“All problem: No problem!'

Afrika neyi vurur yüzümüze? İslam'ın sunduklarını itirazsız kabul eden insanların memleketinde ölçüler de bizimkinden farklı oluyor.

“All problem: No problem!'

Batı mantalitesi ile şekillenen modern insanın Afrika’dan öğreneceği çok şey olduğu bir sır mıdır bilinmez ancak bu çok şeyin içinde iki şey var ki insanın tahayyül sınırlarını zorlamakta...

Öncelikle Afrika’ya geldiğinizde, kara kıtanın sizinle oynayacağı zihinsel oyunlara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Zira bizlere gelişmemiş, açlıktan bir deri bir kemik kalmış, hastalıklarla boğuşan, yamyam olarak tanıtılan bir kültürün size vereceği dersler ömrünüzde asla unutamayacağınız cinsten. Öyle ki Türkiye çapında ortalama bir bilinçli Müslümanın, Afrika Müslümanlarını gördüğü zaman kendinden utanması işten bile değildir. O vakit tutanacağı tek dal, her zamanki gibi Osmanlı’nın şanlı geçmişidir. Çünkü anlar ki dedelerinden kalan miras haricinde aslında hiçbir şeyi yoktur.

AfrikaAfrika’da işler başka yürür

Her an başının ağrıması ihtimali ile bir ecza dolabı dolusu ilaç bulundurmaktan tutun, süper marketlerden ya da pazardan aylık ya da haftalık iaşe temin etmeye, mutlu olmak adına ve para harcayarak ve daha da vahimi kendini zorlayarak yapılan faaliyetlere (sinemaya gitmek, arabayla gezmek, alışverişe çıkmak vs..) kadar suniliğin içine boğulmuşken, kara kıta size varoluşun gerçekliklerini şamar makamında birer birer yüzünüze patlatır. Hayır burada işler başka türlü yürür. İlacı burada hasta olduğunuz zaman temin edersiniz.

Alacak paranız var ve aldığınız ilacı paylaşacak kimseniz yoksa no problemdir, bu kanaat etmek anlamındadır. Elhamdülillah demiş olursunuz yani. İlaç alacak paranız yoksa ki bu yakın zamanda ilaç bulamazsanız öleceksiniz demektir, yine no problemdir, çünkü henüz ölmediğiniz için ortada yine bir sorun yoktur. Elhamdülillahtır yani. Nasıl yani demeyin, durumu açıklamakta zorlanıyorlar, kör adama fili nasıl tarif edilmezse, bunlar da no problem’i size tarif edemiyorlar. No problem, işte o kadar. Bunu anlatmak için yapabilecekleri bir şey yok. Burada bir şey yapması gereken sizsiniz. Anlamak istiyorsanız, önce varoluşunuzu ve hayatı algılayışınızı esas kaynaklarınızı temel alarak yeniden çek etmeniz gerekiyor.

AfrikaHer şey O’ndan geldi O’na dönmeyecek mi?!

Bunun varlık sebebinizden, ailenizin nafakasına, Allah ile olan ilişkinizden, O’ndan ne beklediğinize kadar bir çok mühim mevzulara uzanan bağlantıları var. Allah verip Allah aldığı için 5 aylık kızını kaybeden bir genç, birkaç gün sonra eski hayatına neredeyse dönebiliyor. Sorduğunuzda sırtını dayaması gereken yere dayanmanın verdiği huzurla cevabı “no problem” oluyor.

“No problem” deyip geçmeyin. “No Problem” demek öyle kolay değildir. Ülkenin insanın tahammül sınırlarını zorlayan şartlarında içinizde hissettiğiniz bir güç, an’da dayandığınız bir Allah yoksa “No Problem” diyebilmek her babayiğidin harcı değildir. İslam’ın insana sunduklarını itirazsız kabul eden insanların memleketinde ölçüler de bizimkinden biraz farklı oluyor. Cahillikle ilgili bildiklerinizi burada tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor mesela. Burası modern tıp merkezlerinin olmadığı, sanayisinin hiç gelişmediği, tarımın çok az olduğu, hastalıkların çok olduğu, ölümün çok yaygın olduğu ama cahilliğin de bir o kadar az olduğu bir ülke: Nijerya . Burada insanlar cahil değil. Modern dünyaya ait şeylere çok vakıf değiller ancak hayatın gerçeklerini de bizden daha iyi tanıyorlar. Yani bildikleri ile amel ediyorlar ve sonuçlarını tevekkülle kabul ediyorlar. Şimdi ben size sorayım, çok bilip, bildiğini bilip yapmamak, mazeretler üretmek mi yoksa az bilip ama sürekli yapmak mı akıllı adam işidir?!

Afrika’nın iki yüzü

Hep mi böyle? Her yerde olduğu gibi burada çeşitlilikler söz konusu. No problemin kullanıldığı başka anlamlar da var. Basit bir su borusunu bir haftada ancak takabilen ve sonunda yine su sızdırdığından şikayet ettiğinizde su sızdırmasını önemsemeden “No Problem” deyip ama yine de bir haftalık yevmiyesinde ısrar ederken “No problem” ikinci anlamında yani sorumsuzluk anlamında kullanılıyor. Bu iki kelimenin bu anlamda kullanılması hiç de nadir değil. İngilizler burada kolonilerini kurarken düşünmeyi, iş yapmayı ve düşünerek iş yapmayı değil de sadece yük taşımasını öğrettikleri için bu ikinci anlamın da ülkede yaygınlıkla kullanıldığına şahit oluyoruz. Hep yabancılar tarafından yönetilmek, sömürülmek sorumluluk duygularının gelişmesini engellemiş. İnandığın gibi yaşamazsan, yaşadığın gibi inanırsın sözünü haklı çıkartırcasına bu sorumsuzluk anlamındaki “No Problem”in de hayatın dinamiklerine etkileri çok büyük. Devlet sisteminden emniyete, evlilik kurumundan ticarete…

AfrikaBirbiriyle tutarlı olmayan bu iki hali – kanaatkarlık, sorumsuzluk- açıklayan “No Problem” Afrika’nın size oynadığı zihinsel oyunlardan sadece bir tanesi. Nasıl mı? El cevap: Özgürlük. Bu kıta, kara ama özgür bir kıta. Gelenler elmaslarını, altınlarını ellerinden almışlar, şimdi de petrol ve paralarını... Ancak ruhlarına zincir vurmak kimsenin aklına gelmemiş. Bunu anlamak için özgürlük kavramınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Modern insanın kafa yapısı maalesef özgür insanı anlamakta yetersiz kalıyor. Bu kara kıtanın kara evlatları özgürlüklerini güvenlik politikalarna değil, insanlık ve Kur’an’ın değerlerine bağlı olarak şekillendiriyorlar. Bir zamanlar zorla teslim alındıkları beyaz adamın beyinlerine zerkettiği tembellikler mahcup edalar ile “No Problem”de vücud bulurken, yine beyaz adam yerine bugün Allah’a teslim olmakla hayata “No Problem” deme gücünü buluyorlar.

Unutmayın Afrika’da “All Problem : No Problem”dir. *

 

Mustafa Altın haber verdi

* All Problem: No Problem. Türkçede ifadesi yok diyeceğim Türkçeye saygısızlık olacak. "Hiç bir problem hiç bir zaman problem değil!" şeklinde çevirmeye çalışayım.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2011, 10:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26