7 idiler, 11 oldular; geliyorlar!

Zarif Haykırışlar gittikçe güzelleşiyor. Yağmur ve çay güzelliğiyle, kubbelerle...

7 idiler, 11 oldular; geliyorlar!

Yaklaşık 4 aydır istinasız her ayın 7’sinde büyük yazarımız Cahit Zarifoğlu’nu anmak, rahmet okumak, dualar etmek için Türkiye’nin farklı illerinde el ele veren gençler bu ay tam 11 ilde saat 18.00’de sözleştikleri yerde buluştular.

Zarif Haykırışlar, İstanbul, 7 Ekim.
(+)

Birbirlerini hiç tanımasalar da…

İstanbul’da düzenlenen Zarif Haykırışlar’da bu ay 2 farklı sürprizle karşılaştık. Yağmur sesiyle bütünleşen Yusuf Goncagül bestesi, haykırışlara güzellik kattı. Ayrıca Cahit Zarifoğlu imzalı ayraç dağıtmaları da zarifçeydi. Birbirlerini belki de daha önce hiç görmemiş, tanımamış gençlerin toplanıp onun zarif şiirlerini okumaları, böyle bir etkinliğe katılmaları çevreleri tarafından garip karşılansa da, onların bu zinciri koparmaya hiç niyetleri yok. Aksine her geçen ay daha da kenetleniyorlar birbirlerine Zarifoğlu hürmetine.

Gittikçe çoğalan katılımcılarımıza Zarif Haykırışlar’ı sorduk. Böyle bir organizasyon gençlerimize ne derece yararlı oluyor ve mutlu ediyor, öğrenelim dedik.

Hamza Algül (İstanbul): İstanbul çok zarifti bugün.

Tuğçe Güngördü (İstanbul): İstanbul'daki Zarif Haykırışlar’a katılan biri olarak söyleyebilirim ki şiire doyduğum bir program oldu. Şiir okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Dönay Çelik (İzmir): Ben şiir dinletisi diye gitmiştim. Tanışma ve kaynaşma niteliğinde oldu. Daha kapsamlısını bekliyoruz inşallah. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Zarif Haykırışlar, İstanbul, 7 Ekim.
(+)

Şehadet Gerçek: İnsanoğlunun elindekilerin değerini bilmediğinin bir göstergesi daha. Kırıkkale'de yasayan birileri için hayalken, bazıları gitmeye üşenebilir bu tarz şeylere. Hayırlısı olsun bakalım, inşallah zamanla büyüyecek bu kitle. Herkes Zarifoğlu’nu anlayacak kadar özel değil demek ki.

Ayşe Nesibe Yılmaz (İzmir): İzmir’de ilk defa olduğu için tanışma ve sohbet oldu. Şiir de okuduk, sohbete de doyduk. Gelen edebiyat öğretmeni abiler, gazeteci Murat Tokay, Nihat Dağlı Abi ve Mustafa Küçük'e ayrıca teşekkürler. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinden katılan arkadaşlara da minneti bir borç biliriz. Nuh ve Murat’a da teşekkürler.

Bilal Renkçi (Sivas): 29 dakika belgesel izledik güzelce, ardından şiirler okundu ve çay servisi yapıldı.

Karanlık Aydınlık (Sivas): Sivas'ta benim hatırladığım 14 kişiydik.

Sümeyra Çağdaş (Çorum): Biz de Çorum'da düzenledik programı. Çok güzeldi. Ortam çok iyiydi. Bu çalışmaya vesile olan herkese teşekkürler.

Esra Köseoğlu (Ankara): Sabır nedir bana sor! Zaman bir kuşak gibi sarıl sarıl bitmiyor. Gel 7 Kasım gel!

Zarif Haykırışlar, İstanbul, 7 Ekim.
(+)

Reyhan Aldemir (İzmir): İzmir'de de ilk olduğu için heyecanlıydık. Nesibe ve bir arkadaşla yarım saat kadar oturunca kimsenin gelmeyeceğini, 3 kişi yapacağımızı düşünmeye başlamıştık. Ama çok şükür zarif gönül insanları yalnız bırakmadı. Bu imkânı sunan, düşünen, katılan, destekleyen tüm arkadaşlara, hocalarımıza, abi ve ablalarımıza teşekkürler... Allah razı olsun!

Şifa Sarıçam (Sivas): Zarifçe bir haldeydik...

Haluk Doğan (İzmir): İzmir çok iyiydi. Az da olsa şiirler okundu. Muhabbet edildi. Nihat Dağlı Ağabeyimiz konuştu, biz dinledik. Biz konuştuk, o dinledi. Mustafa Ağabeyin 'cik' hikâyesi güzeldi. Mekân şiir okumaya, muhabbet etmeye müsaitti. Tek 'kötü' olan hesabı kızların ödemesiydi. Bu durum bizi çok yaraladı ve “ne çok acı var” dedik.

Hasan Emre Kaya (Konya): Bu şehr-i canan’a çok yakıştık Zarif’lik...

Remzi Cin (İstanbul): Yağmura, soğuğa, “izin aldınız mı?” diyene, onca yol geldikten sonra ayakta olma zorunluluğuna rağmen her şey çok güzeldi. Niyet Beyazıt Meydanı idi, nasip cami avlusu oldu. Bu da ayrı bir güzellikti.

