3 günde Kur'an'ı öğretiyorlar!

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, son birkaç yıldır yaz aylarını oldukça hareketli geçiriyor. Peki, ama neden?

3 günde Kur'an'ı öğretiyorlar!

Marmara İlahiyat Vakfı ve Tiyemder’in ortaklaşa gerçekleştirdiği bir program var. Bu bir Kur’an kursu ancak uyguladığı metod itibariyle diğer kurslardan ayrılıyor. “3 günde Kur’an okumayı öğretiyoruz” sloganıyla yola çıkan mezkur iki vakfın düzenlediği kurs çok rağbet görüyor. Biz de merak ettik, “3 günde Kur’an’ı nasıl öğretiyorlar” diye. Hem ders veren hocalardan Prof. Dr. Nihat Temel ile hem de öğrencilerle konuştuk.

Nihat Temel
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
3 günde Kur'an öğretiyorlar
Aysel Yendim
Ayşe Hanım
Ayşenur Hanım
Meriç Meydan
Resimleri büyütmek için üzerini tıklayınız.

Bu kursu ne zamandır veriyorsunuz?

Kursumuz 4 yıldır devam ediyor.

Kur’an okumayı öğrenmek gerçekten zor mu? Neden herkes “3 gün” deyince şaşırıyor?

Yıllarca “Kur’an-ı Kerim öğrenilemez, öğrenilmesi çok zordur, hele ki küçük dimağlar bunu hiç yapamaz” diye propagandalar yapıldı. Bu, 70-80 senenin birikimidir. Hep böyle gelmiş, böyle gitmiş. Bununla ilgili piyesler bile yapılmış. Kanal 7’nin kurulduğu ilk zamanlar bir programda ben 7 günde öğreteceğimi söylemiştim. Bunu da boşuna söylememiştim. Denemesini yapmıştım. İlahiyat Fakültesi’nde Kur’an-ı Kerim hocalığı yapıyordum. Eskiden buraya düz liseden de öğrenciler geliyordu. Onlarda hep bir korku oluyordu, “ya imam-hatipten gelenlere yetişemezsek, geri kalırsak, yapamazsak” diye. Ancak ben o öğrencilere, hazırladığımız bir program ile 7 günde Kur’an okumayı öğrettim ve onlar diğer öğrencileri yakaladılar.

Programımız ise şöyleydi; “Önce şu alfabeyi bir öğretelim” dedik. Ben buna Arap alfabesi değil, Kur’an alfabesi diyorum. Dünyadaki ulaşabildiğimiz tüm dillerin alfabelerini inceledik, “Kur’an alfabesiyle aralarında ne gibi farklar var” diye. Gördük ki dünyada bu kadar güzel, bu kadar kolay öğrenilen başka bir alfabe yok. Bunu, inandığımız için söylemiyorum. Araştırmalarımız bize bunu gösterdi. Kur’an alfabesinin diğerlerinden farkı ne? Sesli harfi olmayan dünyadaki tek alfabe. Bunun bir ilahîliği, bir mucizevî tarafı var. Sebebi şu: Kur’an alfabesinde mesela bir çizgi var. Siz bunu “e” diye de okuyabilirsiniz, “i” veya “u” diye de. Ama diğer alfabelerde sessiz harfleri sesli harflerle seslendiriyorsunuz.

Bu alfabenin başka bir farkı ise fonetik bir yapısının olmasıdır. Başka alfabelerde bu yok, ite kaka okuyorsunuz. Ama Kur’an alfabesinde mesela “sin” diyorsunuz, ardından kendiliğinden “şin” geliyor. Ses uyumu bakımından birbirini çağrıştırıyor. Zorlanmıyorsunuz. Ayrıca insanın yaratılışına, ağız yapısına en uygun alfabe budur. Bugüne kadar Kur’an’ı öğretemediysek, bu, Kur’an’ın suçu değil, bizim suçumuzdur, bizim beceriksizliğimizdir. Bu yüzden onun faturasını kendimize keseceğimiz yerde, hatayı başka başka yerlerde aramışız.

Arap harflerini hiç tanımayan bir insan, 3 günde hangi seviyeye gelebilir?

