Allah için mi kız için mi?

Yavuz Altınışık Enis Akın, İbrahim Tenekeci, Selahattin Yusuf, Alper Gencer ve Bülent Keçeli'ye neden şiir yazdıklarını sordu.

Allah için mi kız için mi?

Herkesin konuşmak için bir gerekçesi vardır. Konuşmak, “şimdi ve burada” olmanın bir göstergesidir adeta. Kişinin konuşma farklılığı parmak izindeki farklılık kadar özeldir. Bu yüzden herkesin konuşmak için kullandığı dil kendi şahsına münhasır bir özellik taşır. Ressam, kendi dilini resimde bulur ve o dille dünyayı yorumlar. Müzisyen, notaların coşkunluğuna yaslanarak bu dünyadaki yetimliğimizi dile getirir. Dolayısıyla her türlü konuşmanın varoluş kaygısıyla ciddi bir ilintisi olsa gerek.

 

Şairin de bir dili vardır. Onun diline şiir diyoruz. Şair, sınırını aşmış bu dilin içinden bakarak dünyadaki yersiz yurtsuzluğumuza ayna tutar. Ezberimizi bozar, karanlığımızı yüzümüze çalar. İşte biz bu konuşmanın nedenini merak ettik. Şairler neden şiir yazarlar. Sorduk soruşturduk.

 

Bülent Keçeli:

Ece Ayhan'a sormuşlar buna benzer bir soruyu “yerimi çiziktirmek için yazıyorum” demiş. Benimki de buna benzer bir şey. Bir yerim olur mu olmaz mı bilmiyorum ama buna uğraşıyorum. Yazmak için aslında neden aramaya gerek yok, yazmasak hayat belki daha rahat olurdu. Fakat kesinlikle anlamı kıt olurdu. Bir anlamda hayatla bağlaşıklığı sağlıyoruz yazarak. Belki daha derine daha ayrıntıya giriyoruz ama bazen de ferahlıyoruz yazarak böylece insanları da ferahlatacağız şimdi değilse bile sonra. Böyle de olsa yazmak gerek.

 

Alper Gencer:

Yazdıranın rızası, yazanın yakîni, okuyanın tarîki için yazıyorum.

 

İbrahim Tenekeci:

Bir derdim var, bin dermana değişmem!

 

İsmet Özel, “dünyaya alışan şiir yazamaz” diyor. Evden dışarı her çıkışımda, ilk defa toprağa ayak basıyormuşum gibi şaşkınlık ve acemilik çekiyorum. Hâlâ beni minibüs ve otobüs tutuyor. Uzak mesafeleri bile çoğu zaman yürümek zorunda kalıyorum. Hâlâ kalabalığa alışamadım. İçlerinde biraz yürüsem, başım dönmeye, gözlerim kararmaya başlıyor. Devlet dairelerine ya da banka gibi yerlere neredeyse girmişliğim yok. Üzerime bir su saati bile kayıtlı değil. Evimizde üç tane talebe olmasına rağmen; hayatımda bir kere veli toplantısına gittim, onu da elime yüzüme bulaştırdım. Hem sınıf anasıyla kavga ettim, hem de öğretmene tehditler savurdum. Dolayısıyla, kırk yıldır dünya üzerinde olmama rağmen; şaşkınlığım, acemiliğim, hatta yabaniliğim geçmiş değil. Elimden, kalem tutmaktan başka bir iş gelmiyor. Ancak şiir yazarsam işe yaramış olurum. Sadece sevdiğim, saydığım bir edebiyatçının yanında kendimi güvende hissedebilirim.

 

Bir de şu var: Yazmak, bazı yetenekli insanların, faniliğin saldırısına karşı gösterdikleri bir reflekstir. Refleks ne kadar güçlü olursa, insanın ömrü veya adı da o kadar uzun olur.

 

Ayrıca şunu da ilave etmek istiyorum: Bir arkadaşım “niçin şiir yazıyorsun” diye sormuştu da, ağzımdan şu cevap çıkmıştı: “Allah'ın gözüne girmek için…”

Sonradan bunu çok düşündüm.

 

Selahattin Yusuf:

Sadece başım sıkıştığında, kendimi sakinleştirmek için şiir yazıyorum. 

