Ali H. Haksal Dirilişi anlatacak!

TVNET'te Sezai Karakoç ve Diriliş düşüncesi anlatılıyor. Çarşamba 18'de!

Ali H. Haksal Dirilişi anlatacak!
Ali Haydar Haksal
Ali Haydar Haksal

İnsanız.  Her an bir şen üzere yaratılmışız. Farkındaysak ne âlâ. Farkında değilsek her anımız bir hesap kitap içinde ziyan. Ziyanlıklardan olmamak için nefes almaya doğru koşmak gerekir. Elbette şunu kabul etmiyor değilim: herkes kendi kabulüne uygun bir nefes alma mekânına koşmuyor değil. Efendim, her şey yerinde ağırdır. Biz kendimizden mesulüz. Ahlakımız bunu gerektirir.

Dünya iki kapılı  bir han, bizde gideriz bir handan bir hana her an. Gönülden gönüle sofralarda bakarız.

Ekranın gizil gücü 

Benim gibi ekranla aranız iyi değilse çok seçici davranıyorsunuz demektir. Aslından seçici davranma isteğim, dostları, güzel insanları özlemiş olmamdan. Ben dostlarımı özlerim. Çünkü sayıları azdır onların. TVNET kalite ekrana sahip olmaya devam ediyor. Sizi bilmem ama bu aralar TRTTÜRK ekranı da benim “takıldık”ım ekranlardan.

Mustafa Özkaya
Mustafa Özkaya

Edebiyat ve Düşüncenin “Diriliş”i

Mustafa Özkaya’nın sunduğu Akşama Doğru’da bugün edebiyat ve düşüncede Sezai Karakoç etkisi konuşuluyor. Yedi İklim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal’ın katılacağı programda “Diriliş akımı edebiyata neler getirmiştir? Şiirde usta-çırak ilişkisi nasıl olmalı? Diriliş akımının temel önceliği nedir?” gibi sorulara cevaplar aranacak. Diriliş Neslinin Amentüsü, Hızırla Kırk Saat, Taha’nın Kitabı gibi bir çok önemli eserin müellifi olan Karakoç’un “diriliş” kavramsallaştırmasının neden diğer bir çok öncü şair ve düşünürden farklı ve özgün olduğu üzerine sorgulamaların yapılacağı programda, Haksal “Eleğimsağmalarda Gök Anıtı” isimli eserinin yazım sürecini de aktarıyor. “2. Yeni nedir? Şiirde ve düşüncede idealizm öldü mü?” gibi alanlara yönelik değerlendirmelerin de yapılacağı

Akşama Doğru 23 Aralık Çarşamba 18:00’de TVNET’te.

 

Arda Şeker bildirdi

Yayın Tarihi: 23 Aralık 2009 Çarşamba 07:46 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2009, 09:57
banner25
YORUM EKLE

banner26