Afganistan'ın işgalini anlatmıştı Meral Maruf

Mavera Dergisi'nde yayımlanan yazılarıyla tanıdığımız Meral Maruf, Afganistan'ın işgal edildiği dönemde bizi, orada yaşananlardan haberdar ediyordu.

Afganistan'ın işgalini anlatmıştı Meral Maruf

Meral Maruf, bundan yıllar önce babasının Ankara Radyosu’nda görev yapmaya başlamasıyla Türkiye’ye gelmişti. Çocukluk dönemi Türkiye’de geçti. Daha sonra Afganistan’a dönmüşse de Afganistan’ın Ruslar tarafından işgal edilmeye başlanması sebebiyle ailesiyle birlikte Pakistan’a hicret etmek zorunda kaldı. Türkiye, Meral Maruf’u Mavera Dergisi’nde yayımlanan yazılarıyla tanıdı.

Cahit ZarifoğluMeral Maruf, Afganistan’ın Rus orduları tarafından işgal edildiği dönemde Cahit Zarifoğlu’na Afganistan’da yaşanılanlarla ilgili mektuplar gönderiyordu. İlerleyen zamanlarda Zarifoğlu, Meral Maruf’un mektuplarını Mavera Dergisi’nde yayımlamaya başladı. Türkiye’de edebiyatseverlerin bu vesileyle tanıma fırsatı bulduğu Afgan cihadının hanım yazarlarından Meral Maruf, Hicret Günleri, Afganistan Mektupları ve Dullar Kampı olmak üzere edebiyat dünyamıza üç eser kazandırdı.

Meral Maruf’un eserleri tekrar basılmadı

Meral Maruf, Afgan cihadının en sancılı ve en çetin dönemlerinde olayların bizatihi içinde bulunan genç bir yazar olarak yaşanılanları Zarifoğlu’na yazdığı mektuplarda anlatıyordu. Mavera Dergisi’nde yayımlanan mektuplar daha sonra üç farklı eser halinde Akabe Yayınları’ndan neşredildi. O yıllarda bu üç eser, edebiyatseverler tarafından çok fazla ilgi gördü. Fakat ‘Yedi Güzel Adam’ın kurduğu Akabe Yayınları’nın kapanmasından sonra Meral Maruf’un eserleri farklı bir yayınevi tarafından bir daha basılmadı. O yıllara damgasını vuran Mavera Dergisi’nin de yazı ailesinde bulunmuş Meral Maruf, şimdi hangi ülkede, ne yapıyor, neden bir daha Türkiye’ye gelmedi gibi soruları sormadan geçemiyoruz.

Meral Maruf, Dullar KampıErzurum’dan Üsküdar’a

Geçtiğimiz günlerde Üsküdar’da bir sahafı gezerken rastladık Meral Maruf’un eserine. Üst üste yığılmış yüzlerce kitap arasında sabırla sürdürülen arama çalışmalarından sonra Meral Maruf’un Dullar Kampı adlı eserini bulduk. 1992 yılında Akabe Yayınları tarafından neşredilmiş Dullar Kampı’nın 6. baskısı. Sahaftan eski bir eser alındığında akla düşen sorular: “Acaba bu kitap benden önce kaç kişi tarafından okunmuştur veya bu kitabı kim ne zaman, nereden satın almıştır?” Dullar Kampı’nın kapağını araladığımızda bu soruların da cevabı vardı. 1998’in Aralık ayının 7’sinde Erzurum’da satın alınmış bir eserdi Üsküdar’da bir sahaftan satın aldığımız. Kim bilir nasıl da etkileyici bir hikâyesi vardır bu kitabın; tıpkı içerisinde yazılı destansı öyküler gibi.