 

Enis Akın:

Ben neden şiir yazıyorum? Bir kere dil insanı konuşur yani ben şiir yazmıyorum şiir beni yazıyor. Peki, şiir beni neden yazıyor? Sanıyorum kızlar beni beğensin diye, zaten bütün sanat bunun için değil midir? Bir tanecik eşim, hayat yoldaşım, sevgilim beni yeniden ve yeniden sevsin diye. Neyin şiirini yazıyorum? Durduğum yerin şiirini yazıyorum. Yani boş kâğıtla herhangi bir bakışmamız olmamıştır, hiçbir şeyin başında kısa da olsa böyle bir lüksüm olmadı. Genellikle susturmaya çalışmakla geçti gecelerim beyaz kâğıtları. Ama bu demek değildir ki "şiirler ve hayat" diye ayrı bir şey vardır, hayır. Tam tersine her şiir sadece bir şiir tarihi içinde var olabilir. Dolayısıyla diğer şiirlerin doldurmaya çalıştığı sessizlikler için rekabet etmesi gerek has şiirin. Kekeme şiirler içinse bu iyice imkânsız, en çok bağıranın duyulduğu bir dünyada, şiirlerin kendine en çok "breh breh" dedirtmek için yazıldığı bir dünyada, neden kekeme şiirler yazılsın ve de varolsun ki, bu ortamda kekeme şiir olsa olsa kapı koludur. Olsun, olalım, kapı kolları yeni dünyalara açılan kapıları da açarlar. Ara sıra da olsa.

 

Yavuz ALTINIŞIK yazdı

Yayın Tarihi: 13 Mart 2009 Cuma 08:07 Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2011, 11:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
ekrem
ekrem - 14 yıl Önce

bu ne biçim haber başlığı? "alah için mi kız için mi?"
başka?

biri sana gelsin o da benzin
biri sana gelsin o da benzin - 14 yıl Önce

maurice blanchot "yazarın olduğu yerde yalnız varlık konuşur." ve birkaç cümle sonra da "yazmak konuşmayı kesemeyecek şeyin yankısı olmaktır" diyor. enis akın'ın dil insanı konuşur cümlesini okuyunca aklıma geldi blanchot'un bu sözleri. sonuçta heidegger de dil varlık'ın evidir demiyor mu? diyor. dil ve varlık arasında sıkı sımsıkı bir bağ var yani. kendimizi varlık'a açmak istiyorsak dille bir şekilde irtibat kurmak zorunda kalıyoruz. of amma da büyük cümleler kurdum ha. gören de adam z

kuaybe
kuaybe - 14 yıl Önce

-neden yazıyorsunuz gbi bir başlık buraya gitmezdi nede olsa okutmak gibi kaygılarımız var.ayrıca da kardeşim bir boşluğu dolduruyoruz ne yazsak okunuyor sanane:)-

değil işte bu değil !tamam en güzel soruları biz soralım en iyi röportajları biz yapalım.bölede bişi yapılabilinebilirmiş desinler ...yalan haber servisimiz bile olsun ...ama ne bileyim biraz ,olmuyor bazı şeyler .yazamadım off :(

Anıl
Anıl - 14 yıl Önce

Siz bu haberi kız için mi yaptınız peki?

Hatice Algın
Hatice Algın - 14 yıl Önce

"Allah için mi kız için mi?"
peki bu tür başlık 'niçin'?
Enis Akın'ın şiir yazma sebebi için mi? biraz "ilgi çekmek" adına zorlanmış bir başlık bana kalırsa.
İçeriğe gelince evet sorulabilinecek türde bir soru. Bilhassa Alper Gencer'in öz cevabını çok anlamlı buldum. Selahattin Yusuf'un şiir için sebebi sırf başı sıkıştığında sakinleşmek içinse şiiri heran bırakabilir bence: ) Şiire sadece "şifahane" başka bir ifadeyle "rahatlama merkezi" gibi bakmamak lazım diye düşünüyorum.

agt
agt - 14 yıl Önce

çok beğendim... başlık da gayet güzel....

nazif gürel
nazif gürel - 14 yıl Önce

kardeşim, görmüyo musunuz, ibrahim tenekeci Allah için yazıyorum demiş, Enis Akın kız için yazıyorum demiş. Site yönetimi napsın.. Hangi başlığı atsın.. Yani birilerinin niyetlerini açıkça ortaya koyuyor diye kötü mü oldu adamlar..
Üstelik kendileri söylememişler.. Şairler ne dediyse onu yazmışlar.. İYi de etmişler. Bence yavuz altınışık bu şairlere değil de daha oturaklı şairlere sorsaydı, daha iyi olurdu, böyle bi başlığa da gerek kalmazdı...

selma
selma - 14 yıl Önce

edebiyatla falan uğraşıyorsunuz, hepiniz okumuş çocuklarsınız. hiç rahatsız etmedi mi sizi bu başlık? Allah için mi kız için mi? oldu olacak bir ara kızlar gitar çalana mı gider, saksafon çalana mı diye de haber yapın! sivrilik yapmaya gerek yok.


banner19

banner36