Ali Ulvi Kurucu'nun Hatıraları Yeniden Basılıyor

Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarının yeni baskıları... Akif İnan’ın kitapları... Cahit Zarifoğlu ''Hızırla Kırk Saat''i nasıl değerlendirmiş? Mehmed Akif’in vefatının ardından yazılan şiirleri Elmalılı mı yazdı? M. Murtaza Özeren bu haftanın kültürel alanda öne çıkan bazı olaylarını değerlendirdi.

Ali Ulvi Kurucu'nun Hatıraları Yeniden Basılıyor

Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarının yeni baskıları

Bugün havadislerimize kitaplarla başlayalım. Öncelikle 15 Temmuz’un ardından kapatılan yayınevleri arasında Kaynak Yayınları da vardı, malumunuz olduğu üzere. Bu yayınevinin kapanması şu soruyu akla getiriyordu: Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarının beşinci cildini beklerken, şimdi bu kitaplar nereden çıkacak? Geçtiğimiz hafta bu sorunun çözüldüğünü gördüm; MED Yayınevi (zannediyorum M. Ertuğrul Düzdağ’ın kendi yayınevi) üstad Ali Ulvi Kurucu’nun hatıratının ilk iki cildini yeniden basmış. Sanıyorum hazır olan diğer iki cilt de kısa zamanda satışa sunulur. İnşallah beşinci cilt de kısa zamanda yayınlanır ve bu kıymetli hatırat uzun hazırlanma sürecinin sonunda tamamlanmış olur.

Akif İnan’ın kitapları

Yeni kitaplardan bahsetmişken, Akif İnan’ın İz Yayıncılık’tan iki kitabı daha (Edebiyat ve Medeniyet ile Din ve Uygarlık) geçtiğimiz hafta okuyucunun istifadesine sunuldu. Eğitim Bir-Sen tarafından da basımı ve ücretsiz dağıtımı devam eden bu kitaplar artık İz'den de çıkıyor.

Cahit Zarifoğlu “Hızırla Kırk Saat”i nasıl değerlendirmiş?

Yeni Şafak Kitap Eki’ndeki iki habere değinmek istiyorum şimdi. İlki Cahit Zarifoğlu’nun gazete köşesinde kalmış bir yazısına dair. İbrahim Demirci, Turan Karataş’ın Doğu’nun Yedinci Oğlu kitabında (Kaynak Yayınları’nın kapanması ile bu kitabın da halihazırda maalesef yayınlanmadığını belirtelim) gördüğü üç cümlelik bir alıntı üzerine Zarifoğlu’nun A. Cahit Zarifgil imzası ile yayınladığı “Müjde ve Ziyafet” isimli yazıya ulaşmış ve okuyucuya sunmuş. Yazı Hızır’la Kırk Saat’in yayınlanmasının ardından Bugün gazetesinde 23 Kasım 1967’de yayınlanmış. Yazıda 26 yaşındaki Zarifoğlu’nun bu kitabın yayınlanmasından duyduğu heyecanı görebiliyoruz. “İlerki yazılarımızda “Hızırla Kırk Saat”ı çeşitli açılardan ele alacak, söylenmesi gerekli bir çok şeyden bazılarını söylemeye çalışacak, özellikle Türk şiirine getirdiği yenilikten, kalıcılık vadeden özelliklerinden, sol’a karşı sağ’da diktiği taşın zaferinden söz edeceğiz.” Bu son kısım diğer yazıları da müjdelemekte. Acaba bu yazılar kaleme alındı mı yoksa böylelikle tasarı olarak mı kaldı.

Yazarların birbirleri hakkında kaleme aldıkları her daim heyecan vericidir. Nasıl ki sıradan bir insanın bir mücevhere bakışıyla bir mücevherat ustasının bakışı farklıdır, yazarların diğer yazarlara ve eserlere dair yazdıkları da böyledir. İbrahim Demirci’nin paylaştığı bu yazı da bu sebeple ayrı bir önemi ve tabii güzelliği haiz.

Mehmed Akif’in ardından yazılan şiirleri Elmalılı mı yazdı? 

Yeni Şafak Kitap Eki’ndeki bir diğer haber de Elmalılı Hamdi Yazır’ın Mehmed Akif’in vefatından sonra kaleme aldığı “iddia edilen” şiirleri. İddia edilen diyorum çünkü maalesef haberde bahsedildiği gibi üç şiirin altındaki imzalar Muallim Hamdi’ye ait değil. Açık bir şekilde imza kısmında Vahyî yazmakta. Bu şiirlerin Elmalılı merhumun terekesinden çıkması kendisine ait olması ihtimalini barındırıyor fakat imzalar kendisine ait değil. Bir ihtimal Elmalılı’nın Vahyî mahlasını kullandığına dair bir işaret vardır diye Necmi Atik’le yapılmış olan röportajı satır satır okudum fakat nafile. Üzülerek belirtelim ki bu şiirler Elmalılı’ya ait gibi durmuyor. Ancak bu durum şiirleri değersiz kılmaz. Vefatının ardından kaleme alındıkları için bu şiirler Akif’in o dönemde nasıl görüldüğüne dair çok kıymetli ifadeler ve ayrıntılar barındırıyor.

 

M. Murtaza Özeren

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 11:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed
muhammed - 12 ay Önce

online kitap mağazalarında (kitapyurdu.com, babil.com) kitaplar bulunuyor.

Ahmet
Ahmet - 1 yıl Önce

Ben bu hatıra kitaplarını hiçbir yerde bulamıyorum. Sizin yazınızı görünce de ümitlendim ve araştırdım ama yine bulamadım. Bana yardımcı olabilir misiniz?

banner19