Akif hakkında yeni iddiaları var!

Zaman Gazetesi'nin Pazar ekinde İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Nuri Sağlam ile yapılan röportajda merhûmun daha önce bilinmeyen pek çok hususiyeti gözler önüne seriliyor.

Akif hakkında yeni iddiaları var!
Nuri Sağlam
Nuri Sağlam

Müslümanca yaşamanın ve Kur’ân rehberliğinde imân sancağını göğsünde ona namahrem eli değdirmeden taşımanın şairi Mehmed Âkif Ersoy, sadece birçoğumuzun başucu kitabı olan “Safahat”ı ile değil, aynı zamanda hepimizin için hâlâ canlı bir ibret vesikası olarak duran yaşamı dolayısıyla da özlemle yadedilmekte.

 

Akif sevgisi ve sonuçları

Zaman Gazetesi’nin bu haftaki Pazar ekinde İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Yrd. Doç. Dr. Nuri Sağlam ile yapılan röportajda merhûmun daha önce bilinmeyen pek çok hususiyeti gözler önüne seriliyor.

Çocukluk yıllarından başlayan Âkif sevgisi günden güne artan Nuri Sağlam, doktora tezi için hazırlık çalışması yaparken aklının derinliklerinden su yüzüne çıkan bir şüphenin peşine düşüp yakaladıklarını bu röportaj vesilesiyle bizlere de ulaştırmış oluyor.

Mehmet Akif Ersoy

Bilinmeyenler

Nuri Sağlam, Sebilü’r-Reşad dergisini tararken Âkif’in bu sıralarda bir müstear kullanıp kullanmadığını araştırarak başladığı yolculuğunda İstiklâl Marşı şairinin nice bilinmeyen yönünü de ortaya koyuyor.

Mehmed Âkif’in bilinenin aksine İstanbul’un Sarıgüzel Mahallesi’nde değil, Bayramiç’te doğduğunu iddia ediyor Nuri Hoca. Bu iddiasını da merhûmun “Mehmed Fahreddin” müstearıyla yazdığı yazılardan birinde geçen nüfus kayıt tezkeresi ile temellendiriyor.

 

Mehmet Akif ErsoyFetvayı kaleme alan kim?

İslâm davasına ömrünü adayan Mehmed Âkif, kuşkusuz İslâm’a ve Hz. Peygamber(s.a.v.)’e karşı yapılan saldırılara karşı da amansız bir mücadele yürütmüştür. Bu mücadelelerden bir tanesi de Batıcı aydınların başını çeken Abdullah Cevdet’e karşıdır. Onun çevirdiği İslâm’a ve Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’e hakaret eden Dr. Dozy’nin “İslâm Tarihi” adlı kitabına o kahredici tarz-ı tahrir ile gerekli cevabı rahmetli üstad bu kez birçok kişinin kullandığından habersiz olduğunu “Mehmed Fahreddin” müstearıyla kaleme aldığı bir yazı ile veriyor.

 

Nuri Sağlam’ın Âkif üzerine yaptığı araştırmalarda ortaya çıkan en çarpıcı bilgi Sultan Abdülhamid Han’ın hal’ fetvasının Mehmed Âkif tarafından kaleme alındığı ihtimali. Nuri Sağlam bu bilgiye de yine merhûmun “Mehmed Fahreddin” müstearıyla yazdığı bir yazıdan yola çıkarak ulaşıyor. Ama üstadın bu fetvayı kaleme almadaki amacı İttihatçılar’a destek olmak değil, milletinin selâmeti için üzerine düşeni yerine getirmektir şüphesiz.

 

Çılgın olma, Müslüman ol!

Röportajın son bölümünde Nuri Sağlam, hepimizin zihninde gayet berrak ve tartışmasız olarak yer alması gereken bir gerçeği vurguluyor: Bu milletin bekâsını temin eden “Çılgın Türkler” değil, “Müslüman Türkler”dir.

Sözlerini Âkif üzerine yapılacak çalışmalarda izlenmesi gereken yol haritasını çizerek tamamlayan Nuri Sağlam, Âkif’in “Mehmed Fahreddin” müstearıyla kaleme aldığı yazıların bu ülkenin içinde debelenip durduğu açmazları idrak etmede mühim bir yere sahip olduğunu vurgulayarak bize değerli ve şimdiye kadar ulaşılamamış bilgiler vermeye devam ediyor.

Röportaja ulaşmak için link: //www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=910227&title=ii-abdulhamidin-hal-fetvasini-akif-mi-yazdi

 

Cahit Saçak inceledi.

Yayın Tarihi: 04 Kasım 2009 Çarşamba 17:16 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2010, 23:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilkay türkyay
ilkay türkyay - 11 yıl Önce

türklüğü müslümanlığın muadili eylwyip yan yana getirmke de şu çılgın türklüğün yan etkisi olsa gerek

Mehmet Emre Ayhan
Mehmet Emre Ayhan - 11 yıl Önce

"Müslüman Türkler" ifadesinde, Müslümanlık ve Türklük muadil iki ayrı kavram olarak mı kullanılmış; çok ilginç; bence siz türkçe gramer ve kelime dizilişleri, sıfat-zamir bilgilerinizi falan tekrar bir gözden geçirin. Kafanızdakini söylemek istiyorsanız her türlü ortamda söyleyebilirsiniz, lakin alakasız şeyleri bu söyleminize alet etmemenizi tavsiye ederim.

osman zülküf
osman zülküf - 11 yıl Önce

orada ilkay ın kastettiği gramatik bir şey değil. o bir algılama ve düşünce biçiminden bahsediyor zannımca. anlamak için kafamıza dökülü betonları kırmak lazım..

ilkay türkyay
ilkay türkyay - 11 yıl Önce

söz yalnızca grametik kuralların yek pare dizgsinden meydana gelmez.Sözü anlama ulaştıran dayandığı kontekstir.Ben kurallı cümle kurmanın nasıl olduğunu bir kere daha hatırlayayım ama siz de bağlam nedir sorusunu kendinize bir sorun bakalım.Belki o zaman kurallı her cümlenin bir kural ihlali olduğunu anlarsınız

besim bal
besim bal - 11 yıl Önce

Peki ya "Mehmed Fahreddin" adında nüfus kayıtlarında biri varsa?

yelda
yelda - 11 yıl Önce

Mehmet Akif adına çok üzücü ve bedbaht bir durum, eğer bahsedilen belgeyi kaleme almışsa. yazık ki ne yazık. bunu güzel bir şeymiş gibi lanse etmeniz daha ayrı bir yazık...

Mehmet Emre Ayhan
Mehmet Emre Ayhan - 11 yıl Önce

"algılama ve düşünce biçimi", "konteks" derken... Bu haber bir röportaja dayanıyor ve söz konusu röpostajda Müslümanlık ve Türklüğü muadil iki kavram olarak gösteren bir söz yok. Varsa gösterin ve ben de İlkay'dan özür dileyeyim. İkincisi, kurallı cümleden bahseden kim? "Müslüman Türkler" ifadesi Müslümanlık ve Türklüğü muadil kılan bir ifade değildir, diyorum hepsi bu. Müslüman Türkler eşittir (=) Türklerin müslüman olanları...

cahit saçak
cahit saçak - 11 yıl Önce

ben burada yazıklanacak bir durum göremiyorum. ayrıca akif adına da üzücü bir durum olduğunu düşünmemekteyim. ayrıca bunu güzel bir şeymiş gibi de lanse etmedik. en azından bizim yazdığımız haber metninde böyle bir şey yok.


banner26