Ruslar, Afgan şehitlerini parayla satıyordu

Meral Maruf, Hicret GünleriMeral Maruf, Dullar Kampı’nda Afganistan’ın Rus işgaline uğradığı dönemde Afgan cihadına ilişkin anılarını aktarıyor. Dullar Kampı, Afganistan’ın Rusların elinden kurtulması için canlarını feda etmiş yüzlerce erkeğin eşlerinden, evlatlarından, annelerinden, kız kardeşlerinden oluşan bir kamp. Kocalarını, oğullarını özgürlük uğruna, Hak yolunda şehit veren yüzlerce kadının Pakistan’a hicret ederken başlarından geçen gerçek olayların anlatıldığı bir eser. Kocaları şehit düşen dulların, öksüz çocukların, kimi kimsesi kalmayan kadınların Pakistan’a sığınma sürecinde her adımda artan çaresizliklerinin ve bir o kadar da artan yiğitliklerinin öyküsünü yazmış Meral Maruf. Şehit düşen oğlunun cansız bedenini Rus askerlerinin elinden alabilmek için malını mülkünü feda etmiş bir annenin acıklı ama bir o kadar da destansı hikâyesine şahitlik ediyoruz eserde. Hicret yolunda soğuğa ve her türlü bakımsızlığa maruz kalmış bir bebeğin annesinin ellerinde ağlayarak son nefesini vermesi, dağ gibi mücahit askerleri bile ağlatmış. Cihat uğrunda zulüm ve işkenceyle geçen birçok ömrün, duygulandıran anılarına tanık olacaksınız Dullar Kampı’nda.

Meral Maruf bizlere yaşadıklarından çok önemli anılar anlattı yıllarca. O günleri hatırlamak isteyenler onun bu üç eserini yeniden eline almalı. Afgan cihadında yerinden yurdundan olmuş kimsesiz kadınların arasında Dullar Kampı’nın acıklı öyküsüne bizleri ortak eden Meral Maruf umarız bir gün yine Türkiye’ye gelir.

 

 

Samet Akten hatırlattı

Yayın Tarihi: 16 Mayıs 2011 Pazartesi 09:09 Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 11:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÖKKEŞ KUL
ÖKKEŞ KUL - 11 yıl Önce

Meral Maruf'un Akabe Yayınlarından çıkan bu kitabının isim babası Rasim Özdenören'dir.Meral Maruf ve ailesi Ankara'dayken Rasim beylere Bülbülderesi Caddesinde komşu oturdular. O tarihte Meral hanım ve kardeşleri 5-10 yaşları arasında çocuktu. Acıktıklarında Rasim beyin annesinden su,ekmek arası peynir isterlerdi. Meral hanım bunları C.Zarifoğlu'na yazdığı mektuplarda anlatır.Meral Maruf'un birara Londra'da yaşadığını biliyoruz.Bir kardaşi şehit oldu, cennette.Acaba Meral nerelerde?

yasemin
yasemin - 10 yıl Önce

meal marufun dullar kampı kitabı erzurumda bir sahaftada vardı

Adıyamandan
Adıyamandan - 4 yıl Önce

Cocuk yıllarımda, Babamın eve getirmekte olduğu dergilerin (MAVERA) birinde AFGAN CİHADINı Anlatan yazıları okumaya başladıkça Meral Maruf abla ile o yıllardan tanışmışlığımız olmuştu... Selam ve DUA ile...

Ahmet Şerif
Ahmet Şerif - 4 yıl Önce

__Ah o destan cihad içim kanar düşündükçe , onbinler şehid oldu bir o kadar müslüman mülteci konumuna düştü, özellikle kadınlar çocuklar çok büyük acı ve mağduriyetler yaşadılar sonra işgalciler gitti Afgan cihadı ruslara tarihe şan veren bir yenilgi yaşattı artik iş cihadın onderleri Burhanettin Rabbani ler Gulbettin Hikmetyarlarin bir İSLAM Devleti kurmaları safhasına gelmisti ama ki heyhat bu bir türlü olmadi_oldurulamadı yani herşey vardı ama bir türlü helva karilamadı ve zafer hezimete dönüştü iç savaş başladı ve yıllarca ruslara kök sokturen ve işgali sonlandıran mucahit halk artık birbirini bogazliyor gözü dönmüşlük bütün nasihat feraset basiret kapilarini kapatiyor hunhar bir hesaplasmaya evriliyordu dunya islamliginin yüreğini acıyla burkan beter bir paradigmaydi bu kahrolası senlik benlik davası, bir türlü önü alınamayan fitne seli süpürüp götürdü destan cihadın bütün hatıralarını yazik ki ne yazik !!
_İşte ben , tamda bu menfur tarihi süreci işleyen nasılı niçini ve bütün açmaz ve çıkmazlarıyla bir bir ortaya koyan bir kapsamlı kitap yazmasini cok isterdim maral maruf hanimin ah keşke böyle birşey yapsa!!

banner19

banner36