Adaleti korumak akıl ve kalp ortaklığıyla mümkün

Akıl terazisini duygu kefesi ile dengeleyip adalet eyleminden mutmainlik devşirmek, onu yerleşik kılmada önemli merhaledir.

Adaleti korumak akıl ve kalp ortaklığıyla mümkün

Adaletle yerinde durur dağlar. Adaletle uzayıp dağları aşar yollar.

Nehirler aynı şarkıyı, kendi dillerince, adaletle okuyup denize varma savaşı verirler. Vadileri, kayalık yatakları, dikenli menzilleri adalet sevdasıyla aşarken yüksekten düşmeyi de göze alırlar.

Adalet güven şehrinin kalesidir.

Adaletin olmadığı yerde onun komşuları, sevgi, merhamet, şefkat, cömertlik de yaşayamaz hale gelir.

Adalet, gaflet kapısının açık bırakılmasıyla tehlikeye düşer. Gaflet, bilinçsiz kalma durumu, zulme hazır ortam olarak tezahür eder.

Adaleti korumak, aklın ve kalbin, bilgi ve duygu ortaklığı sayesinde mümkün olur.

Adalet duygusu, alınan ve verilen nefese sıkıca rapt edilmeden icra-i faaliyet edemez ve güvenli korunamaz.

Rakamların terazisi tek başına, sapmaya, aklı kandırmaya yönelik teçhizatlıdır. Akıl terazisini duygu kefesi ile dengeleyip adalet eyleminden mutmainlik devşirmek, onu yerleşik kılmada önemli merhaledir.

Adalet kalesinde sürekli, teyakkuz halinde nöbet tutulmalı, içeri çekilen nefesi denetime tutmalı. Nefesi alma ve verme anında, el ve dil ne iş yapıyor diye bakmalı, bilinç halinde olunmalı.

Bilinç dışı eylemde çirkin, çarpık sızıntılar, fark ettirmeden sürekliliğe dönüşür ve duygunun değişken karakterinden istifadeyle, akılla bağını koparır. Oluşan yeni hal, duygu körlüğü sayesinde, normalleşmiş algısıyla rahatlık sağlar. Bencillik de böylece başlamış olur.

 

Ahmet Mercan yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 12:37
YORUM EKLE

banner19