Adıyaman'a gelen öğrencileri neler bekliyor?

Adıyaman’da üniversite son birkaç yılda gözle görülür şekilde gelişti büyüdü. Şu an açılan yeni bölümlerle birlikte 17000 civarı öğrencisi bulunmakta. Peki Adıyaman’da neler yapılabilir, kimler ziyaret edilebilir?

Adıyaman'a gelen öğrencileri neler bekliyor?

 

Doğunun en sakin ve kültürel değerlerine bağlı ili olarak bilinen Adıyaman, şu zamana kadar il sınırları içinde bulunan Menzil (Akıncılar) köyü dışında diğer yönleri pek bilinmeyen bir ilimiz. İsmail Kaplan kardeşimizin Eskişehir ile ilgili haberinden ilham alarak, özelde üniversite okumak için, genel olarak ise farklı sebeplerden Adıyaman’a gelme durumu olan insanlara fikir vermesi amacı ile Adıyaman’ın farklı yönlerini yazarak dualarınızda yer bulma umudundayız.

Adıyaman’da üniversite son birkaç yılda gözle görülür şekilde gelişti büyüdü. Şu an açılan yeni bölümlerle birlikte 17000 civarı öğrencisi bulunmakta. Şu an görevde olan rektörün 28 Şubat dönemi rektörlerinden olmadığını ifade etmek gerekiyor. Adıyaman Üniversitesi’nin dikkat çeken yönlerinden biri de şehir merkezine yakın olması. Şehrin neresinde ikamet ederseniz edin bir şehiriçi otobüs ile üniversiteye gidebiliyorsunuz. Şayet herhangi bir yurt veya vakıf evinde kalmayacaksanız üniversitenin hemen yanında genelde öğrencilerin ikamet ettiği Altınşehir olarak isimlendirilen sitelerde ev bulunması ayrı bir avantajdır.

Üniversite okumaya gelen gençlerin ikamet edebileceği yerler ile ilgili olarak şu imkânları olduğunu söyleyebiliriz. İlim Yayma Cemiyeti yurdu, Anadolu Gençlik Derneği ile koordineli çalışan Şehit Fahri Yaldız yurdu erkekler için tercih edilebilecek yurtlardır. Kızlar için ise şehrin merkezinde bulunan Feyza kız yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlar ile birlikte farklı yerel vakıf ve tarikatların yurtları da şehirde mevzut. Yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler için de birçok farklı vakıf ve derneğin öğrenci evlerinde kalma imkânları var.

Hangi dernek ne tür faaliyetler yapıyor?

Adıyaman’da ikamet edecekler için şehrin muhabbet ortamlarına da değinmek gerekiyor. Şehir merkezinde sadece çay ve muhabbetin olduğu mekânlar oldukça fazla. Son dönemde İhvan parkı diye adlandırdığımız Demokrasi parkı yer özellikle kültürel etkinliklerin tercih edilen mekânı olarak sürekli gidilebilecek bir yer. Her ekolden Müslümanların gidip geldiği bir yer olarak Buhara Çayevi (müdavimleri tarafından Sofinin dünyası olarak isimlendirilen yer) karanfilli çayı ile tercih edilebilecek yerlerdendir. Bunlarla beraber Sarmaşık çayevi, Firdevs çayevi, Mekan çayevi muhabbet için tercih edilebilecek sakin ortamlardır. Önümüzdeki aylarda şehirde büyük bir kültür kompleksinin açılacağını da müjde olarak verebiliriz.

Dışarıdan Adıyaman’a gelen insanların hemen hepsinin kendi fıtratlarına uygun bir vakıf, dernek veya cemaat bulması mümkün. Sohbet kültürü, özellikle gecelerini değerlendirmek isteyen gençler için çok yoğun ve sıcak bir şekilde devam etmekte. Bu noktada tefsir dinlemek isteyenler Bilgi Hikmet Derneği ve Öğrenci-Der’de haftanın bir günü tefsir dersleri dinleyebilirler. Akademik konularda düzenlenen etkinliklerde bulunmak isteyenler Ensar vakfı ve Gökkuşağı derneğine misafir olabilirler. Akaid ve siyer sohbetleri dinlemek isteyenler Gül-Der’e uğrayabilirler. Bunlarla beraber Mansur-Der, Furkan Vakfı, Anadolu Gençlik, Mostar Gençlik gibi derneklerde öğrenci çalışmalarına katılabilirler.

Şehir merkezine çok yakın olan birçok mesire ve piknik alanı olduğunu hatırlatmak yerinde olur. Özellikle bahar döneminde gezilebilecek birçok alan var. Mesire alanlarının en bilineni Resulullah (s) efendimizin seçkin sahabelerinden Safvan bin Muattal hazretlerinin kabrinin bulunduğu mesire alanıdır. Hz. Ömer döneminde bu bölgeye fetih ve cihad niyeti ile gelen Hz. Safvan burada vefat etmiş ve buraya defnedilmiştir. Yaklaşık on sene önce yapılan bilimsel bir araştırma ile Safvan bin Muattal’ın kesin olarak Adıyaman’da medfun olduğu kanıtlanmıştır. Hz.Safvan’ın şahsında sahabe efendilerimizin fetih ve mücadele ruhunu anlamak ve bu ruha sahip olmak amacı ile ara ara ziyaret edilebilecek bir yerdir burası.

Güzel adamlar şehri Adıyaman

Dini ve kültürel neşriyatları bulmak konusunda imkânları geniş bir il olarak tanımlanabilir Adıyaman. Yolcu dergisinden tutun Özgün İrade dergisine kadar hemen bütün dergileri, dini ve kültürel kitapları bulabileceğiniz, şehir merkezinde bulunan kitapçıların (Çağrı kitabevi, Osmanlı kitabevi, Pınar kitabevi, Fatih kitabevi, NT) olduğu bir il Adıyaman. Şu an yayında olan 12 kadar yerel gazetesi vesilesi ile de yerel olarak Adıyaman gündemini takip etme imkânına sahipsiniz.

Adıyaman’da ilmi ve manevi anlamda sığınılacak liman olarak hangi güzel insanların, hangi âlimlerin olduğunu merak edenler mutlaka vardır. Bu güzel insanların başında Güldede olarak bilinen Ali Koçak hoca gelir. Daha önce Dünyabizim’de kendisi ile ilgili bilgi verdiğimiz Kur’an ile donanmış, kendisini ümmete vakfetmiş bir güzel insan. Tasavvuf yönü ağır basan arkadaşların istifade edebilecekleri, Seyda olarak bilinen Molla Muhittin ise Adıyaman’ın bir başka değeridir. Edebiyat dergilerinde yıllardır yazdığı şiirler ile rüştünü ispatlamış olan şair Hikmet Kızıl ise Adıyaman’ın Kahta ilçesindedir. 30 km’lik yolu göze alan her edebiyatseverin ziyaret edebileceği güzel bir insan. Yine EBSAD Adıyaan temsilciliğini ve Mimar Sinan ve Üsküdar bilgi ve kültür evlerinin idareciliğini yürüten Ebubekir Aytekin de ilminden istifade edilebilecek insanların başında geliyor.

Bütün bu güzelliklerle birlikte Adıyaman’a gelecek olan arkadaşların gerek bilgi almak noktasında gerekse diğer konularda yardım isteme durumları olursa entelekt@hotmail.com adresine bir mail atmaları yeterli olacaktır.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 15:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13