5 yıllık göznuru bir Mushaf!

Hattat Hüseyin Kutlu'nun 5 yılda yazdığı Kur'an'ı Kerim FKM'de tanıtıldı. Hüseyin Kutlu ile mini bir söyleşi de yaptık.

5 yıllık göznuru bir Mushaf!
11456
(+)

FKM bu kez farklı bir geceye ev sahipliği yaptı. Hattat Hüseyin Kutlu’nun büyük emeklerini yansıtan Kuran’ı Kerim’i görmeye gelenlerin sayısı ise oldukça fazlaydı. İzleyiciler salona sığmadı, salon önündeki farklı hatlarda yazılmış Kuran’ı Kerim sergisi Program kadar ilgi çekiciydi.

Tanıtım programının sunuculuğunu Reha Yeprem yaptı. Geceye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Kaynak Kültür Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşit Haylamaz, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, İSAM Başkanı M. Akif Aydın, Şerafettin Kocaman ile Hasan Çelebi ve Ali Toy`un da aralarında bulunduğu pek çok hattat katıldı.

11457
(+)  

Mehtap TV`den canlı olarak yayınlanan gecenin bir diğer önemli özeliğiyse Mısırlı hafız Ahmet Naina, Fatih Çollak ve İshak Yetiş’in ziyaretçilere sunduğu Kur`an-ı Kerim ziyafeti oldu.

Hayri Küçükdeniz okunan ayetlerinin meallerini sundu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Günüç  ise  `Kur`ân Kitabeti` isimli sunumuyla gecenin tam bir Kur’an gecesi olmasına katkıda bulundu.

“Kur’an Mekke’de nâzil oldu, Mısır’da okundu, İstanbul’da ‘yeniden’ yazıldı”

11458
(+)

Peki bu Kur’an’ı diğer çalışmalardan ayıran özellikler nelerdi? En önemlisi tabi ki bu devrin en iyi hattatlarından birinin, Hüseyin Kutlu’nun kaleminden dökülmüş olması. Kur’an’ı Kerim’in bünyesindeki tüm yüce sanatlarla birlikte bir de süsleme sanatının en usta şekli birleşince ortaya çıkan görsel şölen...

11462
(+) 

6 boyda (orta, büyük, cep, hafız, rahle ve teheccüd) hazırlanmış olması. Özellikte teheccüd boyu ülkemizde ilk kez basılmış. Sebebiyse gece namazlarında hatim yapma imkanı sağlamak. Özel rahlesiyle Kuran’ı Kerim’i yüzünden okuyarak namaz kılmak mümkün.

Define Yayınları'nca yayımlanan Kur'an-ı Kerim'in özel baskısı için asitsiz, aharlı kâğıt ve hakikî deri cilt kullanılmış. Bu kalitede Kur’an’da Türkiye’de bir ilk.

11459
(+)   Hattat Hüseyin Kutlu

Kur’an ayetlerinin sonuna konulan durakların ya da noktaların yüzlerce çeşidi yapılmış. 1cm2 den daha küçük bir noktanın içinde, birbirine benzemeyen yüzlerce desen tasarlanmış. Esma’ül Hüsna’ya atıfta bulunmak maksadıyla 99 desen çeşidi Kur’an sayfalarını süslüyor şimdi… Ve ayrıca 14 farklı sure başlığı da desenlenmiş.

Cumhuriyetten sonra çok fazla Kur’an’ı Kerim yazılmadı

Gecede tüm yoğunluğuna rağmen Kutlu, kısacık röportaj talebimizi geri çevirmedi.

Bu eserin hazırlanış aşamasından bahsedebilir misiniz? Ne kadar sürdü, nasıl çalıştınız, günde kaç saatinizi çalışmalarınıza ayırdınız? 

