Almanya'da gençlik, camiye sığınıyor

Almanya'da ismi Yeni kilise anlamına gelen Neunkirche'de Yunus Emre Camii Derneği gençlik kurulu kuruldu.

Almanya'da gençlik, camiye sığınıyor

Almanya’nın Saarland Neunkirchen (Dokuz kilise anlamına geliyor kentin adı, aslında yeni kilise demekmiş ama yeni anlamına gelen neuen zamanla dokuz anlamına gelecek şekilde (neun) söylenmeye başlamış.) kentinde, 1993’ten beri  faaliyet gösteren Yunus Emre Camii Derneği’nin gençlik kurulu kuruldu.Yeni Kilise anlamına gelen bir isim taşıyan şehirde bu çalışmanın başlamış olması önemli.

Kurulun başkanı Emre Ece, başkan yardımcısı Turabi Erbek ve yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Taner Abak, Ahmet Can Savaş, Şevket Pamuk, Muhsin Ece ve Hasan Kara. Derneğin amacı ise: Kendi vatanlarından, kültürlerinden uzak gençleri dernek bünyesinde onlara, İslam şuurunu sürekli canlı tutmaları için Kur’an-ı Kerim dersleri, hadis, tefsir ve İslam’ın temel bilgilerini öğretmek. Binbir zorlukla kurulan camii derneği, uzun zamandan beri imamının bulunmaması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamıştır  ve bu bir avuç Müslüman gencin gayretleri sonucu camimize Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından bir imam atandı!

Pazarda döner satarak derneğe katkı sağlıyoruz!

Derneğin giderlerinin karşılanması için seferber olan dernek üyelerinin pazarlarda döner satarak ve değişik aktiviteler yaparak derneği ayakta tutmaları takdire şayan. Dernek başkanı Ahmet Kılıç ve Gençlik kurulu başkanı Emre Ece; insanlara döner satarak hem derneği ayakta tutmaya çalıştıklarını hem de Müslümanların helal yemek bulma sıkıntısı karşısında helal döner ile çözüm bulduklarını söylediler. Ve her hafta Cuma günü düzenledikleri sohbetlere Müslümanların ve Hristiyan ailerin de ilgi göstermesi onlardaki azmi daha da coşturuyor. Vatanlarından uzak bu topraklarda İslam’ın ilelebet yaşaması için mücadele edeceklerine vurgu yapan Ahmet Kılıç, Müslüman iş adamlarının desteğiyle daha da çok büyüyeceklerini  söyledi.

Çan sesleri altında namaz!

Ezansız ve çan sesleri altında kılınan namazın yanısıra Hristiyan okullarında okuyan gençlere ciddi anlamda ateizm propagandası uygulanıyor. Batının bu bohem hayatı içerisinde ferah bir ortam arayan gençlerin derneğe akın etmesi, Ateist öğretmenlerin gayretlerini boşa çıkarmakla birlikte camii derneğini daha da güçlendiriyor. Her tarafta içkinin ve fuhuşun yaygınlaşdığı bu Hristiyan  ülkesinde, Karnaval Bayramları gibi saçmalıklarla orada yaşayan gençlerimizi kültürlerinden, inançlarından uzaklaştırmaktaki gayretleri karşısında nihayet bir atak da Yunus Emre Camii Derneği’nden oldu.  25 Mart 2012 Pazar günü Ömer Döngeloğlu ve İsmail Tüzen’in katılımıyla Efendimizin Ahlakı ve Ümmete Bağlılığı adlı bir etkinlik düzenlenecek. Etkinlik, Kur'an-ı Kerim Tilavetiyle başlayıp, İsmail Tüzen'in ilahileri ve Ömer Döngeloğlu'nun konuşmasıyla son bulacak.

Salih Ağbalık haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Ocak 2012 Perşembe 12:12 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2012, 05:44
banner25
YORUM EKLE

banner26