Ali ata bak -mıyor artık!

Ali Ural, gazetelerde yer alan haberlerden nefis metinler çıkarmış ortaya..

Ali ata bak -mıyor artık!

10379Gazeteler haber ajanslarından aldıkları binlerce haberi yayın filtrelerinden geçirdikten sonra elerler ve yayınlanmaya değer gördükleri ‘acayip ilgi çekecek’ haberleri yayınlarlar. Hani meşhur bir gazeteci düsturu vardır ya: Bir köpeğin bir adamı ısırması haber değildir; ama bir adamın köpeği ısırması haberdir!

Bu genel kaide için ne diyebiliriz: Evreka!

Bir habere edebiyatçının eli değerse ne olur peki? En âdiyattan bir olay bile keyifle okunan bir esere dönüşmez mi? Günlük hayatın hay-huyu içerisinde fark etmediğimiz ince noktaları yakalayıp size sunsa yazar, sıcacık bir üslupla…

Ali Ural hiç üşenmemiş -evet iyi ki de üşenmemiş, oturmuş haber ayıklamış resmen. Tabi bir edebiyatçının mahir elleri giriyorsa bu ayıklama işine ortaya çıkacak ürünlerin ‘has’ olmaması da imkânsızdır.

Bir haber: Ünlü Fransız yazar George Perec, hiç ‘e’ harfi kullanmadan yazdığı “La Disparition – Kayboluş” romanı yine hiç ‘e’ harfi kullanılmadan Türkçe’ye aktarılmış.

Bu haber elbette ilgi çekici bir haber… Sadece edebiyatla, okuma-yazma işiyle ilgilenenler için değil; herkes için ilgi çekicidir. İşte bu haber Ali Ural’ın cümleleriyle öyle güzel bir hale geliyor ki, öykü gibi. Modern öyküye, postu delik postmodern öyküye nazire yaparcasına akıp giden, “kaybettiğini hatırla” diyen, çığlık çığlığa bir öyküye dönüşüyor. Kaybolan E adlı deneme George Perec’in bu garip deneysel romanını konu almıyor elbette! Zavallı ‘e’ harfini, onun makûs talihini konu alıyor? Ve a’dan başlayıp e’ye varan ilginç bir hırsıza tanıklık ediyorsunuz. “Sanat, bedii bir zevk için vardır” böyle diyordu sanırım bir başka edip. Bu kitap, bu metinler…

Nerde mi geçiyor bu metinler?

Ali Ural’ın Şule Yayınlarından çıkan nefis kitabı Resimde Görünmeyen den bahsediyoruz. Ural’ın Zaman gazetesinin Pazar ilavesinde başladığı benim ‘haberden yoruma’ diye adlandırdığım nefis yazılardan müteşekkil bir kitap Resimde Görünmeyen. Ali Ural her ne kadar deneme dese de kimi metinlerde öykünün ayak seslerini duymamak imkânsız!

10380

Mesela; Milli Eğitim Bakanlığı artık hece fişleri ile okuma-yazma öğrenmesi uygulamasını kaldırmıştı. Artık fiş dağıtılmayacak, heceler, kelimeler öğrenciler tarafından –ses temelli eğitim- oluşturulacaktı. İşte bunla ilgili bir haberden hareketle şöyle diyor yazar:

Bir zamanlar Ömer mısır sever, Emel eve gelir, Işık ılık süt içer, Kaya eve gelir –ve illaki, Ali ata bak’ardı. Şimdi Ömer’in ne sevdiğini, Emel’in nereye geldiğini, Işıl’ın ne içtiğini, Kaya’nın nereye gittiğini kimse bilmiyor artık. Ve en kötüsü Ali ata bakmıyor artık!

Peki, Ali ata bak, fişinin yerini ne aldı?

- Ali televizyona bak

Resimde Görünmeyen, Ali Ural – Şule Kitap 2006

Not:. Ali Ural, bu güzel yazıları yazmaya –farklı bir formatta, Zaman Pazar ilavesinde devam ediyor. 

 

Yılmaz Yılmaz severek fiş dizdi ve okudu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26