Amellerin anlamı niyette saklı

Anlık bir sürede değişen niyeti tanımlayıp öfkeyi damarda kontrol edebilmek, erdem sahibi insanlara mahsus bir durumdur. Ahmet Mercan yazdı.

Amellerin anlamı niyette saklı

ASRI AŞAN AN'LAR: HAVADA DURAN KILIÇ / BİLİNÇ

Hz. Ali kılıcını düşmana indirirken hasmı aniden yüzüne tükürdü. Ve Hz. Ali’nin inmeye hazır kılıcı anında havada durdu.

Tarihte bilince verilecek referanslar içinde en etkililerinden biridir bu örnek. Âlim ve mücahit Halife Ali’ye olayı sorduklarında şöyle izah etti: “Onu Allah (cc) için yapılan bir mücadele adına öldürecektim, yüzüme tükürünce öfkelendim, o an niyetimin bulanıklaştığını hissettim, nefsimin arzusunu susturdum ve bağışladım."

Amellerin anlamı niyette saklı.

Niye, ne adına, ne yapıyorum sorularını sormadan yapılan işler, çoğu kez kaosu çağrıştırır ve genel olarak, bu durumda harekete geçirici unsur nefsin istekleri olmaktadır. Anlık bir sürede değişen niyeti tanımlayıp öfkeyi damarda kontrol edebilmek, erdem sahibi insanlara mahsus bir durumdur.

İlmin kapısı, hikmetin işçisi Hz. Ali’nin duyarlılığı çağlardan çağlara akarken, bütün insanlığa eşsiz bir ibret tablosu olmaktadır.

Bu örnek, öfke kontrolü için verilecek bütün seminerlerden daha etkili, konuşan ve konuşmaya devam eden altın bir çerçeve. Yapılacak her iş öncesi işi meşrulaştıran veya gayri meşru kılan niyettir. Niyetin ‘’Rıza’’ya uygun olması, Müslüman için hayati önemi haizdir.

Gayri meşru bir iş ne kadar fayda temin ederse etsin, Rabb’in rızasına muhalif olduğunda mundar olarak kabul edilir. Müminin işe başlama, ecir alma süreci niyette başlar. Öyle ki, hayırlı bir niyetle başlayan ama akim kalan işin dahi, Mevla katında ödüle denk geldiği bilinir.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 13:53
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13