4. Uluslararası İyilik Ödülleri Sahiplerini Buldu! İşte İyi'ler...

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde düzenlenen 4. Uluslararası İyilik Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. İşte örnek alınası sekiz güzel insanın iyiliklerle dolu hikâyesi…

4. Uluslararası İyilik Ödülleri Sahiplerini Buldu! İşte İyi'ler...

Dünyayı iyi insanlar kurtaracak. Dünyayı biz kurtaracağız. Dünya bizi bekliyor. Biz kim miyiz? Biz; Üsküdar’da bakkal Kanber amca, Kadıköy’de imam Levent Uçkan, Mardin’de öğrenci Hasan Kızıl, Afrika’da Tanzanya’da gönüllü Sevde Sevan Usak, Sakarya’da üniversite hocası Mahmut Karaman, Kanada’da lokantacı Yahya Hashemi / Ala Abdelrazaq Jabur, Amerika’da kimsesiz çocukların babası Muhammed Bzeek.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Uluslararası İyilik Ödülleri’nin bu yılki sahipleri yukarıda saydığım isimler. Bize sorumluluğumuzu hatırlatan iyilik gönüllüsü bu sekiz insanın yardımseverliği aşılayan, gıpta edilesi hayatı hepimize iyi gelecek cinsten.

Diyanet Vakfı’nın Türkiye’deki 1000 şubesi ve hizmet götürdüğü 140 ülkedeki paydaşlarıyla birlikte yapmış olduğu ortak çalışma sonucu bin 500 iyilik hikâyesi arasından seçilerek belirlenen sekiz iyilik gönüllüsü, geçtiğimiz günlerde yapılan törenle ödüllerine kavuştu. Dünyada iyiliği yaymak ve farkındalığı artırmak için yaşanmış iyilik hikâyelerini ve iyilik öncülerini ödüllendiren Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nı bu çalışmasından ötürü tebrik ederiz. İyilik hikâyelerini ayrıntılı okumak isteyenler için not düşmüş olalım, TDV Yayınları bu hikâyeleri “Dünyayı Değiştiren İyilik Hikayeleri” adıyla kitaplaştırıyor.

Bu yıl Uluslararası İyilik Ödülü verilmesi kararlaştırılan 8 iyilik öncüsünün isimleri ve iyilik hikâyeleri ise şöyle:

Sokak çocuklarını ve sokakta kalanları rehabilite ediyor

Levent Uçkan – İstanbul (Kadıköy)

Kadıköy’de tarihi Hasanpaşa Camii imam hatibi Levent Uçkan, mahalle kültürünü ve dayanışmasını pekiştiren projelere imza atıyor. 24 saat açık camide pek çok farklı etkinlik yapılıyor. Özellikle, sokak çocuklarına ve sokakta kalanlara rehabilite çalışmalarında bulunulmaya çalışılıyor.

Cami eşrafıyla birlikte önemli günlerde ve belli zamanlarda ‘yöre günleri’ yapmaya başlamışlar ve bu sayede mahallenin dokusunu korumaya çalışıyorlar.

Caminin hizmeti bunlarla bitmiyor. Muhtarlık ve hayırseverler aracılığıyla verilen akşam yemekleri sayesinde çok sayıda öğrenci 4 yıldır kahvaltı ve akşam yemeği için Hasanpaşa Camii’ne gidiyor. Gençlere yönelik eğitim ve kültür programları da ilgi çeken hizmetler arasında bulunuyor. Cemaatin destek verdiği bu hayırlarda birbiri ile tatlı bir yarışa bile girdiğini öğreniyoruz.

Ona “hayat tamircisi” diyorlar

Hasan Kızıl – Mardin

İyilik kahramanlarından biri Hasan Kızıl. Hasan, 22 yaşında Mardin Derik’te yaşayan genç bir iyiliksever. Ona “hayat tamircisi” diyorlar.

Hasan Kızıl, engelli hayvanlara kendi imkânlarıyla yürüteç ve protez yapıyor. İlk zamanlar oyuncaklardan, hurdacılardan bulduğu malzemelerden yürüteçler yapmaya çalışan Hasan, kendini hayvanlara adıyor ve onlara gönüllü olarak hizmet veriyor.

Bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden 200 hayvana protez yapmış, iki tane ise yurt dışına göndermiş. Genç tasarımcının en büyük hedefi 4 ayağını kullanamayan hayvanlar için biyosensör teknolojisini kullanarak biyonik ayaklar geliştirmek.

Üniversite sınavına hazırlanan Hasan Kızıl, hayvanlarla daha yakından ilgilenebilmek için veteriner olmak istiyor.

Bakkalın bir kısmını kütüphaneye çevirip çocuklara kitap dağıtıyor

Kamber Bozan – İstanbul (Üsküdar)

Kamber Bozan, 49 yaşında Üsküdar’da sıra dışı bir bakkal. Bakkalın bir kısmını kütüphaneye çevirmiş, mahallenin çocuklarına kitap dağıtıyor ve okudukları kitap karşılığında onlara istedikleri bir şeyi bedava veriyor.

Çocukların sevgili Kamber Amcası, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve durumu olmayanların istediklerini alabilmelerini kolaylaştırmak için kitap karşılığında alışveriş imkânı sağlıyor.