Günde 3 saat eğitim şartıyla 3 günde öğretiyoruz. Bu da 9 saat yapar ki bu kadar süre içinde Kur’an okuyuşun kaburgası çok rahat kurulur. Kişi, Kur’an’ı rahatça sürebilecek seviyeye gelir. Bundan sonra mahreç ve tecvid öğrenme aşamasına geçilir.

Size gelen bir kişi 3 gün sonra bir daha hiç uğramıyor mu, işi tamamen bitiyor mu?

3 günden sonra kişiyi muhayyer bırakıyoruz, isterse devam eder, isterse bırakır. Kimseyi zorlamıyoruz ama bizim tavsiyemiz 1 ay boyunca devam etmesi. Kurs bitiminde herkese, şahsına özel sertifika veriyoruz. Onun üzerinde de zaten 28 gün yazıyor.

3 günde öğrenilen Kur’an okuyuşu kalıcı olur mu?

Ara vermeden devam edilmesi gerekir. Ama bu, bizim metodumuzla alakalı bir şey değil. Her şey için bu geçerlidir. Bir şeyi tekrar etmezseniz, onun üzerinde durmazsanız unutursunuz.

Nasıl bir metod takip ediyorsunuz?

Önce video sistemiyle ilk dersimizi yapıyoruz. Sonra koro halinde okuyuşlar yapıyoruz. Her öğrencinin muhakkak telaffuz etmesine dikkat ediyoruz, buna özen gösteriyoruz. “Elif, be, te, se” diye öğretmiyoruz. Kur’an kendi kendini öğretiyor zaten. Mesela “ha-mim” geçiyor Kur’an’da. Siz oradaki ‘ha’ya ‘he’ diyemezsiniz. “Ta-ha” şeklinde buyuruyor Allah Kur’an’da. Siz buradaki ‘ta’ya ‘tı’ diyemezsiniz. Biz Kur’an’ı kendi diliyle öğretiyoruz.

Bir de ilk öğretirken, harflerin çıkış yerleriyle beraber öğretmeye çalışıyoruz. Video dersinden sonra 7-8 kişilik gruplara ayırıp her grubun başına bir hoca tayin ediyoruz. Orada bireysel olarak hocayla yüz yüze geliyor öğrenci ve orada hallediyor.

Şu an kursunuzda kaç kişi öğrenim görüyor? Yaş, cinsiyet ve meslek grubuna göre dağılımı nasıl?

Geçen sene 1600 kişi, ondan önceki sene 1400 kişi ve Kıbrıs’tan 300-400 kişi geldi. Şu anda da 1000 küsur öğrenci var. Herhangi bir sınırlamamız yok, herkese açık. Genç, yaşlı, öğrenci, çalışan, çalışmayan, kadın, erkek; her çeşit insan var kursumuzda.

Başarı oranı nasıl desek?

İlk başladığımız zamanlarda başarı oranımız % 70 idi ama geçen sene bu oran % 85’e ulaştı. Şu an kursumuz hâlâ devam ediyor. Çok nadir de olsa başaramayanlar oluyor ama 5 yaşındaki bir çocuk da, 80 yaşındaki bir amca da burada sıfırdan başlayıp bir ay içinde Yasin suresini ezberleyip gittiler. Bunu da gördük.

Bu yaz için ne zamana kadar devam edecek kurs?

Bu ay sonuna kadar devam edecek.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İsteyen herkes gelebilir. Biz dışarıdaki bağnazlar gibi değiliz. Örtülü, örtüsüz, pantolonlu, pantolonsuz, vs. Böyle ayrım yapmıyoruz. Bizim derdimiz burada Kur’an okumayı öğretmek. Herkes burada öğrenir, yer, içer, gider tabii ama biraz disipline de uyması lazım. Eğer uymazsa o verimi alamaz. Türkiye’de buradan daha demokratik bir ortam yoktur. Gelin buraya sabah 9’da, her çeşit insanı görebilirsiniz.

Çok mutluyuz. “Biz bir örnek olalım” dedik. Kur’an’ın o kabuğunu kırdık. Yani en azından “Kur’an-ı Kerim artık zor öğrenilmez, bu bir ilahî kelamdır, çok rahat öğrenilebilir” dedirttik ve ispat ettik. İstiyoruz ki herkes gelsin, öğreneceği kadar öğrensin. Hiç değilse gelsin dinlesin. Bundan bir zararı olmaz. Kimseden bir karşılık beklemiyoruz.

