Ali Haydar Haksal özel sayısı!

Türk edebiyatına çok önemli hizmetleri dokunmuş bir büyüğümüz, ağabeyimiz Ali Haydar Haksal. Fedakâr, mütevazı, yardımsever…

Ali Haydar Haksal özel sayısı!

Dergilerimizin hazırlamış oldukları özel sayıları ilgiyle, merakla takip etmişimdir ve çok sevmişimdir. Özellikle Yedi İklim dergisi ve Hece dergisi, özel sayıların öncüsü olmuştu. Geçmişte Kitaphaber dergisinin özel sayıları, Ludingirra’nın ve Sühan dergisinin özel sayılarını da unutmamak gerekir. Bir kişi (yazar, şair, vb.) hakkında ayrıntılı ve bütünlük içerisinde bilgi sahibi olmak, düşünce dünyasını, çocukluk, gençlik, yaşlılık fotoğraflarını görmek, şiire, hikâyeye ve hayata bakışlarını okumak ve anlamak açısından çok verimlidir özel sayılar.

Hayattayken değerini bilmeliAli Haydar Haksal

Sözü nereye getirmek istiyorum sevgili okuyucu. Ben sözü önemli kişilerin hayattayken değer görmesine ve önem verilmesine getirmek istiyorum. Değerlerimizin kıymetinin gecikmeden bilinmesinde o değerler açısından değil, yeni nesiller açısından bir kıymeti var. sanatçılarımız hakkında “yaşarken değerini bilemedik, vah bize vahlar bize” denmesini istemiyorum. Ve edebiyat dergilerimize önemli işler düşüyor.

Hayattayken önem vermemiz gereken birçok isim var ama özellikle bir isim var ki, onu unutmamak gerekiyor: Ali Haydar Haksal!

Türk edebiyatına çok önemli hizmetleri dokunmuş bir büyüğümüz, ağabeyimiz Ali Haydar Haksal. Fedakâr, mütevazı, yardımsever… Gençlerimizin elinden tutan, gençlerimizin yazdıklarına değer veren önemli bir öykücümüz. Ali Haydar Haksal, Yedi İklim gibi bir okuldan birçok kişinin geçmesine vesile olup, önemli şairlerimizin ve öykücülerimizin yetişmesinde Yedi İklim olarak ev sahipliği yaptı.

Ali Haydar HaksalBaşka dergiler işe el atmalı

Kimler yazmadı ki Yedi İklim’de ve hâlâ yazanlar… Bu satırları okuyanlar arasında, “evet ben vardım”, “evet ben de vardım” diyecekler az değildir. “Derhal Ali Haydar Haksal için bir özel sayı hazırlanmalıdır” diye düşünüyorum. Düşünmeden edemiyorum.

Dergiciliği, öykücülüğü, kişiliği, sanat anlayışı değerlendirilmelidir bu özel sayıda. Ali Haydar Haksal’la az da olsa irtibata geçen herkes yazmalıdır. Dostları zaten yazacaklardır. Bu özel sayıyı Ali Haydar Haksal’a değer veren herkes yapabilir, yapmalıdır.

Rasim Özdenören, Ebubekir Eroğlu, Hasan Aycın, Hüseyin Su, İsmail Kıllıoğlu, Nazif Gürdoğan gibi isimlerle ve şu an aklıma gelmeyen büyüklerimizle de görüşülmeli görüşleri alınmalıdır. Ali Haydar Haksal gibi bir büyüğümüz güzel bir özel sayıyı hak ediyor desem yanılır mıyım?

Ama şu da var ki, bu yolda emek verenlerin kıymeti pek de bilinmez. Hele hele dergi çıkaranların kıymeti hiç bilinmez. Dergiler birbirine düşmandır veya küsmüştür.

Yediiklim’de yapılsa da olur ama diğer dergiler daha fazla yapmak ödevindedir. Keşke böyle bir özel sayı yapılsa…

Keşke…

 

Hüseyin Sarıca ‘olsa keşke’ dedi

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2010, 02:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
haşim güngör
haşim güngör - 9 yıl Önce

siz de yazacaksanız ben bu işte varım muhterem. bırakın insanları da ne yaparlarsa yapsınlar. keşkeler ile meşkelerle gemiler yürütmeyelim karalardan.

işaret çocukları
işaret çocukları - 9 yıl Önce

bu kesinlikle yapılmalı..

nurettin durman
nurettin durman - 9 yıl Önce

Bir dönem Arslanbenzer, Menteş Yedi İklim yönetiminde idiler. İyi şeyler yapmışlardı. Ali Haydar Bey için bir özel sayı yapmak Arslanbenzer'e tabii ki Fayrap dergisine yakışır diye düşünürüm.

M.S
M.S - 9 yıl Önce

Değerlerimiz henüz aramızdayken, bizler hâlâ onlardan istifade edebiliyorken, Onlara hakkettiklerini veremeyiz belki ama, hissettirmeliyiz enazından. Ali Haydar Haksal, gerek Yedi İklim Dergisi gibi bir cevheri okuyucuyla buluşturması, ve bunun sürekliliğini sağlaması açısından, gerek se, kendi kalemi,duruşu ve düşünüşü bakımından Türk Edebiyatı'na katıkıda bulunmuş bir isim. Misal ben, Yedi İklim sayesinde birçok yazar/şair keşfettim. Zafer Acar bunlardan sadece birisi. (özel sayı şart)

hakan arslanbenzer
hakan arslanbenzer - 9 yıl Önce

Ali Haydar Haksal'la benim hiçbir zaman problemim olmadı. Menteş'in ya da Şarkdemir'in bir problemleri olduğunu da sanmam. Haksal'ın bana karşı tutumu katı; bunun altında da bazı yanlış anlamalar var gibi görünüyor uzaktan. Yedi İklim'den ayrılıp Şehrengiz'e geçmemiz, benim Emine Pakdil'le evliliğim falan filan gibi şeyler. Edebiyatla bir ilgisi yok yani. Şahsi meseleler. Fayrap açısından hiçbir önemi olmayan şeyler. Fayrap Haksal da dahil hiçbir yazara, hiçbir konuya kapalı değil.

F.Ö
F.Ö - 9 yıl Önce

Ali Haydar Haksal kubbemizi ayakta tutan sütunlardan biridir. Allah uzun ömürler versin. Başımızdan eksik etmesin.

mehmet
mehmet - 9 yıl Önce

dik duruşlu,boyun eğmeyen,siyasetin ayak oyunlarından uzak duran,emperyalizme her türlü ırkçılığa karşı ,mazlumun yanında,uzağı gören ali haydar haksal......kaypaklarla işi olmayan....iki yüzlüleri sevmeyen....

ad soyad
ad soyad - 9 yıl Önce

Ali Haydar Haksal için yapılacak iyi şeyler,
iyi insanlar tarafından
iyi niyetlerle yapılacaktır...
herkes müsterih olsun...
Ali Haydar Haksal yaşayan bir efsane ve eşsiz bir sabır örneğidir...

banner19

banner13