Sosyal medyada da oldukça fazla ilgi gören projeye birçok ilden kitap gönderilmiş. Hatta Kamber Bozan’a 5, 6 ay içinde 2 bine yakın kitap gelmiş.

İyilikle Tanzanya’yı değiştiriyor

Sevde Sevan Usak – İstanbul (Tanzanya)

Sevde Sevan Usak, Tanzanya’da Masaili bölgesinden bir çiftçi ile evlenmiş. O günden beri bölgedeki çocukların ve kadınların eğitimine destek oluyor.

Sadece bunlarla yetinmiyor Sevde Sevan; Okul bahçelerine ağaçlar dikiyor, komşular için meyve bahçeleri yapıyor. Yaşadığı Masaili bölgesinde elektrik ve su bulunmadığı için Türkiye’deki STK’larla görüşerek bölgeye su kuyuları yapılabilmesi için STK’ları harekete geçiriyor ve bölgede dört su kuyusu açılmasına yardımcı oluyor.

Sevde Sevan Usak, bir süre sonra Türkiye’den denemek üzere sorgum, fiğ ve arpa tohumları götürerek bölgeye ekiyor. Bunlarla birlikte bölgedeki açlığa bir çözüm olması açısından yine Türkiye’den sebze tohumları getiriyor ve bunları eşiyle birlikte kuyulardan birinin yakın olduğu araziye ekiyorlar ve burada da çok verimli sonuçlar alıyorlar. Bu araziye ektikleri sebzelerin yetişmesi sonucu sebzeleri Ramazan ayı boyunca tüm bölge halkına iftarlık olarak dağıtıyorlar.

Yakın bir zamanda Afrika’da bir okulun bahçesine 160 tane meyve ekiyorlar ve bu süreçte bölgedeki tüm okulları ağaçlandırmayı planlıyorlar. İyilik gönüllüsü Sevde Hanımın hedefi ise Afrika’yı bir milyon ağaçla donatarak, Afrika’nın çehresini değiştirmek.

Gündüzleri üniversite hocası, geceleri yardımsever

Mahmut Karaman – Sakarya

Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman gündüzleri üniversitede hoca; geceleri ise evsizlere, kimsesizlere el uzatan bir yardımsever. Arabasının üzerinde herkesi düşündürecek şu cümle yer alıyor: “Komşum aç yatmayacak.”

Mahmut Karaman geceleri İstanbul’u sokak sokak gezip evsizlere özellikle Suriyeli mültecilere çorba dağıtıyor. Günde yaklaşık 500 kişiye çorba ve ekmek dağıtan Karaman “bireysel olarak da yardım etmeyi öğrenmeliyiz” diyerek aşhane projesini örnek gösteriyor.

Mahmut hocanın eşi de bir iyilik gönüllüsü. İkisi beraber ilk başlarda yoksul ailelere, yeni evlilere ev eşyası alıyorlar fakat son yıllarda Suriyeli ailelere ev tutup ikinci el eşyalarla evleri döşüyorlar. Eski eşyalarını atacak olan evlerden bu eşyaları toplayıp Suriyeli ailelerin evlerine götürüyorlar. Mahmut hoca onların betonda yattıklarını bu sebeple bir hurda çekyata bile muhtaç olduklarını söylüyor.

Parası olmayanlara lokantalarında ücretsiz yemek veriyorlar

Yahya Hashemi / Ala Abdelrazaq Jabur – Kanada

Kanada'nın Montreal kentinde Müslüman lokantasında parası olmadığını söyleyen herkese ücretsiz yemek verilmekte. Bu küçük lokantanın sahibi Yahya Hashemi ve ortağı Ala Abdelrazaq işletmelerinin kapısına İngilizce ve Fransızca astıkları notla; parası olmayanlara ücretsiz yemek vereceğini duyurmuş.

Bu lokanta sahipleri "Aç olanı doyurmak inancımızın gereği. Ayrıca bu ülke bize çok şey verdi, biz de Kanada'ya bir şeyler vermek istedik. Bir insan parası olmadığını ve yemek istediğini söylerse, neden ve sebep sorulmadan güler yüzle ona yemek verilir.” diyor.

Bu yardım halkasına müşteriler bile katkıda bulunuyor ve bir sonraki parasız müşterinin hesabını ödüyorlar.

Kimsesiz çocukları evlat ediniyor

Muhammed Bzeek – ABD

Aslen Libyalı olan Muhammed Bzeek 62 yaşında. 1978 yılında ABD’ye göç etmiş ve o zamandan beri kimsesiz çocukları evlat ediniyor. Evlatlık aldığı 80 çocuğun 10’unu kaybetmiş.

Muhammed Bzeek, Chikago’da elektronik mühendisliği üzerine eğitim almış, Los Angeles’ta çalışmaya başlamış. Muhammed ve eşi 1995’te artık sadece ölüm döşeğindeki çocukları evlat edinmeye karar vermişler. O tarihten itibaren evlerinin kapılarını hastanelerde, soğuk odalarda ölümü bekleyen onlarca çocuğa açmışlar.

Muhammed Bzeek’in eşi 2015 yılında hayatını kaybetmiş. Fakat o, eşi öldükten sonra da çocuklara bakmaya devam etmiş. O ölümcül hastalığa yakalanmış kimsesiz çocuklara ışık olmak istiyor.

 

Abdullah Güner

Yayın Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 10:20 Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 09:32
YORUM EKLE

banner19

banner36