Altı çizilmiş satırın Bekiroğlu'na ettiği!

Nazan Bekiroğlu'nun köşe yazılarından oluşan bir deneme kitabı 'Yol Hali'

Altı çizilmiş satırın Bekiroğlu'na ettiği!

Bir yolculuk hikayesi gibi. Bir bakmışız Troya’dayız, bir bakmışız Kudüs, Mısır, İran’da... Bir bakmışız Trabzon’da. Bütün güzellikler yazarın dilinden sıralanmış. Tek tek hikayeler, Nazan Bekiroğlu’nun şahsına münhasır hali ve masalsı anlatımıyla bizi içine almakta.

Nil ırmağının kenarından geçerken anlıyoruz ırmakta aktığımızı zannederken, çölde olduğumuzu... Zigana dağı eteği hatırlatıyor bize 1914 tarihini.

Nazan Bekiroğlu, Yol HaliKudüs… Ah Kudüs hiç böyle anlatılmamıştın herhalde. Sağım kıble, solum kıble. Şimdi dört cihet külliyen kıble.

Havva annemizden Ümmü Gülsüm’e

Cemil Meriç’in arada kalmasını, parçalanışını onunla beraber hissediyoruz. Parçalarını bir araya getirip cennete adım atma çabasını, aşkını, eşik ehli insan olmasını, araftan öteye geçemeyişini… Ümmü Gülsüm’ü ve Havva’nın anneliğini...

Evet Havva’nın anneliği kitabın en yüreğimize dokunan noktası. “Cennetten sürülmüş, sürgün edilmiş kadının cennet şimdi ayaklarının altıındaydı.” cümleleriyle hep birlikte kutladık Havva’nın anneliğini. Anneliğin kutsallığına ve büyüklüğüne imrendik.

Bir yanım kötü ise diğer yanım iyi

Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’sında Raskolnikov’un işlediği suçtan dolayı yaşadığı vicdan azabı bize Habil ile Kabil kardeşlerin hikayesini hatırlatıyor. Bir yanımız kötüyse, bir yanımız inadına iyidir vicdanlıdır diyoruz.

Nazan BekiroğluHer sene aksatılmadan yazılan mezuniyet yazıları... Enes’in şiirin dizilerinde yazarın aşık olduğunu anlaması tebessüm ettiriyor bizi, yazarı eskitmiyor. Kutsal emanetlerini yerine teslim ediyor büyük bir gururla.

Ve en son… Kitabın bir bölümünde şu cümleler sarf ediliyor “imza için masama bırakılan bir kitapta beni en fazla heyecanlandıran altı çizilmiş satırlar ya da yanına not düşülmüş bir paragrafla karşılaşmaktır.” İşte bu kitapta altı çizilecek cümleler bulacaksınız. Yazarın istediği gibi bütünleşeceksiniz. Bu kitap bence bir deneme kitabı değil uzun yol hikayesi, bir dünyadır.

Timaş Yayınlarından çıkan bu kitabın en kısa zamanda kütüphanenizde yerini alması dileğiyle.

 

Seda Çalımfidan satırların altını çizdi

Yayın Tarihi: 11 Şubat 2011 Cuma 10:12 Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 15:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suhayb
Suhayb - 11 yıl Önce

Bir kitap, "uzun yol hikayesi" hatta "bir dünya" diye adlandırılıyorsa; okunası bir kitaptır ve bir yazar bu kadar güzel bir yorum yapabiliyorsa; tavsiyesine uyulmalı ve takdir edilmelidir efendim. Teşekkür ederim şahsım adıma. Çok hoş bir yazı ortaya koymuşsunuz.

Elif KÖSE
Elif KÖSE - 11 yıl Önce

Muharririn imzası ,eserinin kari zihninde oluşturduğu tasavvurdur,anlamlandırma ve akabinde fiiliyata aksidir .hevestir.Her kari eserden aynı hissi almayabilir,yazarının kalme aldığından daha farklı cihette anlayabilir.Lâkin bu muharririn karinin getirdiği kitabının üstüne imza atması niye,asıl imza karinin zihnine atılacak,izanına,yüreğine.Kapitalizm canavarının beslenmesine destek olan edebiyat dünyası bu canavarı ne zaman malnütrisyona uğratacak,bakıp göreceğiz.Yol Hali için yola revan olalı

banner19

banner26