Amerikalının güvenlik dehşetini Faulkner'e sormalı

‘Biz silahlara olan yoğun sadakatiyle ölümcül sonuçlara yol açan şiddet düşkünü bir toplumuz…’C.M.Bolton / The Newyork Times

Amerikalının güvenlik dehşetini Faulkner'e sormalı

 

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında -8 Ocak 2011- Amerika Birleşik Devletleri Arizona Eyaletinin Tuscon kentinde bir silahlı saldırı düzenlenmiş ve Demokrat Parti Milletvekili Gabrielle Giffords’la birlikte biri 9 yaşında bir çocuk olmak üzere 14 kişiyi yaralanmış ve 6 kişiyi de öldürülmüştü.

Ölen 6 kişiden biri 9 yaşındaki Christina-Taylor Green’di ve saldırıyı düzenleyen 22 yaşındaki Jared Loughner, başta "Giffords'u öldürmeye teşebbüsün" de yer aldığı üç suçtan yargılanarak mahkum edilmişti.

En son özetini  Arizona/Tuscon’da bulan bir Batı/Amerikan klasiğiydi bu ya da bir garip Amerikan gerçeğiydi…

Amerika Başkanını bile susturan silah seviciliği

O kadar ki, işbaşına gelmeden önce bireysel silahlanmaya karşı olduğunu söyleyemese bile hiç olmazsa denetlenmesi gerektiğini vurgulayan Barack Obama bile bu gerçek karşısında sesini çıkaramamış ve gözler önündeki bu saldırı hakkında sanki vaka-i adiye’den bir şeymiş gibi susmayı yeğlemişti.

Yapılan istatistiklere göre, özellikle Amerika’nın güneyinde başlayıp içlerine doğru yayılan ve giderek seküler bir kutsallık kazandırılan bir silah seviciliğinin sonucu olan bu tür saldırıların hemen hiçbir biçimde eleştirilmemiş oluşu hayli düşündürücü.

Belirtmek gerekiyor, bu tür saldırılar her ne şekilde olursa olsun öyle kolayca eleştirilemiyor Amerika’da. Eleştirilemiyor, çünkü böylesi bir eleştirinin açtığı yolda her şeyden önce, bireysel silahlanma serbestisinin de eleştirilmesi gerekiyor ve bu eleştiriyi de hemen hiç kimse göze alamıyor… Bu hal bir yana bu tür eleştirilere karşı olanların yine bu saldırıları öne sürerek, saldırılara hazır olmak anlamında da silahlanmak gerektiğini, başka bir dille ‘’silahın olsun ki, saldıran saldırmadan önce sen de ona saldırabilesin…’ mantığını da ayrıca düşünmek gerekiyor.

Güney, Faulkner, Silah ve Dil

Kendisi de bir avcı, bir köpeksever  ve tüfekli bir adam olan Faulkner yazmadan önce çokça bilemediğimiz kendine özgü yayvan ve kaygan bir dille şekillenen bu güneyli ve silahlı gerçeğin dilinde adı ‘Tommy’ olan birine sadece ‘Tommy’ demek yetmiyor. Çünkü  söylenen adın hem yayılarak hem de kayganlaştırılararak yine Faulkner’in üslubuyla diyecek olursak ‘Toammy’ diye garip bir biçimde teleaffuz edilmesi gerekiyor.

İşte daha en başından adlarından başlayarak bütün halleri böylesine yayılarak yayvanlaşmış ve kayganlaşmış ‘Toammy’ lerin bir başka garip halleri de, bütün o güneye has fırlatılıp atılmışlıklarına ya da zenci ya da beyaz olmalarına rağmen çoğu yerde ‘beton gibi’ hatta ‘demir gibi’ Amerikan milliyetçileri olmaları.

