Abdurrahman Arslan TVNET'te!

Sevmekten Öldüren İdeoloji: Milliyetçilik TVNET'te!

Abdurrahman Arslan TVNET'te!

Yusuf Armağan’ın sunduğu Yeryüzü Notları’nda bu hafta ‘milliyetçilik ve ulus devlet’ konuşuluyor. Sosyolog- Yazar Abdurrahman Arslan’ın katılacağı programda, “Milliyetçiliğin kökenleri nedir? Ümmetten yaratılan ulus, neden sorun üretme mekanizmasıdır? Fransız İhtilali neyin başlangıcıdır?” gibi sorulara cevap aranıyor. Modernizm ve ideoloji, kapitalizm ve demokrasi kavramlarına yönelik sorgulamaların da yapılacağı programda Avrupa’daki ulus tecrübesiyle Ortadoğu’daki ulus devlet örnekleri neden farklı sonuçlar doğurmuştur? sorusu da mercek altına alınıyor. Açılım tartışmalarında etnisitenin yeri ve milliyetçiliğin yükseliş nedenlerine yönelik değerlendirmelerin de yapılacağı programı kaçırmamanızı öneririz.

Yeryüzü  Notları 23 Aralık Çarşamba 18:00’de TVNET’te

 

Süleyman Çobanoğlu
Süleyman Çobanoğlu

Süleyman Çobanoğlu Gökdemir İhsan'ın konuğu!

“İslamlıkta kavuşmak yoktur”un şairi N’aber’de

Gökdemir İhsan’ın hazırladığı “N’aber”, sanatçı ve yazarların dünyalarını izleyiciye aktarmaya devam ediyor. Şiirleri, senaryoları ve programlarıyla tanınan Süleyman Çobanoğlu’nun katılacağı programda şiir, kitap, televizyon ve hayat konuşuluyor. Aşk ile Hain Kardeş, Yobazlığa Övgü, Şiirler Çağla ve Hüdayinabit gibi ayrıcalıklı kitaplarla birlikte, “bilesin kavuşma yoktur İslamlıkta, kavuşanlar ancak gâvurdur” gibi çok konuşulan mısraların şairi olarak da bilinen Çobanoğlu, bugünlerde okuduğu kitapları, çalışmalarını ve kendi dünyasının renklerini paylaşıyor. Her bölümünde farklı bir ismin ağırlandığı programda, sanatçı ve yazarlar hayatlarını, hikayelerini ve gündemlerini paylaşıyor. Aktüalite ve kültür adamlarına uzatılan mikrofonlara verilen cevaplar renkli bir dünyanın kapısını aralıyor. Sanata ve hayata yeni açılar, yeni selamlar için

N’aber, 24 Aralık Perşembe 15:45’te TVNET’te.

TVNETİyi seyirler…

AçılımKitap'tan yeni kitap/

Mark A. Kishlansky- Batı’nın Kaynakları

Harvard Üniversitesi tarih profesörlerinden Mark A. Kishlansky’nin hazırladığı ve Türkçe’ye M. Kürşad Atalar tarafından kazandırılan Batı’nın Kaynakları adlı eser, AçılımKitap tarafından yayımlandı. Kitabın, Batı Medeniyeti’nin felsefi, siyasi ve kültürel köklerini anlama noktasında Türk okuruna bilgiler sunuyor.   

Kitap iki ciltten oluşmakta ve ikinci cilt, ‘Aydınlanma’nın başlangıç yıllarından modern döneme kadar geçen sürede etkili olmuş  şahsiyetler ve olaylarla ilgili belgeleri içeriyor.

İyi okumalar…

Bilal Kemikli
Prof.Dr. Bilal Kemikli

Bursa/ Yunus Emre sohbeti!

İki yıldır TYB Bursa'da güzel söyleşiler son demlerini de bereketle sürdürmeye devam ediyor.

Seyyid Usul Kültür Merkezi'nde saat 19:30'da Prof.Dr. Bilal Kemikli Şiir ve İrfan: Yunus Emre” konulu bir sohbette bulunacak. TYB Bursa sizleri bekliyor.

İyi dinlemeler…

 

Arda Şeker sessizce bildirdi

Yayın Tarihi: 23 Aralık 2009 Çarşamba 07:57 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2009, 09:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet gemici
ahmet gemici - 11 yıl Önce

ismet özel de bugün saat 20.00'da habertürk'te balçiçek pamir'in konuğu.

banner26