3. Edebiyat Mevsimi geldi!

Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Edebiyat Mevsimi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor.

3. Edebiyat Mevsimi geldi!

 

Özgün ve entelektüel projeleriyle yakından takip ettiğimiz Türkiye Yazarlar Birliği’nin iki yıl önce edebiyat severlere bir müjdesi olmuştu. Edebiyat çevrelerince kabul görmüş isimler “İstanbul Edebiyat Mevsimi” kapsamında bir araya gelmiş, çeşitli konuları bu festivalde konuşma ve izleyicilere birebir ulaşma imkanı bulmuşlardı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla yapılan önceki festivallerde birbirinden önemli isimlere ödül de verilmişti. Şiirde Ahmet Oktay ve Ülkü Tamer, denemede Ahmet Turan Alkan ve Beşir Ayvazoğlu, romanda Hasan Ali Toptaş ve Sevinç Çokum, hikayede Mustafa Kutlu ve Rasim Özdenören, bu festivallerde ödül aldılar. Bizi oldukça heyecanlandıran bu isimlerden ve önceki festivallerde görüp dinlediğimiz 100’den fazla edebiyatçıdan sonra, bu sene de festivali dört gözle beklemiştik. Türkiye Yazarlar Birliği, festival hazırlıklarını da nihayet tamamladı ve bu yılki edebiyat festivalinin ayrıntılarını paylaştı.

5 Aralık’ta başlıyor!

5-10 Aralık 2011 tarihleri arasında Sultanahmet’te, Kızlarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleşecek olan festival, bu sene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün katkısı ile yapılıyor. Basın toplantısında, Kültür Müdürü Hüseyin Öztürk, bundan sonraki yıllarda da desteğin süreceğini söyleyerek bizleri mutlu ediyor. Festivalde 44 ismin konuk olacağını öğreniyoruz. İstanbullu edebiyatseverlerin ilgiyle takip edecekleri bu altı günlük festival sonunda, daha önceki yıllarda olduğu gibi şiir, roman, hikaye ve deneme alanlarında dört farklı isme “2011 Edebiyat Mevsimi Büyük Ödülleri” adı altında ödül de verilecek.

Festivalde kimler var?

Edebiyat Mevsimine konuk olan isimler ve bu isimlerin masaya yatıracağı konular, TYB’de oluşturulan bir kurul tarafından belirlenmiş. Aralarında hayli ilginç isimler ve konular var. Asım Gültekin’in yöneteceği bir söyleşide Ömer Karaoğlu “Sahne Geri(ci)sinden Bir Vaaz Bir Diyalog” isimli kitabını konuşacakmış ki, bu söyleşi kaçmaz diye ajandamıza özel not düşüyoruz. Yıldız Ramazanoğlu “Destandan Hikayeye Kurgu, Ermişlik ve Düşsellik” isimli konuşmasıyla, Güray Süngü ve Kamil Yeşil ile aynı hikaye atölyesinde konuşacak. Ertuğrul Erkişi’nin konseri, sinema gösterimi gibi dinlenme araları da festivalde mevcut. İnternetin edebiyat dergilerinin rolünü çalıp çalmadığı konusunun tartışılacağı Edebiyat Paneli’nde oturum başkanı Mahmut Bıyıklı, konuşmacılar ise Samed Karagöz ve son zamanlarda televizyonda daha sık görme imkanı bulduğumuz Gökdemir İhsan.

İstanbul Edebiyat Festivali

Bu festival bizi heyecanlandırıyor

Yeni Şafak Gazetesi’nden tanıdığımız bir isim, Hale Kaplan Öz’ün oturum yöneticiliği ile gerçekleştirilecek olan “Kültür-Sanat Editörlüğü Atölyesi”nden, Roger Garaudy kitaplarını dilimize kazandırması ile gönlümüzde önemli bir yer edinen Cemal Aydın’ın “İyi ki Mütercimler Var” başlıklı sunumuna kadar, ilgi çekici birçok başlık festivalde mevcut. Şiir ve edebiyat dergiciliği hakkındaki şiir atölyesini Hüseyin Akın’ın yöneteceğini, Faysal Soysal’ın “Sinema ve Edebiyat Uyarlamaları Paneli” dahilinde “Fransız Yeni Roman Akımı ve İran Yalın Anlatımı” konusuna gireceğini, Belkıs İbrahimhakkıoğlu’ndan denemeler üzerine bir sunum dinleyebileceğimizi de fısıldamış olalım. Sibel Eraslan’dan Ahmet Mercan’a, kısacası isimlerini saymaktan ve ayrı ayrı bahsetmekten zevk alacağımız isimler bu festivalde buluşturulmuş.

Mehmet Âkif Ersoy ve Oğuz Atay sergiyle anılıyor!

5 Aralık Pazartesi günü başlayacak olan festivalin ilk günü, iki önemli sergi de açılıyor: Mehmet Âkif Ersoy ve Oğuz Atay sergileri. Festivalde katıldığınız oturumların arasında sizi bekleyecek olan sergiler için bu isimlerin seçilmiş olması da, ayrı bir güzellik. Kısacası, İstanbul’a kış değil, “Edebiyat Mevsimi” geliyor.

 

Sümeyye Karaarslan, Edebiyat Mevsimi’ni sabırsızlıkla bekliyor

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2011 Cuma 00:57 Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2011, 19:22
banner25
YORUM EKLE

banner26