banner17

41 maçının üçünü kaybetti sadece

Avustralya'da, müslüman olan boksör Anthony Mundine, müslüman aborjinleri tekrar gündeme taşıdı.

41 maçının üçünü kaybetti sadece

Avustralya kıtasının 18. yy’da İngilizler tarafından işgal edilmesiyle başlıyor Aborjinlerin trajik hikâyesi.

İngilizler kıtaya ayak bastıklarında 300.000 olan Aborjinlerin nüfusları 20. yy ortalarına gelindiğinde 45000’e kadar düşürülmüştü. Kısık sesle söylense de bu bir soykırımdı. Avustralya hükümeti, Aborjinleri, tıpkı kanguruları sıkıştırdıkları milli park tadında, ‘rezervasyon’ adını verdikleri izole alanlarda ikamet etmeye zorladı. Bu, cebrî hükmünün yürütülmesinde başarılı da oldu. Müşterilerine kanguru göstermek isteyen seyahat acentalarının, ‘yetmedi bir de Aborjin’ veriyoruz edasındaki tanıtım broşürlerinde arz-ı endam etti yerli halkın fotoğrafları.Kendi çizimleriyle aborjinler

Dedelerimizin öldürme fikri yoktu

Aborjinler, İslam’la medrese-i Yusuf’ta tanışmışlar. Bu öncü isimlerinden ilki Shahid Malik (Şehit Malik)… Şehit Malik, Avustralya’da silahlı soygundan dolayı 14 yıl hapis cezası çekmiş ve hapishanede müslüman olmuş; daha sonra 42 mahkumun da İslam’la şereflenmesine vesile olmuş. Şehit Malik, Avustralya’nın ABC kanalında İslam’ı neden tercih ettiğine ilişkin soruya şöyle cevap vermişti:

“İslam neyi savunuyor? İslam özgürleştiriyor, bir ulusun dominant bir şekilde diğer ulusları yönetmesine müsaade etmiyor. Irkçılık ve kolonyalizme sert bir şekilde karşı çıkan İslam, kardeşlik şiarını va’z ediyor. İncil’de de insanların öldürülmemesine, tecavüze uğramamasına, malın çalınmamasına yönelik uyarılar var. Ama hristiyan beyazlar bizleri katlettiler, bizim kadınlarımıza tecavüz ettiler, topraklarımızı elimizden aldılar. Dedelerimizin elinde onları öldürecek silahlar yoktu. Çünkü dedelerimizin öldürme fikri yoktu.” Bu konuşmanın, Avusturalya’da beyazlar için şok etkisi yarattığı da bir gerçek.

Anthony MundineÖnce “rugby”ciydi, sonra boksör oldu

Müslüman Aborjinlerin yeniden gündeme gelmesi biraz da eski ‘rugby’ci, sonradan boksör olan ünlü Aborjin Anthony Mundine’nin müslüman olması ile gerçekleşti. Anthony Mundine, ülkede tanınan bir rugby oyuncusuyken kendini ringlerde buldu. Bir zamanlar Türkiye’de radyoda büyük bir heyecanla dinlenen maçlarıyla Muhammed Ali’nin ve Müslüman Amerikalıların ünlü lideri Malcolm X’in kişisel serüvenlerini okuyarak 1999’da müslüman oldu.

Anthony Mundine

Anthony Mundine’nin, menajeri Kadir Nasır’ın verdiği Seventh Child-Malcolm X kitabından etkilenerek hidayet bulduğunu açıklaması üzerine Avustralyalı uzmanlar İslam’ı ve müslüman olan aborjinleri yeniden tartıştılar.

Anthony Mundine“Kulum bir adım atarsa…”

Mundine, müslüman olduktan sonra yaptığı açıklamada; “İslam bana yeni bir perspektif vererek, hayatımda yitirdiğim anlamı yeniden verdi. Allah, kulunun bir adım atması halinde kendisinin on adım daha atacağını buyuruyor. Allah’ı hayatımın her anında her yerinde hissediyorum” şeklinde konuşunca müslüman Aborjinlerde heyecan dalgası yaratmıştı.

İlk profesyonel boks maçını 2000 yılında oynayan Mundine, 10 maç sonra dünya orta siklet boks şampiyonu Sven Ottke’yle karşılaşmış, dramatik bir sonla, nakavtla kaybetmişti. Mundine, büyük uğraşlar sonrası tekrar Dünya Orta Sıklet Boks Şampiyonası finali için 2009 yılında karşılaştığı Daniel Geale’i sayıyla yenerek istediği şampiyonluğu kazandı.

Anthony Ocak 2010’da karşılaştığı Robert Medley’i de devirerek elinde bulundurduğu dünya orta siklet boks şampiyonu ünvanını muhafaza etti. Mundine, bugüne kadar çıktığı 41 maçın 23’ünü nakavtla olmak üzere 38 maçı galibiyetle kapatırken sadece 3 maçından mağlubiyetle ayrıldı.

 

 

Yusuf Ziya Gökçek haberdar etti

Anthony Mundine

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2010, 13:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
gultekin özen
gultekin özen - 9 yıl Önce

herf islamdan önceki döğmelerini hala taşıyor...ŞAMPİYON OLDUĞUNA GÖRE PARASI DA BOLDUR TEMİZLEME OPERASYONU YAPTIRMALIYDI..

banner19

banner13

banner20