93 STK 'değişen dünyamızda aile'yi tartışıyor

Konya’da öne çıkan 93 sivil toplum kuruluşu, bugünlerde ‘Değişen Dünyamızda Aile’ başlıklı bir ufuk turu programında bir araya geldi.

93 STK 'değişen dünyamızda aile'yi tartışıyor

 

Konya, manevi iklimi yanında potansiyelinden çok daha fazla hayır organizasyonu ile de dikkat çeken bir şehir. Bu şehirde faaliyet gösteren 93 sivil toplum kuruluşu her yıl “Ufuk Turu” düzenliyor. Bu organizasyon için çalışanlardan Sami Sorgun, Latif Selvi, Mehmet İncili, Muhsin Görgülügil öne çıkıyorlar.

Bu sene düzenlenen 9. Ufuk Turu’nun konusu “Değişen Dünyamızda Aile”… 16 Mayıs’ta başlayan program halen Alanya Bera Otel’de devam ediyor ve 20 Mayıs’ta son bulacak. Adem Seleş’in koordinatörlüğünde organize edilen toplantıya; Konya’daki üniversite ve cemaat önde gelenlerinin iştiraki, toplantılarda konuşulan konuların toplumsallaşması yönünde de önemli katılım olmasını sağlamaktadır.

Aile dört duvarla televizyon arasına sıkışmış vaziyette

Toplumun temel çekirdeği aile; artık çekirdek aileye indirgenmiş, televizyon ve internetin ürettiği bir değerler sistemine mahkum olmuş, birbirinden beklentisi maddiyatla sınırlanmış bir hale doğru evriliyor. Aile içi sorunları çözmek konusunda bir değere ve hakeme sahip olmayan evliliklerde boşanmalar artıyor, aile içi şiddet her gün medyada boy gösteriyor.Konya Ufuk Turu - Değişen Dünyamızda Aile

Anneleri televizyon dizilerine, çocukları internete ve sokağa, koca kurtlar sofrasına; aile ve ahlâkı devlet eğitim sistemine emanet edilmiş aileler. Yapılan anketlerde “aile içi sorunlar için kime müracaat edersiniz” sorusuna %65’lik bir kesim “hiç kimseye” diyor. Bu cevaplar yetişkin ve yetkin olmaları bakımından sorunları çözme yeterliliğinden değil herhalde… Herkes yalnızlaştığı gibi aile de dört duvarla televizyon arasına sıkışmış vaziyette.

Hükümetten de “Ufuk Turu” toplantısına katılım var

Artık maddi beklentileri karşılaması umuduyla kurulan evliliklerin oluşturduğu aile, güven, sadakat, mutluluk temelli bir bina üzerine yükselmiyor. Daha çok maddiyat ve özellikle müreffeh bir hayat beklentisi üzerine bina ediliyor. Bu nedenle topluma sunulan dizilerdeki hayatı yaşamak için her yol mübah addediliyor ve bu hayatı yaşayabilmenin bedeli, -Batıda olduğu gibi- bekar anneler, boşanmış ailelerin çocukları oluyor. Artık Batıda ve filmlerde rastladığımız bütün sorunlar gelecekte Türkiye’yi bekliyor.

Gittikçe sorunların artma potansiyeli toplumsal bir rahatsızlık halini alıyor.  Değerler üzerine, özellikle İslam’ın aile değerleri çerçevesinde bir aile hayatı müzelere konacak kadar nadir ve eskiye ait bir hatıraya dönüşmek üzere. Bazı İslamcı ailelerin bile modern çocukları var, anne ve babalarının idealizminden uzak; rasyonel ve realist bir hayat anlayışı içindeler. Dava adamlarının çocukları bu haldeyse toplumu varın siz düşünün.

İşte bu temel sorundan hareketle bir ufuk turu düzenleyen Konya’daki Sivil Toplum Kuruluşları üç gün boyunca,

1.Prof. Beylü Dikeçligil’in oturum başkanlığında Doç Mustafa Orçan, Doç. Mustafa Tekin, Prof. Celalettin Çelik’le Türkiye’de Aile;

2.2.Prof. Ahmet Battal’ın oturum başkanlığında, Prof. E. Alper Güvel, Dr. Ender Karakoç ve Doç Köksal Alver’le Aile Toplum İlişkileri;

3.Prof. Saffet Köse’nin oturum başkanlığında Ayşe Böhürler. Prof. Mualla Uydu Yücel, Abdurrahman Arslan’la İslam Dünyasında Aile;

4.Prof. Mustafa Aydın’ın oturum başkanlığında Ali Erkan Kavaklı, Prof. Erol Göka, Prof Abdülkerim Bahadır’la Sosyalleşme ve Eğitim Kurumu olarak Aile konularını tartışacaklar.

Ayrıca hükümetten Ahmet Davutoğlu, Fatma Şahin’in gibi bakanların da katılacağı ve farklı söyleşilerin de bulunduğu toplantı Ufuk Turu Kapanış Bildirgesi ile sona erecek.

Sürekli dışımıza yönelen dürbünümüzü bırakalım, ailemize dönelim

Büyük davalar bazen aile, çocuk gibi daha özel meseleleri ikinci plana atabiliyor. Bu nedenle büyük dava adamları ya evlenmiyor ya da çocukları kendi başlarına büyümek zorunda kalıyorlar(dı).

Artık toplumsal sorumluluk, siyasal sorumluluğun önüne geçmeye başladı. Konya Sivil Toplum Kuruluşları bu önceliğin farkında. Bu nedenle aile gibi temel bir kurum ve  sorun (artık gittikçe ‘sorun’ hali alıyor) hakkında böylesine kapsamlı bir ufuk turu düzenlemesi her türlü takdirin ötesinde.

İnşallah yuvamızın ve çocuklarımızın devlete bırakılamayacak kadar önemli olduğunun hepimiz farkına varabiliriz. Sürekli dışımıza yönelen dürbünümüzü bırakır; sevgi ile bakan gözlerle ailemize, çocuklarımıza ve eşlerimize (de) döneriz. Küçük cihattan sonra büyük cihada çağıran mesaj belki bu inceliği de hatırlatıyordur diyerek.

 

Dursun Demir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 14:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13