11460Günde kaç saatimi ayırdığımdan ziyade söyle söyleyebilirim, havan yerinde değilse yazamazsın, günde 2 sayfa da yazabilirsin. Aslında her Kuran yazımı 5 sene sürmez, 1 senede de bitebilir, 6 ayda da biter. Fakat biz bunu özellikli yazmaya çalıştık, çünkü 7 ayrı boyda basılacak, bu basım tekniğine göre hazırladık, süslemesine özen gösterdik, yani farklı bir emek verildiği için bu kadar uzun surdu. 

Kuran üzerine yapılmış çok çalışma var, diğer çalışmalardan bu Kur’an’ı nasıl ayırt ediyoruz, neleri farklı? 

Diğerlerinden hat olarak ayrılacak bir şey yok. Nesih hattıdır bu, fakat sunu yapmaya çalıştım; zayıf okuyucuların çok rahat okuyabileceği, tereddüde düşmeden, kelimeleri yanlış okumadan sürdürebilecekleri bir tarzda yazdık.

Ayet sonlarında 99 farklı desen seçilmiş? 

O sanat özellikleri şöyledir: Ayet durağı diyoruz onlara aslında ecdadımız binden fazla durak yapmış, biz 99 tane yaptık. Bu su demektir; 1 cm karelik bir mekanda bine yakın tasarım yapmak! Bunun ne demek olduğunu biliyor musunuz bir düşünün. 1cm içerisinde binden fazla tasarım Kur’an’a olan hürmeti, bir Kur’an medeniyeti olduğunu ifade eder. 

11461
(+)

Kur’an’ı Kerim için her dönemde böyle büyük çalışmalar yapılmış, siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Cumhuriyetten sonra çok ender Kur’an yazıldı. Daha önceki yazılmış Musaflar mesela Hafız Osman Hayitzade, Hasan Rıza Efendi’nin hatları basılıyordu, onların orijinalleri yok ortada birbirinden kopya alarak basıldığı için çok kötü baskılar olmaya başladı , mesela vav’ların gözü kapandı, tırnaklar kayboldu vs. O bakımdan yeniden bir orijinal Musaf yazmaya ihtiyaç vardı, o ihtiyacına binaen biz de yeniden yazmış olduk. 

Basılacak kağıdın nasıl olması gerektiği üzerinde de durulmuş sanırım?

Şöyle özel bir baskı var. Onun sayfaları çok özel. Kağıdı ile cildi… Mesela hakiki deri cilt, kutusunun kapağında katığ sanatı var. Musafın yanağında mesela desenler var vs. Bunu çok iyi anlatamadım galiba, tabi görenler daha iyi anlayacak, tarif ile biraz zor.

 

Zehra Giray Kömür izledi ve konuştu

 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2010, 01:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Şamilov
Ahmet Şamilov - 9 yıl Önce

başta değerli hattatımızın sonra da bu haberi yapıp önümüze getirenlerin ellerina sağlık
teşekkürler

rumeysa
rumeysa - 9 yıl Önce

En önem verilesi şeydir Kuran..ne yazık ki,artık çokta özenilmiyo..Harika bi işe imza atmış Hüseyin Kutlu..ecrini katlamış,mesleğini taçlandırmış..Rabb in kelamına böylesi itina göstermiş..Rabb;karşılığını kat kat verir inşallah,Allah Ondan razı olsun....yazı için teşekkürler!

Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz - 9 yıl Önce

ilgili haberin videosu ve h. kutlu hocanın yorumu:

http://www.kitapkaynagi.com/urun.php?URUN=3274&ID=9

enes
enes - 9 yıl Önce

Tüm cümlelerinden sual olacağımız, dinlerken ve okurken her harfi için sevap alıcağımız Kuranı okuyup anlamak dileğiyle..
elinize sağlık..

Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 9 yıl Önce

Bir an için zengin olmak istedim. Bu baskıya sahip olabilmek için. Ama sonra aklıma daha iyi bir fikir geldi: Ruhuna sahip olmak!

banner19

banner13