ACZ şiirleri hep okunsun orada!

Bu yıl ikincisi düzenlenen Cahit Zarifoğlu Şiirleri okuma saatinin mimarlarından Besim Bal da etkinliğe dair gözlemlerini etkinliğin geçmişiyle birlikte paylaşıyor..

ACZ şiirleri hep okunsun orada!

Gününü yanlış hatırlamıyorsam 2009 yılının 4 Haziran’ında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nin Hergele Meydanı’nda bir Cahit Zarifoğlu şiirleri okuması yapmıştık.

14898

Geçtiğimiz yıllarda çıkan Derkenar Dergisi’nin yönetmeni Seyfullah Aslan bu etkinliğin fikir babası olmuştu. Küçücük bir katılımla, yarım saate yakın, toplasan on kişiyi geçmez bir grupla yapmıştık bu okumayı. Sessiz, sedasız meydanın bir kenarında toplanmış; belki de bir etkinliğin icra ediliyor olma görüntüsünü bile verememiştik.

Hergele şiir okuması
Hergele şiir okuması
Hergele şiir okuması
Hergele şiir okuması
Hergele şiir okuması

Resimleri büyütmek için üzerini tıklayın.

Aradan bir yıl geçti. Cahit Zarifoğlu’nun ölüm yıldönümü olan 7 Haziran’a yaklaşmışken bir etkinlik daha yapalım; dahası geçen yıl yaptığımız okumayı gelenekselleştirmek adına ilk adımı atalım, dedik. Seyfullah Aslan’la bir iki görüşmeden sonra 11 Mayıs gününün uygun olduğuna karar verdik. Saat 16.30’da Zarifoğlu şiirleri okumaya başlayacaktık. Hazırlıklarımızı, duyurularımızı yaptık ve o gün o saatte Zarifoğlu şiirleri okuduk.

Beklenmeyen misafir!

Etkinliğimizin başlamasına yarım saat kadar vardı. Hergele’de Yerebatan Şiir Akşamları’ndan ve Bilim Sanat Vakfı’ndan tanıdığımız M. Lütfi Şen’le karşılaştım. Henüz dişini çektirmişti. Buna rağmen Zarifoğlu’yla ilgili “samimi ve sivil” etkinlik dediği okuma eylemimize gelmişti.

Saatlerimiz Zarifoğlu şiirlerini okumaya başlayacağımız 16.30’u gösterdiğinde Hergele Meydanı’nın tam orta yerine bir halka oluşturduk. Zarifoğlu’ndan şiirler, Yaşamak’tan bölümler okumaya başladık. Dakikalar geçtikçe halka genişledi. Bir şiir başka bir şiirle devam etti. Mikrofonsuz, plansız, gösterişsiz, sırasız, kendince bir şiir okuma eylemi gerçekleşti.

Edebiyat Fakültesi’nde olması önemli çünkü…

Bu etkinliğin Edebiyat Fakültesi’nde olması, birçok yerde Zarifoğlu etkinliğinin yapılmasından önemli bana kalırsa. Neden mi? Nedeni şu: Zarifoğlu tam on yıl boyunca bu fakülteyle ilişiği olan birisiydi. Kim bilir kaç kere bugün şiirlerini okuduğumuz bu meydanda sigara yaktı, oturdu, düşündü, yürüdü…

Geleneksel hale gelecek gibi…

2009 yılında ilk olarak gerçekleştirilen Zarifoğlu şiiri okuma saati bu yıl ilk yıla oranla oldukça yüksek bir katılımla gerçekleşti. Katılanların Zarifoğlu’nun eserlerini okumuş, Zarifoğlu şiiriyle okuyucu olarak sağlıklı bir ilişki kurmuş olduklarını gözlemledim. Bu da demek oluyor ki önümüzdeki yıl da Zarifoğlu’yla ilgili bu mütevazı etkinliği sürdürecek birileri çıkacaktır. Ve bu şiir halkası belki onlarca yıl sürecek bir halka olarak edebiyat tarihine eklenecektir.

O halde şimdiden tüm Zarifoğlu okuyucularını seneye yapılacak olan İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Geleneksel Zarifoğlu Şiiri Okuma Saati’ne bekliyoruz…

 

 

 

Besim Bal gelenekselleşmesini murat ederek haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 00:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
aksiyom
aksiyom - 10 yıl Önce

"gerçekten" emek verdiğini bildiğim arkadaşlarımın emeğine sağlık.. umarım aynı güzel düşüncelerle tekrar buluşur, şiirler okur, muhabbet ederiz.. hakkıyla!!

aksiyom
aksiyom - 10 yıl Önce

"gerçekten" emek verdiğini bildiğim arkadaşlarımın emeğine sağlık.. umarım aynı güzel düşüncelerle tekrar buluşur, şiirler okur, muhabbet ederiz.. hakkıyla!!

banner19

banner13

banner26