Kursiyerler neler söyledi?

Aysel Yendim (Ev Hanımı, 52 yaşında):

Gerçekten de 3 günde öğretiyorlar, hedefe kısa yoldan ulaştırıyorlar. Ben de elimden gelen gayreti sarfediyorum. Hem öğleden önceki, hem de öğleden sonraki kurlara katılıyorum. Allah hepsinden razı olsun, çok güzel bir ortam var. Alfabeyi öğrettikten sonra hemen elimize Kur’an’ı veriyorlar, cüzde oyalanmıyoruz, Kur’an üzerinden öğrenmeye çalışıyoruz. Bu bizi motive de ediyor.

Ayşe Hanım (Ev Hanımı):

Buraya geldiğim ilk gün Kur’an’ı bilmiyordum ama üçüncü günde öğrendim. Şu an Kur’an-ı Kerim’den 42. sayfayı okuyorum. 20 gündür devam ediyorum. Çok memnunum.

Ayşenur Hanım (Muhasebeci):

Kursa başladığımda Kur’an okumayı biliyordum ama okuyuşumda çok hata vardı. Şimdi bunları büyük ölçüde düzelttim, doğru okuyabiliyorum. İki haftadır geliyorum, yavaş yavaş tecvid kurallarını da öğretiyorlar.

Meriç Meydan (Öğrenci, 10 yaşında):

Ben daha yeni başladım ama hemen arkadaş edindim. Hem Kur’an öğreniyoruz, arada da oyun oynuyoruz.

 

Şeyma Derbeder gayretli müminleri görmekten sevinç duydu

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2010, 00:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
rabia yazıcı
rabia yazıcı - 9 yıl Önce

bende kursun hocalarından biri olarak yorum yapma gereğinde hissettim kendimi.bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu gerçekten burda Allahın rızasını gözeten kişiler eşliğinde hiçbir ücret olmadan bütün gerekli materyallar vererek yapıyoruz bu işi inşaallah hedefimiz islam aleminde kuranı bilmiyorum cümlesini duymamak insanları kuranla buluşturmak ve barıştırmak ve bizim menfaatimize gelince kuranı ellerine alıp okumaya başlayan öğrencilerimizin gözyaşları ve sevinç çığlıkları...esselamıaleykum

selahattin yazıcı(tiyemder başkanı)
selahattin yazıcı(tiyemder başkanı) - 9 yıl Önce

bu konuyla alakalı geniş bilgi için www.tiyemder.org sitesine girebilirsiniz.m.ü ilahiyat fakültesinde 5 yıldır bilimsel pilot bir uygulama olarak şu şekilde uygulanmaktadır;1konferans sistemi bu uygulama projeksiyon destekli her harfe bir resim konarak hafıza tekniklerinin kullanıldığı yoğun koro tekrarlı (dudak dil ve gırtlak hareketlerninde tarifi yapılarak) uygulanmaktaadır.2geleneksel medrese metodu dediğimiz her 10 öğrenciye bir öğretmenin düştüğü başbaşa göz göze kuvvetlendirme çalışmasdr

Sofin Yume
Sofin Yume - 9 yıl Önce

Mükemmeeel ! Allah yardımıcınız olsun .Allah kolaylık versin.

şahin demirci
şahin demirci - 8 yıl Önce

bende öğrenmek istiyorum nerde veriliyr bu kurslar tel numarası var mı var ise rica ediyorum yazarmısınz

Hayriye İçer
Hayriye İçer - 8 yıl Önce

3 günde ya da 5 günde Kur'an okuma kurslarına katılmak istiyorum ne yapabilirim, teşekkürler

nilifer
nilifer - 8 yıl Önce

bende bu sene gidecem inşallah yaaaa

Samed
Samed - 2 yıl Önce

Ben kadir gecesine kadar ezberlemek daha doğrusu kur'an'a geçmek istiyorum.. Ama çok zorlaniyorum. Harflerin basta orda sonda olmasinda zorlaniyorum.

banner19

banner13