3. köprünün adı Hamidiye olsun!

Bir grup gençtiler bunu isteyen. Şimdi 5000 kişiye ulaştılar. Hedef ise 3 ayda yüz bin kişiye ulaşıp 3. köprünün adını Hamidiye koydurmak..

3. köprünün adı Hamidiye olsun!

Kavacık’ta F.S.M. Köprüsü’nü seyredip sohbet ettiğimiz üç inanmış arkadaşla geldi bu fikir.

Üstad, dedik. Bu köprünün ismi F.S.M. Halbuki Ulu Hakan ta ‘93 Harbi’nden evvel Rumelihisarı ile Anadoluhisarı’na köprü yaptırmayı projeleyip, kendi ismini koymuştu. Lâkin ‘93 Harbi’yle beraber girilen maddî olumsuzluklar el vermedi bu projeye.

Hamidiye Köprüsü

Bu projeden asır sonra aynı istikamette bir köprü açılıyor, ismi F.S.M. konuluyor. Keşke rahmetli Özal Abdülhamid (Hamidiye) koysaydı köprünün ismini.

Hemen bu sözlerimin arkasından çok delice ve bir o kadarda cesurca net bir cümle: “Özal koymadıysa, biz koyalım.”II. Abdülhamid Han

Rus Harbi engel oldu

Evet, bilirsiniz bu destanı. Ulu Hakan, Hicaz'la Viyana'yı birbirine bağlayacaktı bu projeyle. Hem de öyle bir köprüyle bağlayacaktı ki her kolona dört minare, döner topla deniz güvenliği ve gözetim kuleleri olan bir köprüyle bağlayacaktı. Bu proje ki; 2010 yılı şartlarında bile hayalperestçe. Ama Abdülhamid'in akıl ve zekasıyla gayet mümkün olan proje çizdirilmişti bile. Ancak talihsizlik bu ya; üzerine Rus Harbi patlak verir aynı zamanlarda.

3 ayda 100.000 kişi

Köprü projesinin ilk mimarı Abdülhamid'in isminin sözü bile edilmedi 1. köprüde de, 2. köprüde de. Ancak şimdi sünnet rakamdayız! Sıra 3. köprüde. Biz kesinlikle bu köprüye Abdülhamid Han'ın isminin verilmesini istiyoruz. İstiyoruz ve çalışıyoruz da. 1. ve 2. köprüde ismini geçirmeyenlerin inadına ısrarlıyız bu defasında.

Çok yakın zamanda kurduğumuz facebook sayfasında da bu fikre epey destek geldi: facebook.com/3.koprununadisultanabdulhamidolsundiyenler

Devamı gelecek

'Hamidiye Köprüsü' düşüncemiz olgunlaştıkça bununla da yetinmeyip, imza toplamaya girişeceğiz. Belki de meydan meydan, davet davet ıslak imza toplayacağız İstanbullulardan. Televizyon televizyon, radyo radyo dolaşıp 'Neden Hamidiye' derdimizi anlatacağız nasipse. Şimdilik ‘vira bismillah’ dedik ve bütün İstanbullu hemşehrilerimizden ve hatta tüm Abdülhamid severlerden maddî ve manevî desteğe talip olduk.

Ancak ismi geçen facebook sayfamızı kurduktan sonra, çabucak '3. köprünün ismi Atatürk olmalıdır' isimli grupların mevcudiyetiyle karşılaştık. Ve kısa vadede bizleri sayı bazıyla geçtiklerini tesbit ettik.

Elbette ki fikirlere saygılıyız. Fakat bu tür oluşumlar asla bizlerin heyecanını söndüremeyecek ve olayı ideoloji savaşına çekmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bizler şimdilik bütün Abdülhamid severlerden destek bekliyor, Abdülhamid'in isminin, bir köprüye verilerek de gelecek kuşaklara taşınmasını istiyoruz.

Gönül ister ki bu davamız; hepimizin davası olsun!

 

 

 

Ahat Özgerzen Abdülhamid lafzasını insanların ikrar etmesini bile ibadet bildi

Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2010 Cumartesi 20:54 Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 09:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlkay Türkyay
İlkay Türkyay - 12 yıl Önce

böyle bir tarihi hamaset sergilemeden önce bu sevgili arkadaşlar neden üçüncü köprü olsun sorusunun cevabını vermişlerdir umarım.Gerçi boş bir bekleni ya neyse

Ahmet
Ahmet - 12 yıl Önce

Hamidiye olunca siz ibadet mi etmiş olacaksınız. Saf müslümanlar sizi!

Kenan Subaşı
Kenan Subaşı - 12 yıl Önce

Günde 650 araç sıfırdan trafiğe çıkıyormuş,3. Köprü ile 1000 olur mu bilemem.3. köprü ile birlikte daha çok trafik kazası,daha çok trafik sıkıntısı,daha çok benzin-mazot-gaz harcanması (trafik sıkışıklığında çok enerji harcar araçlar,bu da bir kayıptır)daha çok milli gelir kaybı,daha çok batı ile entegre,daha çok istanbulun yol geçen hanına dönmesi,daha çok gökdelenleşmesi,daha çok açlık seviyesinin artması,istanbulun daha da metropolit şehir olması geliyor aklıma.ha hamidiye ha millau,farksız

Muhammed Albayrak
Muhammed Albayrak - 12 yıl Önce

hayırlı olur inşaallah, grup facebook'ta tavan yapıyor. müminler destek versin!

mecit eris
mecit eris - 12 yıl Önce

karsi olan arkadaslar bu girisimin daha felsefesini anlayamamislar. cok yazik....

Mehmet Bahadıroğlu
Mehmet Bahadıroğlu - 12 yıl Önce

Eleştirileri haksız buluyor, insaf bekliyorum.
Bizler 3. köprünün açılacağı kesinlik kazanıncaya kadar böyle bir girişimde bulunmadık. Netleştikten sonra ismi atatürk olmalıdır diyenlere ilk defa bir köprü çalışması yapan hükümdarın isminin verilmesini haklı bir şekilde sunduk. elbette köprünün yapımına da karşı çıkabilirdik, biliriz. ama madem yapılacak, hamidiye olsun. olmalı! bunu diyoruz, bunuu! yoksa köprü meraklısı değiliz. bir köprü varsa o da sırat köprüsüdür elbette!!! birileri bizi saf sanmakta, bizleri kötülemekte ve üzmekte. Destek yerine köstek! 3. köprü her halükarde açılacak. Açılacaksa ismi Abdülhamidle yâd edilecek!

hüseyin
hüseyin - 12 yıl Önce

3. köprünün adı hamidiye olmasın. çünkü 3. köprü olmasın. köprüye isim bulmak için bir araya geleceğinize şu dünya güzeli kente bi an önce adamakıllı bir kentsel planlama yapılsın diye bir araya gelin. bir şeyin iyide olsa kötü lsa adı sevdiğimiz birşey olunca iyi oluveriyor. ne enteresan mantık ama...

Rasim Soyluer
Rasim Soyluer - 12 yıl Önce

Çok güzel bir fikir, tebrik ediyorum. belki köprünün adı Hamidiye olmaz fakat bu öncü fikirleriniz sayesinde "historia" gibi budalaca bir ismin konulmasının önüne geçmiş olursunuz. Kimseyi menmun etmek veya ikna etmek zorunda da değilsiniz. Düşünmeye, düşündürmeye devam...
Selamlar


banner26