Açe'de patlıcan bizimkinden farklı!

Açe’de Uzak Asya’nın temiz yürekli insanlarıyla, üstelik bir de Ramazan’da muhatap olmanın verdiği huzur bir başka…

Açe'de patlıcan bizimkinden farklı!

 

Açe’de Uzak Asya’nın temiz yürekli insanlarıyla, üstelik bir de Ramazan’da muhatap olmanın verdiği huzur bir başka… Açe’de bizi karşılayan kardeş kuruluş yetkilileri, Ramazan’ın orada bir gün geç başlıyor olmasından dolayı iftar programı yerine akşam yemeği için bir şeyler yiyebileceğimizi umdukları mütevazı bir restorana götürüyorlar. Akşam yemeğinin tadı bir yana, doğal meyvelerden taze sıkılmış olan meyve suları daha etkileyici geldi. Özellikle takdim ettikleri patlıcan suyunun hazırlandığı patlıcanların bizim patlıcanlardan çok farklı olduğunu öğreniyoruz. Yoksa ilk fırsatta Türkiye’deki aileleri arayarak bugüne kadar bu güzel suyu nasıl içemediğimizi öğrenmeyi ve onlara tarif etmeyi planlıyorduk Konaklayacağımız otel için yoldayız.

Açe’de Ramazan nasıl geçiyor?

Açe'de Ramazan

Ramazan ayı, Endonezya’da farklı etkinlikler ve bir aylık hayr maratonunu en iyi şekliyle değerlendirme ayı olarak geçiriliyor. Bu farklılık sokaklara yansıyor. Ramazan ayında okullar bir süre öncesine kadar tatil oluyorken, son birkaç yıl ilk 15 günü eğitim yapılıyor ki o da öğlen 11.00 gibi bitiyor. Eski uygulamaya devam eden özel okulların sayısı da az olmuyor. Ramazan ayı Kur’an eğitimlerine veriliyor ve ezberlerin yanında tabii ki Kur’an-ı Kerim hatimleri bolca yapılıyor. Namaz vakitlerinde camileri dolduran insanlar namazın ardından hatim okumaya devam ediyorlar. Her sohbetin başlangıcında bu ayın Kur’an-ı Kerim ayı olduğu öneminin belirtilmesine ve teşviklerine, günü nasıl değerlendirmeleri gerektiği tavsiyesi eşlik ediyor.

Mescitlerde gece salavat ve tekbirlerle kılınan teravih namazının ardından yine hoparlörle Kur’an-ı Kerim sahur vakti girene kadar okunuyor. Bu şekilde okunmayan mescitler halk tarafından uyarılarak bu uygulama isteniyor. Akşam namazını takiben iş yerleri kapanmaya başlıyor. Yakıt istasyonları dahi hizmet vermiyor. Kapıya bırakılan “Waktu Salat Tutup” yazısı ile müşterilerini nazikçe red ediyorlar. Bu yüzden aracınızın yakıt ayarlamasını bu saatlere bitmeyecek şekilde ayarlamak gerekiyor. Aksi halde mescit için bile yola çıkmışsanız yolda kalmanız işten bile değil! Yatsı namazı için ezan sesinin yükselmesiyle bütün işyerleri kapanıyor. Sokaklardan beyazlara bürünmüş Açeli kadınların yol boyunca en yakın mescide yönelmeleri geceye farklı bir görüntü veriyor. Teravih namazını birlikte eda ettikten sonra eller dünya Müslümanlarının yaşadıkları sorunların bitmesi için Rahman olan Allah’a yöneliyor.

Açe sokaklarında Ramazan

Açe'de Ramazan

Ramazan’ın Açe sokaklarına yansıması çok daha farklı oluyor. İlk göze çarpan sokakta kurulan, şeker kamışı, hindistan cevizi ve diğer meyve sularının taze bir şekilde sıkılıp satıldığı seyyar yerler. Bu seyyar işyerleri bize gösteriyor ki Açeliler iftar saatlerinde sokaklarda olmayı daha çok seviyor. İslami hassasiyetin yüksek olduğu şehirde Ramazan ayı içinde açık olan restoran veya yemek mekânı bulmak imkânsız. Yönetim kurallarına göre, bu tür mekanları açık tutmak şeriat polisi tarafından alıkonulmayı gerektiriyor. Bu caydırıcılık bir yana, herkesin birbirine olan saygısı şimdilik bu yasayı uygulamaya gerek bırakmıyor. Herhangi bir marketten su alırken sizi kırmadan nazik bir şekilde “oruçlu değil misiniz” sorusunu yöneltiyorlar.

Açeliler “bu ikram ayında kimse mahrum kalmamalı, herkes hissesine düşen hayrı ecir hanesine yazdırmalı” düşüncesindeler. Sokaklarda yol aldıkça yüzlerinde gülümseme olan insanlarla karşılaşmak sizi teselli ediyor. Uzaklarda olmayı unutup bu mutlu insanlara eşlik ediyorsunuz. Yüzlerinde Ramazan sevinci olan bu insanlar bir fırsat bulup size bir şeyler yapabilmeyi gözlüyor.

İftar saati yaklaştıkça sokaklarda kalabalıkların artmaya başladığını görüyoruz. Ulaşım aracı olarak kullanılan motosikletlerle aile boyu sokaklarda geziye çıkan insanlar renkli görüntüler oluşturuyor. Ailece sokağa çıkan insanlar iftarlıklarını yol üzerine kurulan bu mütevazı yerlerden alıyorlar. Evlerde birlikte iftar yapma kültürünün yaygın olmadığı Açe’de daha çok restoran tarzı yerlerde kalabalık gruplar halinde iftarlar açılıyor. Aileyi eve davet etme yerine dışarıda bir ortamda misafir etmeyi tercih ediyorlar. Fakat biz bizi iftara davet eden aile ile iftarımızı evlerinde açtık. Öncelikle iftarlık alış verişleri yapmak üzere yola koyuluyoruz. Belirli mekânlarda iftarlıkları aldıktan sonra döndüğümüz evde iftarı birlikte açma imkânımız oldu.

Bizler de bu kadar renkli bir Ramazan heyecanının yaşandığı Açe’de nasıl bir bayram süreci yaşayacağız, heyecan içinde bekleyeceğiz.

 

Reşad Başer Açe’den yazdı

Yayın Tarihi: 10 Ağustos 2012 Cuma 17:59 Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2012, 05:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
suphibayram
suphibayram - 10 yıl Önce

Açe Yetimhanesinin hamisi kıymetli kardeşimizin hayırlarının kabul olmasını niyaz ederim.Allah cc muvaffak etsin,daim kılsın.Bayramını şimdiden tebrik ederim.Ailesine ve yetimlerle beraber büyüyen oğluna esenlikler dilerim.

banner19

banner36