Zeynep Taşçı (Bursa): Tamamen rastlantı eseri katıldım Bursa'daki Zarif Haykırışlar'a. Ama çok hoştu, 20 kişi vardı aklımda kaldığınca. Cahit Zarifoğlu’nun şiirleri okundu ve bir sonraki toplantımızda yapmayı planladıklarımız hakkında kısa bir sohbet ile de toplantımızı sonlandırdık. Ama böyle kısa zamanlara Cahit Zarifoğlu'nu sığdırabilmek ne mümkün.

Yunus Taşdemir (Çorum): Kahramanmaraş'ta 3.sü düzenlenen Zarif Haykırışlar gittikçe sayhaya dönüşüyor ve umuyorum ki Kahramanmaraş sokakları zarif seslerle yankılanacak.

Amine Mavi (İstanbul): Çok güzel bir etkinlikti. Zarifoğlu’nu tanımak, onun şiirlerini okumak, dinlemek ve bunu beraber yapmak çok hoştu.

Mehmet Seyyit Gazel (İstanbul): Dünyaya bizler de Cahit Ağabeyin sesinden ‘zarifçe’ haykırdık. Cahit Ağabeyle tanışalı 3 yılı aşıyor. Hatta çemberi genişletecek olursak ‘7 güzel adam’la tanışalı 3 yılı aşıyor. Biz ‘7 güzel adam’dan kendini en çok arayan ve kendi buluşunu şiirlerine de yansıtan Cahit Ağabeyin arayış maceralarını ve evrelerini, şiirleriyle onun hakettiğinden daha aşağı bir seviyede andık. Ama işin sevindirici yanı; Cahit Ağabeyin okuyucularının çoğalması ve çeşitliliğiydi. İnanıyorum ki bu etkinlik zincir halkaları sıklaştırarak ve genişleterek devam edecektir. Şimdi ben de birkaç günün havasına bakarak diyorum ki “Mavi gök orada mı?” Cahit Ağabeyime Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Feyzanur Öztürk Cahit Zarifoğlu’nu ananlar arasındaydı

Yayın Tarihi: 10 Ekim 2010 Pazar 12:15 Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2010, 18:33
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

Merhaba, haberi ilgiyle okudum. ben de Zarifoglunu sevenler arasindayim. yalniz yillardan beri hayret ettigim olay bi zarif sairi bu kadar seviyorlar buna ragmen cikip da su sairin anisina bir iki defa verilmis siir ödülünü sahiplenmiyorlar...Daha önce Asim abimiz burada bir mektup yayinlamisti Zarifoglu siir ödülüyle ilgili. Ama kimse bana misin demiyor. bir de gidinkarsi cenahin yarismalarina bakin her gecen gün yeni bir genc sair daha kesfediyorlar, yüreklendiriyorlar.

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

ama simdi yine yanlis anlasilirim, sol cenah dedim ya. sagi solu oldugundan degil isin özü adamlar kendilerinden sonraki nesili böyle heyecanlarla yetistirmeye calisiyorlar. bizim abilerimiz de yok ödül verilmedi cünkü söyle oldu, böyle oldu...birakin birbirinizle cekismeyi de su ödüle biri sahip ciksin artik. Asim Abi, daha önce özle mailini de istedim siteden bana dönen olmadi maalesef. Siz simdi bu yorumu olursunuz, sen yine genclere bir abilik yap da su ödülü bu sene bir organize et abi

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

bakin bakalim o zaman ne sakli siir dosyalari cikacak. bu yorumu okuyan abilerimiz de ellerini tasin altina koyarlarsa seviniriz. (aslinda ben ahmet adimla cikacagim zarifoglu ödülü veriliyor diye ilan verecegim ama bu defa karsima cikip sen kimsin diyecekler. ben de o zaman siz kimsiniz, niye sahipleniyorsunuz o zaman siz alip organize etseydiniz diyecegim ama yine de bizde duygusallik varya. abilerimie kiyamiyoruz!!! )
Asim abi, bak bu siz bu siteyi yaptiktan sonra genclik canlandi

Ahmet
Ahmet - 11 yıl Önce

Siz buna da el atarsaniz inanin o da olacaktir. Saygilar, hürmetler...

fatih çalışkan
fatih çalışkan - 11 yıl Önce

bu organizasyonun adana ayapına evsahipliği yapabilirim. bu güzel işi kim yapıyorsa bana bi mail atsın telefonla görüşelim inş.
mental_01@mynet.com

esma
esma - 11 yıl Önce

tamam, güzel, harkulade..! fakat neden bu etkinlik her ay sadece bir şair üzerine yapılıyor anlamıyorum..
onca insanın bir araya toplanması mütiş bi olay, anmalar, dua okumalar.. bütün bunlar çok güzel ama keşke her ay farklı bir şairi anmak için toplanılsa her ay farklı bir şaire dualar okunsa fatihalar aminler...
bizden bir fatiha bekleyen onca şairimiz, yazarımız var. madem böyle bir organizasyon başlatıldı bence dediğim öneride dikkata alınmalı..

Ayse Sahin
Ayse Sahin - 11 yıl Önce

Ahmet Bey, bizim kesimin düzenli olarak verdikleri bir ödülü var mi acaba?
ben aradim, bulamadim...nice sairlerimiz geldi gecti ama anisina hic bir ödül yok...bu nedenle neden sasirtici basligi koydunuz anlayamadim!!!

halime zorlu
halime zorlu - 11 yıl Önce

ben de bu etkinligin sadece zarifoglu ismiyle kalmasindan rahatsizim. iyi,hos,guzel. cemaat olmak, birlikte yapmak... zarifoglu'nun buyuk sair oldugu isi tartisilmaz bile..ama zarifoglu islam dunyasinin biricik ismi degildir.

banner26