Anadolu'daki vakıf ve dernekler neler yapıyorlar?

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik.

Anadolu'daki vakıf ve dernekler neler yapıyorlar?

İstanbul merkezli yayın yapmanın kolaylıkları olduğu gibi, türlü zorlukları da oluyor. En başta gelen zorluk ise Anadolu'ya ulaşamıyor, dokunamıyor oluşunuz... İnternet üzerinden yayın yapsanız bile bu böyle... Bir ajanstan hizmet almıyorsanız ve sahada habercileriniz de yoksa, Anadolu'da yapılan kültürel çalışmalardan, faaliyetlerden haberdar olamıyor ve dahi bunları okurlarınıza haber veremiyorsunuz.

Dünya Bizim, bu zorluğu nispeten aşan bir yayın çizgisine sahip. Çeşitli şehirlerdeki yazarlarımız, habercilerimiz, sağolsunlar, kendi şehirlerinde önemli gördükleri bazı etkinliklerin siteden duyurulmasına vesile oluyor, etkinlik sonrasında da etkinlikten notlarını sitemiz vasıtasıyla ilgililerle paylaşıyorlar. Ama şüphesiz ki Dünya Bizim'de yayınladığımız bu duyurular ve etkinlik haberleri yeterli değil. Somut olarak ifade etmek gerekirse, diyelim ki Anadolu'da bir günde 100 etkinlik oluyorsa bunların ancak 1'inden haberdar olabiliyoruz. Peki neden böyle? Bunlar kapalı devre etkinlikler mi? Yoksa işin duyurulmasında, -sevimsiz bir ifade gibi dursa da yine de kullanalım- pazarlanmasında mı bir sıkıntı var?

Anadolu'da yerel ölçekte faaliyet gösteren birçok vakıf-dernek-kültür merkezi var. Ulusal çapta faaliyetlere imza atan birliklerin, vakıfların şubelerine de rastlıyoruz çeşitli şehirlerde. Anadolu'da kültürel bir hareketlilik var, dahası kültürel faaliyetlere katılım noktasında istekli bir dinleyici/izleyici topluluk da var her şehirde gördüğümüz kadarıyla. Ama çoğunlukla ne büyük şehirlerde yaşayanlar taşrada neler olup bittiğiyle ilgileniyor, ne taşradakiler büyük şehirlerdeki faaliyetlere katılım imkanı buluyor, ne de yerel idareciler bu tip kültürel konularda birşeyler yapmaya meyyal.

Dünya Bizim olarak, Anadolu'da kültürel alanda neler yapılıyor, bir canlılık/hareketlilik var mı, böyle bir canlılık varsa bu ülke sathında bir kültürel "ayaklanma"ya/şahlanışa vesile olabilir mi, bunları masaya yatıralım istedik. Ve yazarlarımızdan, irtibatta oldukları, bağlantı kurabilecekleri vakıf-dernek yöneticileriyle sitemiz için bir söyleşi yapmalarını istedik. Kültürel alanda faaliyetlerine devam eden bu vakıf-derneklere neler yaptıklarını, bulundukları şehre kattıkları değeri, gençlerin kendileri için ne ifade ettiğini sorduk.

Bu söyleşileri "Anadolu'da Kültür Sanat" başlığı altında peyderpey yayınlayacağız. Ve bu söyleşileri aynı zamanda sitemizdeki "Üniversite Rehberi" bölümüne de ekleyeceğiz. Böylece özellikle üniversiteye yeni başlayan gençler için, yüksek öğrenim görecekleri şehirde kültürel alanda susuzluklarını dindirebilecekleri bazı adresleri göstermiş olacağız, onlara kendi şehirlerindeki farklı alternatifleri görüp/tartıp katılma imkanı da sunmuş olacağız.

Dünya Bizim olarak bu söyleşi dizimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, röportaj veren kurumlara da teşekkür ediyoruz. Kültürümüze katkı yapan, nitelikli işlerle ülkemize değer katan tüm kurumların yolları açık olsun.

 

Dünya Bizim

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2015, 13:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
cihad meriç
cihad meriç - 4 yıl Önce

Dunyabizim.com sitesine yakışan güzel bir duyarlılık. Tebrik ediyoruz.birbirimize tutundukça daha iyi işlere imza atacağız.tutunmak içinde önce birbirimizden haberdar olmamız gerekiyor. Kendi ördüğümüz duvarları ve başkalarının bize reva gördüğü duvarları aşmalıyız.

mehmet emin
mehmet emin - 4 yıl Önce

bu güzel duyarlılığınız için gerçekten tebrik ediyorum, muvaffakiyetler diliyorum. inşallah bulunduğum şehirden haberler geçmeye çalışacağım...

banner19