Allah'ın boyasından daha güzel boyası olan kim?

İslam, kendi dairesi içine giren insana öyle bir izzet ve şeref veriyor ki, bunun için ciltlerce kitap okumaya, uzun zaman diz çökmeye veya farklı tartışmalara ihtiyaç kalmıyor. Haşim Akın yazdı.

Allah'ın boyasından daha güzel boyası olan kim?

Yaşadığımız bu dünyada sadece can sıkıcı kötü şeyler olmuyor. Bazen bir haber duyuyorsunuz, yeni bir hadisenin cıvıltısı erişiyor kulağınıza ve mutluluğu tadıyorsunuz. Yüreğinize serin bir su serpiliyor. Hamd etmenin tadını yaşıyorsunuz.

Afrika’nın zor ulaşılan bir köyüne, Allah’ın hidayet nuru ulaşmış. Hani hidayet O’nun elinde ya… Bazen de basit ama arkasından kitleleri sürükleyen bir sebep çıkıveriyor. Uzak diyarlardan gelen bir miktar kurban, açılan bir kuyu, bir erzak paketi, kucaklanan bir insan…

Bir ışık düşünce kalbe

İşte böyle ücra bir köyden yaklaşık 150 kişilik bir grup, kelime-i şehadetle müşerref olur. Böyle bir haber, sevinenler kadar üzülecekleri de ilgilendirir elbette. Kelime-i şehadet getirenlerin arasında köyün Naba’sı (Kralı) da vardır. Zira bu bölgelerde onun izni olmadan böyle bir şeye yeltenmek büyük bir suçtur.

Yaşlı kral, yeni diniyle tanışır. Ne kadar namaz öğrendi, nasıl ibadet etti… Bilinmez elbette… Lakin bölgenin en üst düzey Hristiyan temsilcisi ona bir bisiklet hediye eder. (Siz buradan kralın ekonomik düzeyi hakkında bir bilgi edinebilirsiniz. Böyle bir bisiklete gerçekten de ihtiyacı vardır.)

İzzet Allah’ın, Resulünün ve mü’minlerindir

Kral, adama ve yeni bisikletine bakıp şöyle der. “Ben bu güne kadar Hristiyan’dım. Lakin sen beni ne aradın ne de sordun. Ne de bir hediye verdin. Ne oldu ki bugün bana bir bisiklet verme ihtiyacı hissettin. Senin bu hediyeni kabul etmiyorum.” Ve adam geri döner.

Hadis-i şerifte Allah resulü, imanından kısa süre sonra şehit olan bir sahabe için, “az yaşadı, çok kazandı” diye buyurmuştur. Bu haber, aynı hadis-i şerifi hatırlattı bana. İslam, kendi dairesi içine giren insana öyle bir izzet ve şeref veriyor ki, bunun için ciltlerce kitap okumaya, uzun zaman diz çökmeye veya farklı tartışmalara ihtiyaç kalmıyor. “Allah’ın boyası” özel bir izzeti giydiriveriyor insana. Sonra da Allah’tan başkasından istememeyi, kullara karşı müstağni olmayı öğretiyor.

Bu haberi duyan bölgedeki bir başka Müslümanın olaydan etkilenip (çok kısıtlı imkânlarına rağmen) adama bir bisiklet hediye etmesi ise, Allah’ın bambaşka lütfu olmalı. Kabul edilmeyen basit bir bisiklet birçok insan için sanki bir cennet bileti oluveriyor.

İslam’ın izzetine saldırıldığı, Müslümanların onurlarının ezilmeye çalışıldığı şu günlerde ne kadar da muhtacız böyle bir duruşa...

Ya rabbi! Sen bizi bu nimetinden mahrum etme!

 

Haşim Akın yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 11:54
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13