Allah'ın da bir planı olduğunu hatırladım

Kürsüden inince, her gün en az iki kez düşündüğüm bir gerçek yine içimi yaktı: Yanlış fakülte, yanlış hocalar, yanlış çevre...

Allah'ın da bir planı olduğunu hatırladım

 

“Ya'kub: ‘Ben gam ve kederimi sadece Allah'a arz ederim…’” Yusuf Suresi, 86

“…Yardım ve zafer; ancak Azîz ve Hakîm olan Allah'ın katındandır.” (Ali İmran Suresi, 126)

Size şükürlük bir hikâye anlatacağım. Bundan bir buçuk yıl evvel son sınıftayken Strateji dersinde bir ödev hazırlamamız istenmişti. Bir işletme kurup, derste sunumunu yapmamız gerekiyordu.

Üç kişi bir grup olduk ve organizasyon şirketi kurduk kağıt üstünde. Sunumu ben hazırladığım için misyonumuza şuna benzer bir cümle yazmıştım: "Kişilerin özel istek ve zevkleri doğrultusunda hayal ettikleri konsepti hazırlayarak..."

Hoca sunumu bitirince her gruba eleştiri yöneltiyordu. Bize yönelttiği eleştiri ise “istek” ve “zevk” ifadesine dair kafasında oluşan ahlaksızlığı yüzümüze vurmak oldu. Hocamız (!) olayı başka boyuta çekmiş, hiç ilgisi olmadığını bildiği halde üç başörtülü kızı kalabalık bir amfide en çekinecekleri yerden vurmaya çalışmıştı. İstisna arkadaşlarımız var mıydı bilemiyorum ama öğrenciler de hoca da epeyce güldü.

Allah'ın da bir planı olduğunu hatırlamam gerekiyordu

Kendimce cevap vermeye çalıştım fakat çok da çaba sarf etmedim; çünkü çoktan amacına ulaşmıştı. Kürsüden inince, her gün en az iki kez düşündüğüm bir gerçek yine içimi yaktı: Yanlış fakülte, yanlış hocalar, yanlış çevre...

And içtim; bu yoldan gitmeyeceğim, ilim peşinde koşacağım, edebini kaybeden insan müsveddesine dönüşmeyeceğim diye. Sonra yeniden sınava girmeye karar verdim ve önce kendimi bulacağım okulu seçtim; sonra da iki bölüm... Biri olmazsa diğeri... Allah, ilim isteyene verirdi çünkü.

Üniversite sınavına gireceğim sabah kahvaltıda bir hocanın seminerinin anlatıldığı bir haber okudum Dünya Bizim’de. Hoca derslere besmeleyle başlıyor, duayla bitiriyordu, babası ruhunu teslim ederken, ona tedrisatı ne olursa olsun bırakmayacağına dair yemin ettiğini anlatıyordu ve daha imrenilecek birçok şey... O kadar etkilendim ki: "Şöyle bir hocanın öğrencisi olamadık." dedim kederlice.

Doğum yapmadan bir hafta önce sınava girmem nedeniyle sınav istediğim gibi geçmedi diye dertlenirken Allah'ın da bir planı olduğunu hatırlamam gerekiyordu. Sonuçlar açıklandı. Hep ilim diye dua ederken istediğim iki bölümden biri oldu. Ders veren hocalara baktım ve aklıma sınava girmeden önce bu sitede okuduğum haber geldi. Haberdeki hocanın ismine bir daha baktığımda fakültede ders alacağım hocalardan biri olduğunu fark ettim. Gözlerim doldu. Şimdi ben o Rabbi nasıl sevmeyeyim ki...

Not: O yazıyı yazandan ve yayınlayandan Allah razı olsun.

 

Esra Özce yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 10:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman DOST
Osman DOST - 6 yıl Önce

Allah Sizden de razı olasun. Bu mübarek günlerde bize Allah sevgisini hatırlattığınız için.

banner19

banner13