Toammy’ ler Silah İstiyorlar, hem de en pahalısından ve çokça…

2010 yılında yapılan bir istatistiğe göre, başta bu ‘Toammy’ lerin yaşadığı Güney eyaletleri olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde bireysel silahlanma neredeyse % 90 a varmış durumda. Bu demektir ki, ‘Tanrının Cennetsi Dükkanı’ Amerika’da her 10 kişiden 9 u silahlı ve işlenen cinayetlerin neredeyse %90 ı da bu bireysel silahların eseri. Bir biçimde gündelik hayatından sıkılan ortalama Amerikalı hemen elinin altındaki bilgisayardan istediği silahı seçip sipariş edebiliyor ve hemen hemen hiçbir kamusal başvuruda olmayacak kadar kolaylıkla birkaç imza karşılığında istediği silaha kavuşabiliyor. Bu anlamda ortalama Amerikalı için silahın eşe, dosta çevreye gösterilecek ve göstermekle kıvanç duyulacak bir gösteri nesnesi haline gelmiş olması da bir başka ilginçlik sayılsa gerek. Zira bu şekilde, silah ortalama Amerikalının elinde hem bir güç göstergesi hem de sahip olunan ayrıcalıklı bir zenginlik nesnesi haline gelebiliyor. Bu da hem bir güvenlik korkusunu hem de bir gösteriş arzusunu ortaya koyuyor…

Kutsal Güvenlik Korkusu böyle bir şey

İşin daha ilginç ve düşündürücü bir başka tarafı ise şöyle; bireysel silahlanmayı savunan Amerikalıların oranı 2010 rakamlarına göre % 48 yani Amerikalıların % 52 si istatistik olarak bireysel silahlanmaya karşı ama yine silahlanmaya karşı olan bu %52 lik kesimin %98 inin de silahlanmaya karşı olsa bile silahlanmanın bir zorunluluk olduğunu öne sürmeleri ise oldukça şaşırtıcı bir başka toplam bakış açısını ortaya koyuyor… Anlaşılan o ki, ortalama Amerikalı, silaha ve silahlanmaya etik olarak karşı olsa bile bir gerçek olarak karşı olamıyor ve sanki  de belindeki silahı göstererek; ‘silahlıyım ama silahlanmaya karşıyım’ gibi anlaşılması güç bir cevap veriyor.

Amerikan iç siyasetini yakından takip edenler bu istatistiklere ve bu korkutucu gerçeklere bakarak en son Amerikan modası haline gelen ‘Çay Partisi /Tea Party’ nin de gazıyla her geçen gün yükselen silahlanma eğiliminin Obama’yı  başkanlıktan edebileceğini bile öne sürebiliyorlar.  Öyle ki, oldukça güçlü bir lobicilik desteğine de sahip olan silahlanma taraftarları bir önceki seçimde partilere tam 24 milyon dolar  bağış yapmışlar ve bu bağışın %85 lik ksımının Cumhuriyetçi partiye yapılmış oluşunu da düşünecek olursak bu yoruma şaşmamak gerekiyor. Bu bağış yarışında silahlanma karşıtlarının toplam bağışı işe 200 bin dolara ancak ulaşabilmiş ancak. 20 milyon dolar / 200 bin dolar…

Hemen her bakımdan ilginç bir tablo bu, zira bu tabloya bakarak küresel çaptaki Amerikan silah yığınağının içsel ve en gerideki temellerini de görmek mümkün. Çünkü bu tablo bir başka biçimde de silahlanmayı, kendi içinde kendi insanına karşı bile vahşi bir gerçek olarak kabul eden kutsal güvenlik korkusu da diyebileceğimiz temel Amerikan gerçeğini açıklıyor…

Thomas Hobbes; belkide bu insanların öncüllerine bakarak söylemişti o meşhur sözünü; ‘İnsan insanın kurdudur…’

Şahin Torun dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2012, 08:14
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
;Veyis
;Veyis - 7 yıl Önce

GÜZEL Bİ HABER. AMA BİREYSEL SİLAHLANMA BU KADAR KÖTÜ GÖSTERİLMEMELİ. ÇÜNKÜ ;İSLAM TOPLUMUNDA DA BİREYSEL SİLAHLANMA VARDI VE HZ.ÖMERDEN SONRA POLİS TEŞKİLATINA BENZER BİR YAPI OLUŞTURULDU. İŞİN İÇİNDE ABD VAR DİYE BU KADAR DA TARAFLI BAKARSAK OLUMLU YÖNLERİNİ GÖREMEYİZ HERALDE...

banner19

banner13