banner17

Amerikalı 7 Müslüman rap şarkıcısı

Amerika’da Müslüman kimliği bilinen birçok rap şarkıcısı var. Deniz Baran bu listede en ünlü diyebileceğimiz bazı isimleri derledi.

Amerikalı 7 Müslüman rap şarkıcısı

Kırkambar dizimize değişik ve popüler bir başlık katmak istedik. Nitekim Amerika’daki İslami kanaat önderleri, STK’lar, Nation of Islam vb. hareketlere dair röportajlar derken aslında bu listede yer alan isimlerin de hayatlarına gizliden gizliye temas etmiştik.

Amerika’da Müslüman kimliği bilinen birçok rap şarkıcısı var esasında. Bunda siyahi vatandaşları mobilize eden Nation of Islam’ın etkisi de göz ardı edilemez. Biz ise bu listede en ünlü diyebileceğimiz isimleri seçtik:

Ice Cube:

1969 Los Angeles doğumlu olan Ice Cube, “GTA: San Andreas” oynamış olma ihtimali yüksek olan bizim neslin o oyunda gördüğü hayata tam olarak ait bir isim. Şu ana kadar milyonlarca albüm satmayı başaran Ice Cube, hip-hop deyince akla ilk gelen isimlerdendir desek hiç abartı olmaz. 90’ların ortasında ihtida eden ve İslam ile olan ilişkisini bizzat dillendirmekten çekinmeyen Ice Cube’un tamamen bu kimlikle duruşunu, imajını inşa ettiği söylenemez. Ancak mana derinliği yüksek olan sözlerinde ve sisteme isyan eden sosyo-politik şarkılarında İslami bir düşünce zemininden beslendiği söylenebilir. Ice Cube’u bazı Hollywood filmlerinde de görmeniz olası.

Mos Def:

1973 New York doğumlu Mos Def de en ünlü Müslüman Amerikalı rapçiler listesinde en tepede yer almayı hak eden isimlerden. “Yasin Bey” mahlası ile de biliniyor. Ice Cube’a nazaran Müslüman kimliğini çok daha fazla öne çıkardığını söyleyebiliriz. Örneğin albüm ve konserlerine “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek başlaması dikkat çekici. Nation of Islam üyesi olan babasının kendisine 13 yaşında İslam’ı tanıttığı ve Mos Def’in 19 yaşında şehadet getirdiği söyleniyor.

Freeway:

1978 Philedelphia doğumlu Freeway de en ünlü rap prodüktörleri ile çalışmış ünlü bir isim. Özellikle 2000’lerin başında popüler albümlerde yer aldı. “İslam sayesinde söylediklerim hakkında daha bilinçliyim, çünkü ağzımdan çıkan her şeyin hesabının sorulacağını biliyorum.” diyen Freeway’in yaşantısında İslam ciddi bir yer tutuyor. Gençliğinden bu zamana kadar birçok kötü alışkanlığını Müslümanlık bilinci ile bırakan Freeway, inancı konusunda kamuoyuna oldukça net olarak konuşmaktan da çekinmiyor ve umre ziyareti gibi konulardan açıkça bahediyor.

Beanie Sigel:

1974 Güney Philedelphia doğumlu Beanie Sigel de Müslüman rapçiler arasında ismi öne çıkanlardan. Şarkılarında da “Allah”ı zikretmişliği olduğundan ötürü bu kimliği biliniyor. Ancak “gangsta life” diye bilinen gangster hayatının alışkanlıklarını da sürdürmesinden ötürü İslami bir yaşantıya sahip olduğunu söylemek zor. Bunu şarkılarında Allah’tan af dileyip kendi eylemlerini kâfir gibi hareket etmek olarak tanımlayarak da gösteriyor.

Everlast:

1969 New York doğumlu olan Everlast, aslında sadece bir hiphop sanatçısı olmayıp blues, rock gibi alanlarda da eser vermiştir. La Coka Nostra isimli hip hop grubunun üyesidir. 1996’da Müslüman olduğunu açıklamıştır.

Rakim:

1968 New York doğumlu olan Rakim, Müslüman kimliği ve İslami mesajlarıyla bilinen ve en yetenekli MCler arasında gösterilen bir isimdir. 1986 yılında Nation of Islam hareketine katılan Rakim, o döneme kadar Kid Wizard mahlasını kullanmaktayken “Rakimallah” adını almaya karar vermiştir. İsminin kaynağı budur. Kendi mottosunu “Yaşadığım şeyi seviyorum ve İslam’ı yaşıyorum. Bu yüzden bunu yaptığım her şeye uyguluyorum.” olarak belirtiyor. İnancını ifade ettiği şarkılarıyla birçok genci de etkilediği söylenmektedir.

Q-Tip:

1970 New York-Harlem doğumlu Q-Tip 1996 yılında ihtida etmiş ve Jonathan Davis olan adını Kamal Ibn John Fareed olarak değiştirmiştir. Amerika’daki birçok ünlü şarkıcıya eşlik etmiş olan Q-Tip, Grammy ödülü sahibidir. İhtida edişini “Agnostik iken Kur’an’ı okudum ve beni etkiledi. Gerçekten manevi olarak nefes aldım.” diyerek özetliyor.

Deniz Baran yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 22:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyda
Şeyda - 3 yıl Önce

Brother Ali, hem hayat hikayesi hem de şarkılarıyla, kesinlikle tavsiye edilir.

banner19

banner13

banner20