Aksa Muhafızları İstanbul'da

Mescidi Aksa'ya yapılan son saldırılara karşı sıkı direnişte ismi öne çıkan Raid Salah, İstanbul ziyaretinde Fatih'te gençlerle söyleşti.

Aksa Muhafızları İstanbul'da

48 Toprakları -Batı Şeria ve  Gazze harici kalan işgal altındaki Filistin toprakları- İslam Hareketi lideri olan Salah bir dönem belediyecilik de yapmıştı. 2003 yılından itibarense aktif olarak tüm mesaisini Mescidi Aksa’ya yapılan taarruzlara karşı durmakta harcadı. Bu sebepten 2 senesini İsrail zindanlarında geçiren Salah, son yıllarda uluslararası toplantılarda Mescide yönelik uzun vadeli imha planlarını deşifre ediyor, dünyaya anlatıyor. Salah’ın Fatih Gençlik Merkezindeki söyleşinden yansıyanlar kısaca şöyleydi:

Raid SalahTürkiye ziyareti

Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunuyorum. Ankaralı  gençlerin sıcak ve çoşkulu ilgisini size anlatayım. Sizler de öylesiniz. Davamıza gösterilen ilgi bizi çok mutlu ediyor, korkulardan arınıyoruz. Yüz sene önce Abdülhamit Han’ın gösterdiği irade, Siyonizmin ilk yıllarında nasıl karşılarına dikilmişse, bugün sizlerin gösterdiği irade de aynı şekildedir. İttihat şarttır. Müslümanlar en ufak meselelerinden en büyük meselelerine kadar nasıl birliğe muhtaçsa Mescidi Aksa meselesinde de aynı öyledir. Müşterek gayede birleşmek gerekir.

Yakın dönem saldırıları

Geride bıraktığımız sene de saldırılar kesilmedi. Ekim ayında dünyaya yansıyan saldırılar oldu. Tüm dünyanın gözleri önünde İsrailli yerleşimciler Mescide yöneldiler. Canla başla savunduk. İsrail askerleri de saldırganları değil bizleri tard etti, tutukladı. Bunlar dünyanın gözleri önünde oluyor. Müdafa ediyoruz ve suçlu oluyoruz. Canımız pahasına da olsa bu yolda devam edeceğiz. Ömür billah hapislerde kalacak olsak da bu mücadeleye devam edecek.

Mescidi Aksa

Aksa’nın önemi

Mescidi Aksa Filistin davasının cisimleştiği en önemli mevzidir. Dün burada nasıl Haçlılarla mücadele başladıysa, İngiliz mandasına karşı ihtilal başladıysa bugün de İsrail’e karşı direniş burada devam edecektir. Filistinlilerin iradesi zayıflamış görünebilir. Çünkü önce 30 sene İngiltere, ardından 60 senedir İsrail işgali, 90 senedir fasılasız işgal devam ediyor.  Yüz sene önce Libya’da Ömer Muhtar’ın işgalcilere söylediğini söylüyoruz: Hakkı  savunuyoruz, bizi susturabilirsiniz, ancak hakkı susturamazsınız.

 

Salih Adıyaman ve Yasin Şafak aktardı.

Yayın Tarihi: 04 Ocak 2010 Pazartesi 08:45 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esad Eseoğlu
Esad Eseoğlu - 12 yıl Önce

Gençlik merkezi, kanaatimce, en coşkulu konuşmacısını ağırlamıştır. Gidemedim ama, yazılanlar bile yetiyor gibi. Orada olmak isterdim..

banner26