Afrika'dayız, güzel insanlarla!

Batılıların fotoğraf çektiği yerde biz kurban kestik.

Afrika'dayız, güzel insanlarla!

Afrika’dayız, güzel insanlarla beraberiz.

Batılıların fotoğraf çektiği, kibirle dolaştığı, vahşi yüreklerini tatmin ettikleri topraklarda biz kardeşlerimizle birlikte olmanın huzurunu yaşadık.  

1994 yılında fotoğraf dalında Pulitzer ödülü kazanan Kevin Carter isimli Batılının; “Akbaba ve Afrikalı Çocuk” isimli fotoğrafı çektiği Sudan ve Eritre sınırındaki Kesele bölgesinde kestik kurbanlarımızı bu yıl.  

Sudan

Havvace değiliz şükür!

Bölgeye uzun süredir gelen ve Misyonerlik çalışmaları yaptıkları için toplumdan büyük tepki gören Batılı yardım kuruluşları çalışanlarına; “Havvace” (Gavur) diyen Sudanlı ve Eritreli Müslümanlar, Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen Müslümanları ise bağırlarına basıyorlar. Müslüman yardım kuruluşu çalışanları, Müslüman halkla beraber gülüp beraber ağlarken, Batılılar ise fotoğraf çekip halka tepeden bakıyorlar. 

Biz de Cansuyu Derneğinin Sudan’daki kardeş kuruluşu olan İslami Sosyal Yardımlaşma Organizasyonun (İslamic Social Welfare Organization) desteği ile buralara kadar geldik.. Yeryüzünün tüm coğrafyalarında inananlar Kurban Bayramını büyük bir coşku ile karşılarken asıl sevinci buradaki kardeşlerimiz yaşadılar.  

Sudan

SudanBoş arazilerde namaz!

Yardımlaşmanın ve kardeşliğin zirveye çıktığı bayram sabahında, stadyumlarda ve boş arazilerde bayram namazlarını eda eden Sudan’lı ve Eritreli Müslümanlar da kurbanlarını kendileri ile paylaşan Türkiye’li kardeşlerine teşekkürlerini ilettiler. Kesele mülteci kamplarında kalan Müslümanlar da sabah erken saatlerden itibaren köylerin boş arazilerinde Sabah ve Bayram Namazlarını eda etmek için bir araya geldiler. Biz de onlarla birlikteydik. Habeş Kralı Necaşi’nin torunları olan Eritreli Müslümanların kaldığı Mülteci kampları asıl bayramı yaşadı bu bayramda da.  

Aynı oteldeyiz hepimiz!

Kaldığımız otelde; “Cansuyu, İHH, İGMG (İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları) Deniz Feneri ve Yardımeli Dernekleri” vardı. Hoş tabloydu. Bu vesile ile bayramı umuda dönüştüren ve hakikaten Türkiyeli Müslümanların son yıllarda yaptıkları en şık uygulamalara imza atan yardım kuruluşlarımıza ne kadar teşekkür etsek az.

M. Mustafa Uzun Sudan'dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2009, 08:37
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
erbaiin
erbaiin - 9 yıl Önce

****Batılıların fotoğraf çektiği yerde biz kurban kestik****

ibadetiniz mubarek olsun.

banner19