Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap

Nihayet dergisinde Ahmet Murat dönemi... “Eski” ve “yeni” İsmet Özel... Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan kitaplar... Rıza Tevfik’in evrakı ve Abdullah Uçman’ın gayreti... M. Murtaza Özeren son zamanlarda öne çıkan bazı kültürel olayları derledi.

Amerikan Üniversitelerinde En Çok Okutulan 10 Kitap

Nihayet dergisinde Ahmet Murat dönemi

Bir önceki havadisimizde Nihayet ve Temmuz dergilerinin yayın yönetmenlerindeki değişimden bahsetmiştik. Yeni isimler belli olduğunda da yine buradan bildiririz demiştik ki Nihayet dergisinin başına kimin geldiği belli oldu. Derginin idaresine Ahmet Murat geçti. Temmuz dergisinde de bayrağı Mustafa Yılmaz'ın devraldığını gördük. Kendilerine muvaffakiyetler diliyoruz.

Nihayet dergisiyle başlamışken Osman Bülent Manav’ın yazısına da işaret edelim. Kendisi Nihayet dergisinde yaşanan değişim sonrasında hoş bir teşekkür yazısı kaleme almış. Çok nazik bir hareket olmuş, “yazı çizi işlerinin” kıyıcılığı göz önünde bulundurulursa.

“Eski” ve “yeni” İsmet Özel

Haberiyat.com’da Asım Öz “İsmet Özel’e Dönüş mü?” başlığıyla bir yazı kaleme aldı. Bu yazıda İsmet Özel’in “yeni” dönemine işaret etmiş. Ve İsmet Özel’in yeni çıkan Dil ile İkrar kitabı vesilesiyle düzenlenen panelin bir gazetede (Yeni Şafak’ta) haber yapılmış olmasına işaret etmiş. Yazı oldukça değerli. Bu vesileyle ben de “eski” İsmet Özel’e dair iki video paylaşayım.

Bu iki parçalı video iki ayrı programa ait. İki hafta kadar önce Youtube’a düştü. Bunlardan birinde İsmet Özel Süleyman Çobanoğlu ile şiir ve şair üzerine konuşuyor. Program yaklaşık 30 dakika. Diğer programda ise, “Genç Bir Şairden Genç Bir Şaire Mektuplar” kitabının yeni çıkması münasebetiyle İsmet Özel’le Ataol Behramoğlu Kemal Sayar’ın konuğu olmuşlar.

Programların linki şurada(1) ve şuradadır(2).

Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan kitaplar

Biraz eski olmasına karşın geçen gün önüme bir haber düştü. Haberde Amerikan üniversitelerinde en çok okutulan on kitap listelenmiş. Bu listede doğrudan ders kitabı olduğu belli kitaplar olduğu halde felsefe ve edebiyat alanındaki eserlere de rastlıyoruz. Bizde durum ne acaba? Yani sözgelimi İstanbul Üniversitesi’nde en çok okutulan kitap nedir? Acaba doğrudan bir ders kitabı mı yoksa içerisinden ders alınan bir kitap mı?

Rıza Tevfik’in evrakı ve Abdullah Uçman’ın gayreti

Rıza Tevfik’in evrakı İSAM Kütüphanesi’nce araştırmacıların istifadesine sunulmuş. Bu arşiv yıllar öncesinde Abdullah Uçman’a Rıza Tevfik’in ailesi tarafından verilmiş. Yıllar içerisinde Uçman Hoca Rıza Tevfik’e dair bir çok çalışmaya imza attı. Kendisinin bilinmeyen eserlerini gün yüzüne çıkardı. Bu arşivden çıkanlar bugün çok değişik kitaplarda bulunuyor. İlmi çalışmanın nasıl yapılması gerektiğini görmek isteyenler arşivdeki parçalarla Abdullah Uçman’ın eserlerine göz atmalıdırlar. İlmi çalışma yapmak isteyenlerin Hoca’nın bu arşivi nasıl işlediğini öğrenmesi gerek diye düşünüyorum.

 

M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 12:02
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26