğrenci elbette kalınabilecek yerler konusunda çeşitli alternatifler bulunuyor. En başta Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan KYK yurtları bu ihtiyacı giderebiliyor. Devlet yurdunun dışında yine üniversite civarında ve çevresinde çeşitli özel yurtlar ve apartlar bulunuyor.

Bunların dışında da çeşitli cemaat ve vakıfların evleri ve yurtları üniversite öğrencisi için barınma noktasında alternatif sağlamakta. Bu noktada yukarıda dile getirdiğim vakıf ve derneklerle temasa geçilirse daha yol gösterici bir rehberlik elde edebilirsiniz.

Özel olarak evde kalmak isteyen öğrenciler ise şehrin çeşitli bölgelerinde çeşitli özelliklere göre ev kiralayabilirler. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri ev kiralama noktasında daha çok üniversiteye yakınlığı sebebiyle Meltem, Kültür, Soğuksu ve Bayındır gibi mahallelerden ev kiralamakta.

Antalya'da tanımak gereken güzel adamlar

Antalya'da, diğer şehirlerde olduğu gibi öyle ülke genelinde çok tanıdık isimlerin yer aldığını söyleyemeyiz fakat son derece samimi ve gönül adamı ağabeylerimize rastlayabilirsiniz. Bunların başında tanışılması noktasında tavsiye edebileceğim en önemli insan Metin Doğan ağabeyimizdir. Senelerdir bu şehirde gençlerle bir arada bulunan ve yaptığı derslerle gençlere önemli katkılarda bulunan Metin Doğan’ın en önemli özelliği, şehre gelen yerli ve yabancı tüm öğrencilerle iyi bir iletişiminin olmasıdır. Sene içerisinde üniversitelilere yaptığı akaid dersini takip etmenizi öneririm. Ticaretle uğraşan Metin Ağabey’in eğer bir kitabevi –ki bu tarzda bir kitabevine bu şehrin çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum- olsaydı eminim üniversite öğrencileriyle dolar taşardı.

Yine Metin Doğan’ın dışında İHH Antalya temsilcisi Mehmet Yıldırım’ı da ziyaret edip muhabbet etmenizi tavsiye ederim. Antalya için özverili çalışmalar yürüten Mehmet Yıldırım’ı bazen bir basın açıklamasında, bazen sosyal bir çalışmada, bazense gençlerin düzenlediği bir programda en önde görürsünüz. Son derece misafirperver ve samimi bir şekilde karşılacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın.

Gezip görülebilecek yerler

Antalya, başta bahsettiğim gibi eşsiz doğal güzelliğiyle dikkat çeken bir şehir. Hatta Ahmet Hamdi Tanpınar, "Antalyalı Genç Bir Kıza" adıyla yazdığı mektubunda bir dönem bu şehirde yaşadığından ve sanat anlayışının oluşumunda bu şehrin doğal yapısının katkısından bahsetmekte.

Bir Akdeniz şehri olan Antalya, yine denizle birleşen Toros dağlarıyla tam bir kartpostal şehre dönüşmektedir. Şehir merkezinde yer alan Kaleiçi ve Yat Limanı bölgesi kesinlikle gezilmelidir. Bu bölgenin malesef eğlence turizmine peşkeş çekilmesi bu bölgeye zarar vermiş olsa da havasını gölgeleyebilmiş değil. Yine Düden Şelalesi görülmesi gereken harika bir yer. Muratpaşa Camii ve Yivli Minare, Antalya'nın sembollerindendir. Size bir tavsiye vereyim: Muratpaşa Camii, Yivli Minare ve Kaleiçi bölgesinin kesinlikle Evliya Çelebi'nin seyahat notları ışığında gezmeniz gerek. Aynı bölge içinde yer alan bu yapıları bu şekilde gezmeniz üstelik çok fazla zamanınızı almayacaktır.

Şehir merkezi dışında Antalya’nın ilçelerinde de bu güzellikler sizi karşılayacaktır. Manavgat Şelalesi, Side Antik Kenti, Alanya Kalesi, Karain Mağarası sayabileceğim sadece birkaç yerden biri. Geldiğinizde ve bu bölgeleri gördüğünüzde ne anlatmak istediğimi bizzat kendiniz göreceksinizdir.

Kitap meraklıları Antalya’da ne yapmalı?

Antalya bu noktada biraz kısır bir memleket sayılabilir. İslami yayınları rahatlıkla bulabileceğiniz veya oturup kitap dostlarıyla sohbet edebileceğiniz mekân yok denecek gibidir. Bu noktada Diyanet Vakfı Yayınevi’nin kitapçısı bu ihtiyacınızı bir nebze de olsa karşılayabilir.

Bunun dışında alışveriş merkezlerindeki kitap satılan yerleri saymazsak sahafların varlığının öneminden söz edebiliriz. Cumhuriyet Meydanı’nın üst tarafında ve Valilik çevresinde bulunan sahaflar, kitaplar noktasında başvurabileceğiniz en önemli noktalar konumunda yer alıyor. Bu bölgede benim de sık sık uğradığım İltem Sahaf ve Kitap Kurdu sıfır ve ikinci el kitap ihtiyacınızı giderebilir. Burada İltem Sahaf’a özel parantez açmak gerekirse Antalya’nın en büyük sahafıdır. Çok büyük bir binanın bodrumuna kurulmuş olan sahaf, içinde gezinirken kaybolabileceğiniz bir yer. Çok eski kitap ve dergilerin numunelerine burada ulaşabilirsiniz.

Bir de Sultanahmet Sahaf’ı unutmamak gerekir. Küçük ve mütevazı bir sahaf olan Sultanahmet Sahaf’a da uğramanız yararınıza olacaktır. Çay ikram edilirse mutlaka kabul edin çünkü muhabbete açılan yol bu sahaflarda çaydan geçiyor.

Elbet yapacak bir şeyler vardır

Elbette sonuç olarak Antalya'nın Müslüman bir öğrenci için yaşanması zor bir şehir olduğunu biliyoruz ama unutulmamalı ki Antalya da tıpkı İstanbul, Konya, Sivas, Diyarbakır gibi bizim bir şehrimiz. Müslüman olmanın bilinci ile sorumluluğumuzu bilirsek Antalya son derece bereketli bir şehir haline gelebilir.

İnançlı ve değerlerine sahip çıkan insanları bulup onlarla bir araya gelmeye çalışmak sizin için alışma döneminin daha kısa sürmesine neden olabilir. Bununla birlikte Antalya'ya gelecek olan arkadaşlarımız daha fazla bilgi almak için cngz91[at]gmail.com adresine mail atabilirler.

 

Cengiz Yalçınkaya Antalya'yı anlatmaya çalıştı

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13