Abdülhamid Han'ın fotoğraflarıyla Darülaceze

Darülaceze Müessesesi tarafından, Sultan Abdulhamit Han'ın Darülaceze ile ilgili kendi çekmiş olduğu fotoğraflardan bir bölümü iki ciltlik bir albüm olarak hazırlanıp ilgililere sunuldu..

Abdülhamid Han'ın fotoğraflarıyla Darülaceze

 

Ramazan'ın ilk Cumartesi akşamı Beyazıt civarındaydım. Yatsı ve teravihi Beyazıt Camii’nde kıldım. Beyazıt Camii’nin tamiratta olması bu koca camiyi mübarek Ramazan ayında biraz boynu bükük bırakmıştı. Selatin camilerin tamiratlarını daha hızlı yapıp mübarek Ramazan ayına neden yetiştiremezler, bunu çok merak ederim. Yılda bir kere Beyazıt meydanında Dini Yayınlar Fuarı yapılacak. Oraya insanların gelmesi murad ediliyor. Fakat meydandaki caminin namaz kılacak alanı küçücük. Neyse, bunda da bir hikmet vardır diyerek namazı eda ettikten sonra, meydandaki kitap fuarına doğru yöneldim.

Kitap fuarı Sultanahmet'ten Beyazıt’a geldikten sonra toplam ziyaretçi olarak sanki eski günlerini arıyor. Fuarı organize edenler fuarın çevresinde geniş bir sahne ve seyir mekânı oluşturmuşlar. Orada hem sohbet hem de müzik programları tertip ediyorlar. Bu programların belli sayıda ilgilisi her daim bulunuyor.

O akşam ise saat geç olmasına rağmen fuarın içi eski Sultanahmet günlerine göre zayıf olmakla birlikte yine de kısmen canlı idi. Girdiğim kapının hemen bir kaç stand ötesinde Darülaceze Müessesesi’nin yeri vardı. Biraz ilerlediğimde Darülacezenin Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu eski dostum Nevzat Özkaya Bey beni çevirdi. Uzun yıllardır yüz yüze görüşemediğim Nevzat kardeşimle hararetli bir kucaklaşmadan sonra birbirimize hal hatır sorduk. Derken Nevzat Bey beni standa götürüp “sana bir albüm hediye edeceğim ağabey” dedi.

Görselleri büyütmek için

üzerini tıklayınız

Cennetmekan Sultan Abdulhamit Han'ın Darülaceze ile ilgili kendi çekmiş olduğu fotoğraflardan bir bölümünü arşivlerden araştırıp bulmuşlar ve iki ciltlik bir albüm olarak hazırlamışlar. Bence çok anlamlı bir çalışma olmuş.

Darülaceze Müessesesi’nin kuruluş yıllarına ait resimler bulunuyor

Eve döndüğümde hemen karıştırmaya başladım. İki cilttik fotoğraf albümünde takdim bölümlerinden sonra 30'ar adet fotoğraf kullanılmış. Fotoğrafların altlarında Osmanlıca olarak nerenin fotoğrafı olduğu yazılı. Fotoğrafların basılı olduğu sayfanın karşısında o fotoğraftaki Osmanlıca yazının latinize edilmiş hali, bir küçük izahatı ve İngilizcesi de ilave edilmiş.

Bu çalışmanın editörü olan Nevzat Özkaya'nin takdim yazısından öğrendiğimize göre Sultan Abdülhamit Han'ın 35 bin fotoğrafı içeren koleksiyonu Yıldız Albümleri olarak muhafaza ediliyor. Elimizde bulunan iki adet albümde Darülaceze Müessesesi’nin kuruluş yıllarına ait resimler bulunuyor.

Binanın eski dış ve iç görünüşleri, çeşitli birimleri, bahçesi, mutfağı, çamaşırhanesi, sağlık birimleri, çocuk ve büyüklerle ilgili çeşitli bölümler, inşaat sırasındaki bazı görüntüler, mescid ve sair bize “kuruluş sırasında burasının genel havası nasıldı” tarzında bilgi verecek resimler seçilmiş ve titiz bir çalışma ile basılıp ciltlenmiş.

Tatlı bir Ramazan akşamında, teravih sonrasında gerçekleşen ayak üzeri bir sohbetin diş kirası böylesi iki güzel albüm oldu. Bu çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sn. Fatma Şahin Hanım’ın himayelerinde gerçekleştirilmiş. Darülaceze Başkanı Sn. Nevzat Bayhan bulunduğu her ortamda kültürel çalışmaları destekleyen ve gelişmesine katkıda bulunan bir kişi olarak bu hizmetin yapılmasını sağlamış. Kurumun basın danışmanı ve bu çalışmanın editörü Nevzat Özkaya da titiz bir araştırma ve organizasyon ile kütüphanelerimiz için değerli bir eser meydana getirmiş.

Tüm emeği geçenleri kutluyor, Darülaceze'nin bu minvalde bundan sonra da yapacağı çalışmaları merakla beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

 

Ali Osman Selanikli yazdı

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2013 Pazartesi 12:13 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 15:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çetin tekin
çetin tekin - 5 yıl Önce

hocam resimlerin pdf sinin bir linki yokmu ben kütüphanede bir kaçını tarattım fakat doyumsuz bir belge bu güzelligi insanlarla paylaşıp merak uyandırmak adına saygılar

banner26